aktualizacja 

Wizja Kremla. To dlatego Ukraina "nie może być w NATO"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że członkostwo Ukrainy w NATO różni się od członkostwa Finlandii i Szwecji — podaje propagandowa agencja "Ria-Nowosti". Zdaniem rzecznika, Kijów rzekomo ma "spór terytorialny" z Moskwą.

Wizja Kremla. To dlatego Ukraina "nie może być w NATO"
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow (PAP, SERGEI KARPUKHIN / POOL)

Rzecznik Kremla odniósł się w ten sposób do decyzji Szwecji i Finlandii o przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Choć Rosja wielokrotnie mówiła, że wejście krajów skandynawskich do NATO jest "poważnym zagrożeniem", Pieskow uważa, że to mniejszy problem niż analogiczna decyzja Ukrainy.

"Terytorialny spór" z Ukrainą

Przedstawiciel administracji Putina przekonuje, że Rosja nie ma sporów terytorialnych ani z Finlandią, ani ze Szwecją. - O ile Ukraina mogłaby potencjalnie stać się członkiem NATO, a wtedy Rosja miałaby spór terytorialny z państwem w sojuszu, co niesie ogromne ryzyko dla całego kontynentu — uważa Pieskow.

To poważny problem, który budzi nasz niepokój. Będziemy uważnie śledzić, jakie będą praktyczne konsekwencje przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, które należy zapewnić absolutnie bezwarunkowo - dodaje.

Szwecja i Finlandia za wejściem w NATO

Premier Szwecji Magdalena Andersson powiedziała w poniedziałek, że "najlepsze dla bezpieczeństwa Szwecji jest wejście do NATO". Swoją decyzję tłumaczyła agresją Rosji na Ukrainę oraz staraniami Finlandii o dołączenie do Sojuszu.

Większość partii zasiadających w parlamencie Szwecji opowiedziała się w poniedziałek za wstąpieniem kraju do NATO. Tegoż dnia Parlament Finlandii rozpoczął rano debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Drzwi do NATO są otwarte"

W niedzielę sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg zapewnił, że "drzwi do NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji, a wniosek obu krajów o dołączenie do Sojuszu będzie historycznym momentem".

Zobacz także: Wielka defilada wojskowa w Moskwie. Rosja świętuje Dzień Zwycięstwa
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić