Wielki Tydzień. Jaka jest symbolika poszczególnych dni?

5

Niedziela Palmowa rozpoczęła najważniejszy tydzień w roku dla wszystkich chrześcijan. Chodzi oczywiście o Wielki Tydzień. Największe znaczenie ma Triduum Paschalne, które składa się z trzech dni.

Wielki Tydzień. Jaka jest symbolika poszczególnych dni?
Wielki Tydzień. Jakie jest znaczenie poszczególnych dni? (Pixabay)

Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa nie są obchodzone w szczególny sposób. W tym czasie katolicy przygotowują się do świąt wielkanocnych. Jest to również szczególny okres pojednania.

Wielki Tydzień: Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. Tego dnia w kościele następuje znany rytuał obmycia nóg, który niegdyś był czyniony przez biskupów i królów względem biednych - czynili to na znak pokory. W okresie pandemii odstępuje się od tego zwyczaju.

W Wielki Czwartek odprawiana jest msza Wieczerzy Pańskiej. Pod koniec tego nabożeństwa kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do ciemnicy. Później - przez całą noc - odbywa się adoracja.

Wielki Tydzień: Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem żałoby i zadumy. Tego dnia chrześcijanie wspominają śmierć Chrystusa - Mękę Pańską. W dzień w kościołach odbywa się droga krzyżowa, a wieczorem - liturgia wielkopiątkowa z adoracją krzyża. Uroczystość kończy się procesją do Grobu Pańskiego.

W Wielki Piątek katolików powyżej 14. roku życia obowiązuje post ścisły. W związku z tym można zjeść jedynie trzy posiłki w ciągu dnia - jeden do syta i dwa lekkie, a także powstrzymać się od jedzenia mięsa.

Wielki Tydzień: Wielka Sobota

W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w kościołach nie sprawuje się Eucharystii. Tego drugiego dnia odbywa się natomiast obrzęd poświęcenia pokarmów.

Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej. Należy ona już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej.

Niedziela Wielkanocna

Triduum Paschalne kończy Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Jest ona symbolem zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią. Wielkanoc rozpoczyna się uroczystą mszą rezurekcyjną, która jest odprawiana we wczesnych godzinach porannych.

Poniedziałek Wielkanocny

To przedłużenie radości ze świętowania. Nie jest to święto nakazane, więc nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Ten dzień jest również znany jako śmigus-dyngus. To okres radości, zabaw i rodzinnych spotkań, które ze względu na pandemię koronawirusa muszą być niestety ograniczone do minimum.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić