aktualizacja 

W mikołajki ksiądz apeluje do rodziców. "Nie straszcie dzieci"

6

Jezuita Grzegorz Kramer w mikołajki ma dla rodziców ważną radę. - Nie straszcie dzieci tym, że św. Mikołaj przychodzi tylko do grzecznych dzieci. To okropne kryterium jest kolejną manipulacją dorosłych - apeluje ksiądz.

W mikołajki ksiądz apeluje do rodziców. "Nie straszcie dzieci"
Ks. Grzegorz Kramer (Facebook)

Ks. Grzegorz Kramer jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Przy okazji 6 grudnia, gdy obchodzimy popularne mikołajki duchowny postanowił zwrócić się do rodziców.

Ze względu na to, że mikołajki kojarzą z rozdawaniem prezentów, ks. Kramer zaapelował do dorosłych, by nie straszyły swoich pociech, tym, że Mikołaj przyjdzie tylko do grzecznych dzieci.

Nie straszcie dzieci tym, że św. Mikołaj przychodzi tylko do grzecznych dzieci. To okropne kryterium jest kolejną manipulacją dorosłych. Bo co to jest "grzeczne dziecko"? Jak to zweryfikować? Najczęściej grzeczność mierzy się zadowoleniem i "świętym spokojem" dorosłych - stwierdził duchowny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tym razem św. Mikołaj nie przyjdzie
Tym bardziej apeluję o to do wierzących dorosłych: nie wykorzystujcie świętych i Boga do ugrzecznienia dzieci. II przykazanie brzmi: nie będziesz brał Imienia Boga do czczych rzeczy. Dzieciom, cytując klasyczkę polskiej polityki: "ten Mikołaj się po prostu należy" - dodaje ks. Kramer.

W kulturze masowej św. Mikołaj jest przedstawiany jako dobroduszny staruszek w czerwonym kubraku rozdający prezenty dzieciom. Święty ten był i jest bardzo popularnym świętym w obrządku greckokatolickim i prawosławnym. Zazwyczaj przedstawiany jest w liturgicznych szatach biskupich czerwonego koloru.

Współcześnie św. Mikołaj przynosi prezenty w nocy i nad ranem 6 grudnia. Z nieznanych powodów przeprowadził się z ciepłego południa na mroźną północ, zmienił szaty biskupie na czerwony kubrak i zaczął przynosić prezenty jeszcze w wigilię Bożego Narodzenia.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić