Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Ustawa PiS ws. sędziów. Ostra reakcja Komisji Europejskiej. Jest list do m.in. prezydenta

34
Podziel się:

Komisja Europejska zareagowała ws. projektu ustawy PiS dot. sędziów. Pojawił się pisemny apel o powstrzymanie się od dalszych prac nad przepisami. Jak wynika ze wstępnej opinii KE, nowelizacja "godzi w praworządność i są sprzeczne z wartościami Unii". Wysłano list do najważniejszych osób w państwie m.in. do prezydenta.

Komisja Sprawiedliwości podczas nocnego posiedzenia ws. ustawy PiS
Komisja Sprawiedliwości podczas nocnego posiedzenia ws. ustawy PiS (PAP)
  • Jest reakcja Komisji Europejskiej ws. "ustawy dyscyplinującej" sędziów
  • Wysłano list do najważniejszych osób w państwie w tym m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy
  • Pojawiła się sugestia, by cała reforma powinna być konsultowana z Komisją Wenecką

O sprawie informuje RMF FM. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, apel KE ma trafić do najważniejszych osób w państwie: prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu. Zasugerowano, że cała reforma powinna być konsultowana z Komisją Wenecką. Zdaniem RMF FM, "takie stanowisko KE to poważne ostrzeżenie dla polskich władz".

Do tego odniósł się m.in. Przemysław Czarnek, konstytucjonalista, poseł PiS, który podczas posiedzenia Sejmu zwrócił się do polityków opozycji. - Z jednej strony mówicie, że nie możecie pracować w takim tempie, nie mieliście szansy zapoznać się z projektem ustawy, a zwłaszcza poprawkami. A tu mamy informacje, że Komisja Europejska wystosowała pismo do najwyższych organów w państwie, wyrażając swoje obawy. Skąd komisja mogła zapoznać się z tym projektem, a państwo nie mogliście? - pytał Czarnek.

"Z najwyższą uwagą zapoznałem się z listem Very Jourovej ws. ustawy represyjnej. Zapewniam, że Senat RP skorzysta ze wszelkich przewidzianych prawem możliwości, by stanowione w naszym kraju prawo dotyczące sędziów było zgodne z regulacjami i wartościami Unii Europejskiej" - napisał marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Zobacz także: Zobacz też: Wiceminister sprawiedliwości odpowiada prof. Gersdorf: nie wypada

Przypomnijmy: po niemal 10-godzinnych nocnych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła wszystkie 22 poprawki klubu Prawa i Sprawiedliwości do projektu nowelizacji ustaw sądowych. Po burzliwych dyskusjach, a momentami wręcz awanturach, odrzucono 80 poprawek opozycji, które mają zostać przedstawione w piątek w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.

Z projektu wykreślono m.in. przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny".

W dokumencie nadal znajduje się jednak zapis o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za "działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(34)
fghj
2 lata temu
by stracić suwerenność musieliśmy przystąpić do UE??
123
2 lata temu
Reforma sądownictwa jest potrzebna. Kaganiec dla sędziów NIE!
Goscc
2 lata temu
Czemu mam wrazenie ze lewica to pieski zachodu ,reforma sadownictwa jest bardzo potrzebna,co to za sad gdy pijani celebryci robia wypadki pod wplywem alk.i taki kozak jest nietykalny,kolejny pan przejezdza czlowieka na drodze na smierc,tam chyba samochod bez badan i cos jeszcze bylo nawet nie wiem czy mial prawko i typek tez niewinny,to sa sprawiedliwe sady to jest......cyrk
wer
2 lata temu
grodzki łapówkarz
romanb
2 lata temu
Myślenie to podstawa, ale co niektórzy mają z tym problem
msa
2 lata temu
a kto by tam sie liczyl z KE.przeciez tam tusek rozciaga swoje macki.unia niech swoje uwagi zachowa dla siebie.naszych dowodcow zdanie unii obchodzi jak snieg w srodku afryki w porze letniej.
romanb
2 lata temu
Wszystkim którzy tu chwalą reformę Sądownictwa i karanie sędziów chcę uświadomić że ci tak zwani źli sędziowie wydają takie wyroki jakie pozwala na to Polskie prawo, nikt z was się nawet nie zastanowił nad tym że to prawo jest złe, a nie sędziowie i powinno się zmienić prawo, a nie karać sędziów, którzy orzekają zgodnie z obowiązującym prawem w tym Kraju. GRATULACJE dla bezmyślnych ludzi za doprowadzenie tego Kraju do Marazmu.
smerf
2 lata temu
Jest projekt nie ma ustawy a oni już ją chcą blokować
ip123
2 lata temu
A KULowiec dalej puszczy?
franek
2 lata temu
Prawo krajowe jest nadrzędne nad prawem Unijnym konstytucja również.Przeprowadzać reformę sądów, i to jak najszybciej.Unia to zlepek państw takich samych jak nasze państwo czyli Polska.Dosyć sędziów działających w jakiś fundacjach poza rządowych, dotowanych przez obce zewnętrzne siły.Którym dobro Polski i jej obywateli ma się nijak do ich interesów. Widać nie wszyscy w Polsce to rozumieją, lub udają że nie rozumieją,bo jest im to na rękę.
Adam
2 lata temu
ten Grodzki to sie wzbogacił na łapówkach
jaro
2 lata temu
Za taką UE, która wtyka nos w nie swoje sprawy dziękujemy !
Slejter
2 lata temu
Jeżeli zagranica się sprzeciwia. To ustawa jest dobra.Mam nadzieję że Lewica poprze ustawę .
san
2 lata temu
unia może nas cmoknąć
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić