Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Wybierzemy prezydenta przelewając mu złotówkę? Nowa propozycja na wybory 2020

3
Podziel się:

Głosowanie korespondencyjne wzbudza wiele kontrowersji w społeczeństwie. Zdecydowana większość ludzi w Polsce (ponad 70 proc.) nie chce wybierać prezydenta poprzez pośrednictwo Poczty Polskiej. Właśnie dlatego na dość innowacyjny pomysł wpadł Tomasz Pruszczyński z Fundacji Przedsiębiorczy Polacy.

Wybierzemy prezydenta przelewając mu złotówkę? Nowa propozycja na wybory 2020
(Getty Images)

Głosowanie korespondencyjne spotyka się z ogromną falą krytyki. Społeczeństwo obawia się po pierwsze o swoje zdrowie, a po drugie o system bezpieczeństwa, który w Poczcie Polskiej jest aktualnie pod dużym znakiem zapytania. Głosowanie w lokalach wyborczych 10 maja może nie być możliwe, głosowanie zdalne niekoniecznie musi zostać przyjęte przez rząd, czy są zatem inne alternatywy?

Okazuje się, że tak. Na dość innowacyjny pomysł wpadł Tomasz Pruszczyński z Fundacji Przedsiębiorczy Polacy. Zaproponował on, aby do głosowania wykorzystać system bankowy. Jak dokładnie miałoby to wyglądać?

Wybory prezydenckie. Głos oddany poprzez przelew?

Każdy z kandydatów zakłada konto bankowe, np. w PKO BP – ten należy do Skarbu Państwa, a każdy obywatel ma prawo wpłacić jednemu kandydatowi 1 złotówkę, która równa jest jednemu głosowi – tłumaczył dla "Radia Zet" Tomasz Pruszczyński.

Jak wyjaśnia prezes fundacji, wyborca dokonuje przelewu z własnego konta bankowego. W świetle prawa, każdy ma jeden głos. Jak dodaje inicjator akcji, bank zweryfikuje wyborcę sugerując się datą, a nawet sekundą przelewu. Co więcej, wyborcy zachowują anonimowość, którą zapewnia im prawo bankowe.

Co z wynikami wyborów? Kandydat, który przez pojedyncze przelewy w wysokości 1 złotego zgromadzi najwięcej pieniędzy – wygrywa. Środki przelane na konta kandydatów zostaną następnie przeznaczone na rzecz służby zdrowia lub inny cel charytatywny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Wyborca
2 lata temu
Kolejna bzdura.pojdzmy normalnie anonimowo do urn tak samo jak idziemy do sklepu.zagrorzenie znikome.po co ten cyrk z wyborami.niedobrze się robi.jak osoba na kwarantannie ma oddać pakiet wyborczy.jak osoba bez konta ma wpłacić złotówkę na swojego kandydata.macie na to rozwiązania wy władcy Polski?
Wanderer
2 lata temu
To nie przejdzie... nie po to wymienili naczelnika naczelników poczty polskiej na właściwszego (...na wyborach korespondencyjnych poczta może zarobić...), żeby teraz zarobiły banki dodatkowo: skoro nie ma potwierdzeń dostarczenia i odbioru pakietów wyborczych tym samym nie ma możliwości zaprotestowania GŁOSOWAŁEM NA "999" A NIE NA"000" a w ogóle może głosy już zostały policzone, czekają publikację potrzebne tylko dane korygujące (np nieobecni w miejscu zamieszkania)
Black
2 lata temu
Hehehe przecież nie kasy ma konto
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić