o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
NB
|

Wybuch polio na Ukrainie. Znany lekarz ostrzega Polaków

42
Podziel się

U pięciorga dzieci z Zakarpacia na Ukrainie wykryto zakażenie polio. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut ostrzegł, że groźna choroba może zagrozić także Polsce.

Wybuch polio na Ukrainie. Znany lekarz ostrzega Polaków
Wybuch polio na Ukrainie (Getty Images, Peter Cade)
bESVsHUB

U pięciorga dzieci na ukraińskim Zakarpaciu wykryto zakażenie polio. Żadne z nich nie było zaszczepione. W obwodzie zakarpackim zaszczepionych na polio jest zaledwie 49 proc. dzieci. Jak podaje BBC, rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci głównie z powodu przekonań religijnych.

Polio może zagrozić Polsce

Prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP ostrzegł, że jeśli zaniedbamy szczepienia, polio z Ukrainy może zagrozić także Polsce. Wirusolog wskazuje, że polio, które w tej chwili atakuje dzieci na Ukrainie, jest inne niż w przeszłości. Wyeliminowanie tego wirusa w postaci dzikiej ogłoszono dopiero w 2015 r.

bESVsHUD
To był wielki sukces, na miarę wyeliminowania ospy prawdziwej. Teraz wirus ospy jest jedynie w dwóch laboratoriach na świecie – przypomniał prof. Gut.

Wirusolog zwrócił uwagę, że obecnie mamy do czynienia ze szczepem wyrosłym ze szczepionek, kiedy jeszcze używano do ich produkcji żywego, choć osłabionego wirusa. W pewnym momencie pacjentom zaczęto podawać szczepionki zawierające martwe wirusy, które nie uodparniają przed jelitową wersją poliomyelitis, a jedynie przed zakażeniem układu nerwowego.

bESVsHUJ
Jeśli nie będziemy szczepić naszych dzieci, to polio, nad którym zwycięstwo odtrąbiliśmy zaledwie kilka lat temu, może powrócić i znów siać spustoszenie – ostrzegł ekspert.
Statystycznie jedna na 200 zakażonych osób dozna porażenia – dodał.

Polio, czyli choroba Heinego-Medina dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Może doprowadzić do uszkodzenia nerwów, objawiających się niedowładem lub porażeniem mięśni. Choroba ta może być śmiertelna. Przenosi się głównie drogą pokarmową lub drogą kropelkową.

bESVsHUK

Zobacz także: COVID-19 najbardziej śmiertelną chorobą na świecie? Dr Grzesiowski ostrzega

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESVsHVe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
Obserwator
4 tyg. temu
Bzdury niewiarygodne bzdury antyszczepionkowców i ich dziwne niewiarygodne argumenty .W Polsce po wojnie przez jakieś 10 lat nie stać nas było na szczepienia zresztą to dopiero kiełkowało i wtedy był wysyp chorych na Polio zresztą ruszcie głową i poczytajcie o tym zajmie wam to 5 min waszego życia Więc choroba zbierała żniwo przez kilka lat po wojnie bo nikogo nie szczepili przeciw Polio koło mnie mieszkała dziewczyna starsza z 10 lat ode mnie i ona była tym rocznikiem powojennym chodziła o kulach miała takie mniejsze i jak by pokrzywione nóżki bo choroba Polio powoduje hejnomedinę i ona miała i Polio i potem hejnomedinę czyli ten niedorozwój nóżek po Polio ale w latach 50 tych zaczęto sprowadzać za dewizy szczepionki i szczepić wszystkie dzieci i już tych roczników urodzonych po roku 50 tym nie ma z Hejnomediną to taki argument dla idiotów antyszczepionkowców który i tak im w te puste łby nie trafia więc całe pokolenia po 50 latach już były szczepione i wyeliminowano polio i z tym związaną hejnomedinę juz nie ma chorych na hejnomedinę przestancie szczepić przeciw Polio a to powróci właśnie przykład nie odpowiedzialnych rodziców z Ukrainy Nie twierdzę ze wszystkie szczepionki są super oh ah wiadomo w pośpiechu i z chytrości czyli oszczędności czasu i kasy mogą coś spieprzyć i co prawda podchodzę do tego ostrożnie ale ja moje dzieci szczepiłem i teraz moim dzieciom przytaczam argumenty za jednak szczepieniem to takie mniejsze zło
doswiadczeni
4 tyg. temu
Polio? No to byłaby jazda bez trzymanki!! Tysiace kulawych, z niedowładem - straszne!
Szafot
4 tyg. temu
Jak nie szczepią ,muszą mieć świadomość wychowania do końca życia chore dziecko ,i płacić samemu za rechabilitacje !!! A nie później płacze że za późno i zebra o różne zbiórki
bESVsHVf
virgoaway
4 tyg. temu
nie wiem co to za szczepionka i kto to wypuścił tego sztucznego wirusa, ale ludzi religijnych na wyspę. Brytyjczycy niech się zajmą nie noszeniem maseczek. Gdyby Japończycy chronili tylko inne osoby maseczką przed grypą, toby się tak nie przykładali. Z ręką na sercu przysięgam, że zaraza azjatycka nie ma sobie równych. Każda zaraza azjatycka jest taka potworna, że mucha nie siada. No comments.
fdfdf
4 tyg. temu
U nas szczepienia przeciw Polio są od dawna obowiązkowe. Tylko zatwardziali antyszczpionkowcy nie zaszczepili swych dzieci
Ironik
4 tyg. temu
Ty tak na poważnie? Co to jest 1%? musi być co najmniej 40 żeby kopa miało? Ten ułamek procenta to z palca wyssałeś. Umierało 25% chorych a reszta zostawała kalekami w mniejszym lub większym stopniu. Idź protestować przeciw covidowi, polio zostaw w spokoju.
Niestety
4 tyg. temu
Ludzie byli zdrowsi bez internetu.
Ddd
4 tyg. temu
Ciemnota, Im dalej na wschód tym wieksza
polio
4 tyg. temu
wybucha właśnie tam gdzie jest aktualnie akcja masowych szczepień. W Indiach 70000 dzieci zostało poszkodowanych po tej szczepionce lub zmarły. Rodzice z wiosek się zmówili i odszczelili 8 lekarzy którzy "krzewili" zdrowie. Skonczyły sie wtedy głupie pomysły Gejka i epidemia porażeń.
Europejka
4 tyg. temu
No to jestem spokojna o moje wnuczki, bo w Niemczech szczepienie przeciw Polio jest obowiązkowe no i oczywiście bezpłatne, tak jak i przeciw Grypie. 👍 Jak jest u nas tego nie wiem? Od moich sąsiadów z Ukrainy wiem, że tam pomimo, ze każdy wpłaca na Kasę chorych to i tak każde szczepienie czy operacja jest płatna. Moze dlatego nie każdy szczepić swoje dzieci lub brak jest uświadomienia jak straszna jest to choroba.
666
4 tyg. temu
Modlitwa i wielki kolędowy datek uchronią was przed zamożnością.
Bzsg
4 tyg. temu
Tylko osoby zaszczepione powinny mieć wjazd do Polski. Wszystkie choroby od tej Ukrainy. Ostatnio była odra A teraz to :/
mikołaj św
4 tyg. temu
przecież sie modlimy i co z tego wynika
bESVsHUX
Spoko
4 tyg. temu
Przyjadą do nas na leczenie...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić