Mars. Odkrycie badaczy z Uniwersytetu w Bremie to przełom!

178

Nowe badanie niemieckich naukowców sugeruje, że powierzchnia Marsa ma wszystko, czego potrzeba do wytwarzania tlenu, pożywienia i leków przy użyciu bakterii.

Mars. Odkrycie badaczy z Uniwersytetu w Bremie to przełom!
Nowe badanie sugeruje, że powierzchnia Marsa ma wszystko, czego potrzebujemy do wytwarzania tlenu i pożywienia i leków przy użyciu bakterii. Na zdjęciu marsjańska gleba sfotografowana przez NASA. (Getty Images)

Niemieccy naukowcy wykazali, że bakterie wytwarzające tlen mogą rosnąć w glebie podobnej do tej na Marsie w warunkach atmosferycznych symulowanych na Ziemi i być wykorzystywane jako paliwo dla innych form życia. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Microbiology".

Odkrycie badaczy z Uniwersytetu w Bremie sugeruje, że możemy hodować cyjanobakterie, aby wytwarzać tlen i paliwo dla innych form życia na Czerwonej Planecie. W czwartek sonda NASA ma wylądować na Marsie i rozpocząć poszukiwanie oznak obcego życia.

Naukowcy odkryli, że wytrzymałe bakterie były w stanie rosnąć w bioreaktorach, które mogłyby być używane na powierzchni Marsa. Działałyby jak "szybkowary", zwiększając bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne na planecie i wykorzystywałyby tylko gleby bogate w składniki odżywcze, które można znaleźć na powierzchni.

Pokazujemy, że cyjanobakterie (tj. sinice) mogą wykorzystywać gazy dostępne w atmosferze marsjańskiej, przy niskim ciśnieniu całkowitym, jako źródło węgla i azotu - tłumaczy główny autor badania dr Cyprien Verseux.
W tych warunkach cyjanobakterie zachowały zdolność do wzrostu w wodzie zawierającej tylko pył podobny do marsjańskiego i nadal mogą być wykorzystywane do karmienia innych drobnoustrojów. Może to pomóc w zrównoważeniu długoterminowych misji na Marsa - dodaje naukowiec.

Naukowcy przetestowali, czy cyjanobakterie mogą rosnąć przy niskim ciśnieniu atmosferycznym, opracowując bioreaktor o nazwie Atmos tzn. "Atmosphere Tester for Mars-bound Organic Systems". Odkryli, że mikroby dobrze rosły w atmosferach przypominających warunki na Marsie.

Rozrosty bakterii mogłyby być następnie przetwarzane i wykorzystywane do hodowli innych kultur, takich jak bakterie E. coli, które teoretycznie mogłyby być następnie poddane inżynierii genetycznej do produkcji cukru i leków.

Chcemy wykorzystać jak najwięcej zasobów odżywczych dostępnych na Marsie. Nasz bioreaktor, Atmos, nie jest systemem upraw, którego używalibyśmy na Marsie: ma on za zadanie przetestować na Ziemi warunki, jakie byśmy tam zapewnili - wyjaśnia dr Verseux z Uniwersyteckiego Centrum Stosowanych Technologii Kosmicznych i Mikrograwitacji.
Nasze wyniki pomogą w zaprojektowaniu marsjańskiego systemu uprawy. Na przykład, niższe ciśnienie oznacza, że możemy opracować lżejszą konstrukcję, która jest łatwiejsza w transporcie, ponieważ nie będzie musiała wytrzymywać dużych różnic między wnętrzem a otoczeniem - dodał dr Verseux.
Zobacz także: Życie pod powierzchnią Marsa. Nowe hipotezy naukowców
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić