Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|
aktualizacja

W niemieckim zoo zmarł orangutan. PETA twierdzi, że miał koronawirusa

6
Podziel się:

PETA twierdzi, że mały orangutan z zoo w Lipsku mógł umrzeć na koronawirusa. Organizacja dodaje, że opiekunowie zwierząt nie przestrzegali odpowiednich procedur podczas stanu epidemicznego.

W niemieckim zoo zmarł orangutan. PETA twierdzi, że miał koronawirusa
(Getty Images)

Ogród w Lipsku ogłosił w ubiegłym tygodniu, że nagle odszedł dziewięciomiesięczny orangutan. Nie podano dokładnej przyczyny śmierci. Zaznaczono jedynie, że był bardzo chory. PETA twierdzi, że malec mógł umrzeć z powodu koronawirusa.

Rima przyszła na świat w sierpniu 2019 roku. Przez pierwsze kilka miesięcy rozwijała się prawidłowo. Później jej stan zdrowia zaczął się pogarszać. Zmarła nagle, w kwietniu. Organizacja PETA żąda teraz badań, które mają potwierdzić bądź wykluczyć u zwierzaka COVID-19.

Na całym świecie pojawiają się sporadyczne doniesienia o zakażeniach u zwierząt. Jednak jak dotąd żadne nie zmarło z powodu koronawirusa, wykluczono także możliwość rozprzestrzeniania wirusa na ludzi.

Zobacz także WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"

Specjalista PETA, Yvonne Würz, twierdzi jednak, że małpy mogą się zakazić. Dodaje, że badania przeprowadzone na psach czy kotach nie są istotne w przypadku orangutana, który jest bardziej zbliżony genetycznie do człowieka.

Niebezpieczeństwo zarażenia małp COVID-19 jest bardzo prawdopodobne. Jako najbliżsi krewni ludzi są podatni na patogeny, które powodują choroby układu oddechowego u ludzi – powiedziała w oficjalnym oświadczeniu PETA.

Dodała, że istnieją choroby, które nie są śmiertelne dla ludzi, ale mogą być śmiertelne dla małp. PETA nie podała konkretnych powodów, przez które podejrzewa, że w Lipsku mogło dojść do zaniedbań, a orangutan zmarł przez koronawirusa. Rzeczniczka zoo zaprzeczyła kategorycznie tym doniesieniom i odmówiła wykonania badań.

Zoo w Lipsku zostało zamknięte na sześć tygodni z powodu epidemii. Zostało ponownie otwarte 4 maja. Odwiedzający muszą przestrzegać nowych wytycznych, część zoo jest także niedostępna dla turystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

KOMENTARZE
(6)
xxx
2 lata temu
A FETA twierdzi, że to istoty z UFO zamordowały orangutana, bo odmówił powrotu do swojej ojczyzny w UFO-landii
Edyta
2 lata temu
Znowu męczą te zwierzeta. Przeciez to sa istoty czujące i wrażliwe. Czy my już w ogóle nie mamy serca albo współczucia?
Możliwe
2 lata temu
Czemu nie chce go przebadać?
aaa
2 lata temu
wczoraj zabiłem 3 muchy , zmarły na koronawirusa ale posiadały choroby współistniejące - latanie i przeszkadzanie
Wxr
2 lata temu
"W niemieckim zoo zmarł orangutan. PETA twierdzi, że miał koronawirusa" - 93 lata i choroby współistniejące :)
Jakiśchłopak
2 lata temu
Bardziej mi go szkoda niż przeciętnego yankesa. Ten sam rozum, a jaki miły.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić