Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Używasz tych narzędzi do blokowania reklam? Koniecznie usuń

2

Wiele osób irytuje to, jak wiele reklam wyświetla się w internecie. W związku z tym decydują się na instalowanie oprogramowania, które blokuje niepożądane treści. Przy jego wyborze trzeba być bardzo ostrożnym.

Używasz tych narzędzi do blokowania reklam? Koniecznie usuń
Szkodliwe oprogramowanie do blokowania reklam (Pixabay)

Analiza opublikowana na GitHubie zawiera niepokojące wnioski. Ujawniono, że Nano Adblocker, a także Nano Defender, nie są już bezpieczne.

To popularne wtyczki wykorzystywane do blokowania reklam i zabezpieczania przeglądarek. Używane są przez wiele osób, które mają dość natarczywych reklam wyświetlanych w internecie.

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, wtyczki z rodziny Nano mają dość zaawansowany mechanizm telemetryczny. Nasłuchują adresu https://def.dev-nano.com/ i pobierają z niego na bieżąco tajemniczą tablicę listOfObject, którą następnie wykorzystują jako konfigurację do gromadzenia danych użytkownika - opisuje serwis dobreprogramy.pl.

Groźne wtyczki. Lepiej na nie uważaj

Okazuje się, że wspomniane wtyczki mogą wyciągać żądania sieciowe dla konkretnych stron, np. bankowych.

Te szkodliwe rozszerzenia zostały już usunięte z Chrome Web Store. Bezpośrednio dostępne są jednak nadal dla Firefoksa. W tym przypadku ponoć są bezpieczne, ale wiadomo - lepiej uważać.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić