Wybory w USA. Trump wraca do gry? Najnowszy sondaż

79

Wybory w USA. Najnowszy sondaż, przeprowadzony na zlecenie Wall Street Journal i NBC News, pokazuje, że ubiegający się o urząd prezydenta Joe Biden ma 53 proc. poparcia. Obecnego prezydenta Donalda Trumpa popiera 42 proc. Amerykanów. Różnica jest duża, ale wynik Trumpa i tak się poprawił.

Wybory w USA. Trump wraca do gry? Najnowszy sondaż
( PAP, EPA)

Według najnowszego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie Wall Street Journal i NBC News, gdyby dzisiaj odbyły się wybory prezydenckie, prawdopodobnie wygrałby je były wiceprezydent Joe Biden. Sondaż pokazuje, że 53 proc. Amerykanów chce, aby to Biden kierował krajem. Donald Trump w sondażu uzyskał 42 proc. poparcia.

Niecałe trzy tygodnie przed dniem wyborów Joe Biden utrzymuje dwucyfrową przewagę nad prezydentem Donaldem Trumpem. To pierwsza sytuacja od 84 lat, żeby kandydat w wyborach miał taką przewagę nad urzędującym prezydentem.

Nieznaczna poprawa Trumpa

W sondażu przeprowadzonym na początku października, bezpośrednio po debacie prezydenckiej, Trump miał 14-punktową stratę do swojego rywala. Mimo że teraz przewaga Bidena nieco się zmniejszyła, to jednak wciąż wyniki sondażu nie są korzystne dla Trumpa. Dla porównania sondaże z września pokazywały, że przegrywał z Bidenem o 8 punktów procentowych.

Sondaż zawiera również znaki ostrzegawcze dla Partii Republikańskiej. Demokraci wyprzedzili Republikanów o 8 punktów proc., gdy poproszono wyborców, by wybrali partię, którą planują poprzeć w Kongresie.

Kraj zmierza w złym kierunku

Z nowego sondażu wynika ponadto, że ponad połowa badanych (58 proc.) twierdzi, że sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest gorsza niż cztery lata temu. Tylko 38 proc. badanych uważa, że sytuacja w kraju się poprawiła. Przeszło 60 proc. wyborców twierdzi, że kraj zmierza w złym kierunku.

Sondaż pokazuje, że wyścig o fotel prezydenta może się zaostrzyć w ostatnich dniach przed wyborami. Zwłaszcza że Donald Trump wraca do kampanii po kilkudniowej przerwie spowodowanej zakażeniem koronawirusem.

Zobacz także: USA. Debata Trump-Biden. Były minister kibicuje Donaldowi Trumpowi. Tłumaczy, dlaczego
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić