aktualizacja 

Uwierzyli w propagandę. Rosyjski żołnierze są zadziwieni, co zobaczyli

Jak wskazuje holenderski dziennik "De Telegraaf", rosyjscy żołnierze po przyjeździe do Ukrainy mieli być zaskoczeni panującym tam "dostatkiem". Wielu z nich podobno wierzyło propagandzie, że Ukraina jest upadłym krajem. - Niektórzy byli zaszokowani, gdy po raz pierwszy zobaczyli asfaltowe drogi - twierdzi ekspert ds. polityki wschodnioeuropejskiej Siergiej Sumlenny.

Uwierzyli w propagandę. Rosyjski żołnierze są zadziwieni, co zobaczyli
Rosjanie byli podobno zdziwieni "dobrobytem" w Ukrainie (PAP)

Według cytowanego przez holenderski "De Telegraaf" eksperta ds. polityki wschodnioeuropejskiej Siergieja Sumlennego, w wielu częściach świata, a zwłaszcza w Rosji, panuje przekonanie, że wojna w Ukrainie to pojedynek "biednej Ukrainy" i "bogatej Rosji". W ocenie specjalisty to zdecydowanie nie jest prawdą, a wręcz rzeczywistość jest zupełnie odwrotna.

Rosjanie zdziwieni warunkami w Ukrainie

Wielu Rosjan dało się omamić prokremlowskiej propagandzie, według której Ukraina to wciąż "zacofana kraina rolników" - wskazuje Sulemnny. Jego zdaniem żołnierze Putina spodziewali się zastać w tym kraju skrajne ubóstwo, a na miejscu bardzo się zdziwili.

Ekspert powołał się na rozmowy rosyjskich żołnierzy podsłuchane przez ukraińskie służby bezpieczeństwa. Niejednokrotnie Rosjanie mieli wspominać, że zaskoczyły ich warunki w ukraińskich miastach, np... wyasfaltowane drogi. Przypomina przy tym, że 20 proc. mieszkańców Rosji nie ma dostępu do bieżącej wody, wielu nie ma nawet toalety.

Niektóre z tych rozmów są na YouTube. Słychać, że rosyjscy żołnierze są zdumieni tym, jak żyją ludzie na Ukrainie. Na przykład opowiadają swoim rodzinom, jak po raz pierwszy widzą oświetlenie uliczne - Sumlenny powiedział "De Telegraaf".
Zobacz także: Putin odchodzi od swoich propagandowych haseł? Rosja zmienia taktykę
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić