Kamil Niewiński| 
aktualizacja 

"Władimir Putin upada". Rosja po cichu mobilizuje cały kraj

Były sekretarz stanu ds. obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace postanowił skomentować obecny stan wojny rosyjsko-ukraińskiej. Mimo że kontrofensywa Ukrainy rozwija się obiecująco, Rosja nadal próbuje przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

"Władimir Putin upada". Rosja po cichu mobilizuje cały kraj
Władimir Putin (PAP, PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Rosyjska inwazja na Ukrainę wchodzi w kolejną fazę - tym razem inicjatywa znajduje się po stronie obrońców, którzy rozpoczęli kontrofensywę. Wiele doniesień z frontu mówi o jej skuteczności, a nowym celem Ukraińców zdaje się być odbicie Krymu, zaanektowanego przez Rosję w 2014 r. Do ostatecznego zwycięstwa jakiejkolwiek ze stron jest jeszcze jednak daleko.

Oczywiście dynamiczne zmiany na froncie przykuwają uwagę obserwatorów. Jednym z nich jest Ben Wallace - były brytyjski sekretarz stanu ds. obrony i kapitan wojsk lądowych Brytyjskich Sił Zbrojnych. W swoim felietonie opublikowanym przez "The Daily Telegraph" Wallace opisuje obecny stan wojny. Jego zdaniem Ukraina krok po kroku przełamuje rosyjskie wojska i przybliża się w kierunku pokonania najeźdźcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Czuć zapach trupów". Przerażająca relacja dziennikarki z Ukrainy
Armia rosyjska pęka. Ukraina nauczyła się nowych taktyk pokonywania straszliwych pól minowych, a ataki pociskami Storm Shadow niszczą rosyjskie kwatery główne. Jesteśmy świadkami początków Bitwy o Krym. [...]Tę wojnę można wygrać. Władimir Putin upada. Tak samo, jak ludzkie emocje napędzają Ukrainę do zwycięstwa, tak samo są one wadą nie do uniknięcia dla Putina i jego zbrodniczego reżimu.

Rosja mobilizuje wojsko. Ukraina powinna odmłodzić armię?

Chociaż w słowach Wallace'a można znaleźć wiele pozytywnych informacji dotyczących wojennych postępów, daleki jest do odtrąbienia triumfu Ukrainy. Zdaje on sobie bowiem sprawę, że szczególnie w tym momencie ukraińskie wojsko nie może opuścić gardy. Wskazuje również na zagrożenie płynące z faktu, że do rosyjskiej armii nadal mobilizowane są dodatkowe siły.

Średni wiek [ukraińskich] żołnierzy na froncie to ponad 40 lat. Rozumiem chęci prezydenta Zełenskiego, by ochronić młodych na poczet przyszłości, ale fakt jest taki, że Rosja po cichu mobilizuje cały kraj. Putin wie, że przerwa w działaniach da mu czas potrzebny na zbudowanie nowej armii.

To właśnie dlatego na końcu swojego felietonu Wallace nawołuje do tego, by korzystać z siły rozpędu i w żadnym wypadku nie spowalniać kontrofensywy. Pozwolenie armii rosyjskiej na wzięcie oddechu może bowiem nieść za sobą poważne konsekwencje.

 Nie zatrzymujmy się choćby na jeden dzień - podsumowuje Brytyjczyk.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić