o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Pozyskano najstarsze DNA. Ma ponad milion lat

5
Podziel się

Naukowcy uzyskali najstarsze zsekwencjonowane DNA. Pozyskano je z trzonowców mamutów, które znaleziono w północno-wschodniej Syberii. Ich wiek szacuje się na 1,2 miliona lat.

Pozyskano najstarsze DNA. Ma ponad milion lat
(Getty Images)
bErTWxWt

Naukowcom ze szwedzkiego Centrum Paleogenetyki udało się pozyskać i zsekwencjonować DNA z zębów trzonowych mamutów, które mają około 1,2 mln lat. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym "Nature", a także przedstawiono je na Twitterze.

DNA pochodzi z trzech mamutów, które odnaleziono w wiecznej zmarzlinie w północno-wschodniej Syberii. Jeden z nich żył około 1,6 miliona lat temu, natomiast dwa kolejne około miliona lat temu oraz 800 tys. lata temu.

bErTWxWv

Najstarsze DNA ma 1,2 mln lat

DNA uległo ekstremalnej degradacji na bardzo małe fragmenty. Musieliśmy więc zsekwencjonować wiele miliardów ultrakrótkich sekwencji DNA, aby połączyć ze sobą te genomy - przekazał profesor genetyki ewolucyjnej w Centrum Paleogenetyki w Sztokholmiez badaczy Love Dalen.

Okazało się, że najstarszy okaz to "mamut Krestovka" i należał do nieznanej wcześniej linii genetycznej. Autorzy szacują, że około 2 mln lat temu oddzielił się od innych mamutów i był przodkiem pierwszych mamutów, które pojawiły się w Ameryce Północnej.

bErTWxWB
To DNA jest niewiarygodnie stare. Próbki są tysiąc razy starsze niż szczątki Wikingów, a nawet datują istnienie ludzi i neandertalczyków - dodaje Dalen.

Ostatnie mamuty wyginęły około 8 tys. lat temu. Za najstarsze DNA uznawano do tej pory DNA konia, który żył około 780 tys. lat temu.

Zobacz także: Kości nastoletniego mamuta. Niezwykłe odkrycie z rosyjskiej Arktyki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErTWxWW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Sowa
6 miesięcy temu
Mają dna ale po co im to? Pewnie nie po to by bawic sie w boga i tworzyć klony bo to przeciez zakazane.
Sowa
6 miesięcy temu
Mają dna ale po co im to? Pewnie nie po to by bawic sie w boga i tworzyć klony bo to przeciez zakazane.
God Sun
6 miesięcy temu
Wielka Nierzadnica
bErTWxWX
Jezus z Izrae...
6 miesięcy temu
te nekrologi to w Izraelu
jury
6 miesięcy temu
Gdy by ludzie byli uczciwi , nie gonili by za mamoną ( za wszelką cenę ) to ile można było by zrobić dla nauki dzięki osiągnięciom współczesnej techniki - a tak to ja nawet nie wierzę to co tu napisane , tu liczy się tylko zysk i rozgłos
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić