Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
NB
|

Wybuch zapomnianej choroby na Ukrainie. Zaszczepili tylko połowę dzieci

149
Podziel się:

U pięciorga dzieci z Zakarpacia na Ukrainie wykryto zakażenie polio. Żadne z nich nie było zaszczepione. W obwodzie zakarpackim zaszczepionych na polio jest zaledwie 49 proc. dzieci.

Wybuch zapomnianej choroby na Ukrainie. Zaszczepili tylko połowę dzieci
Zakażenia polio na Ukrainie (Getty Images, Majdi Fathi)

Ukraińska redakcja BBC podaje, że u pięciorga dzieci na ukraińskim Zakarpaciu wykryto zakażenie polio. Główna epidemiolog obwodu zakarpackiego Wiktoria Tymczyk powiedziała, że chodzi o dwa różne ośrodki choroby. Jeden z nich jest związany z wykrytym niedawno przypadkiem zakażenia polio u półtorarocznego dziecka w obwodzie rówieńskim.

Pierwszy przypadek w obwodzie zakarpackim potwierdzono u 12-latki. W połowie września zaczęła ona odczuwać ostre problemy jelitowe, później pojawił się ból w lędźwiach i gorączka sięgająca 39 stopni. Po kilku dniach od pierwszych objawów dziewczynka nie mogła już stać na nodze i trafiła do szpitala, gdzie potwierdzono zakażenie polio.

Po tym jak dziecko zachorowało, matka zmieniła stosunek do szczepień. Pozwoliła na zaszczepienie na polio dwojga swoich pozostałych dzieci, u których nie wykryto zakażenia.

Zakażenie polio potwierdzono też u czworga dzieci, które miały kontakt z zainfekowanym dzieckiem z obwodu rówieńskiego. Dzieci przebywają w domach, a ich rodzice wciąż odmawiają zaszczepienia "ze względów religijnych".

Rodzice nie chcą szczepić dzieci

W obwodzie zakarpackim odsetek zaszczepionych na polio dzieci wynosi 49 proc. Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Od drugiej połowy XX wieku prawie całkowicie wyeliminowano polio w krajach rozwiniętych dzięki skutecznym szczepionkom wynalezionym w latach 50.

Polio, czyli choroba Heinego-Medina dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Może doprowadzić do uszkodzenia nerwów, objawiających się niedowładem lub porażeniem mięśni. Choroba ta może być śmiertelna. Przenosi się głównie drogą pokarmową lub drogą kropelkową. Poprzednio na Ukrainie przypadki polio wykryto w 2015 roku.

Zobacz także: Eksperci ostrzegają przed "bliźniaczą pandemią". Liczba zachorowań na grypę i COVID-19 może gwałtownie wzrosnąć

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(149)
hmmm
6 miesięcy temu
Ukraińskie dzieci nawijają płynnie w wieku dwóch lat, recytują, śpiewają, nie mają problemów logopedycznych...hmmmm
hmmm
6 miesięcy temu
Ukraińskie dzieci nawijają płynnie w wieku dwóch lat, recytują, śpiewają, nie mają problemów logopedycznych...hmmmm
Nikt
6 miesięcy temu
Wirtualna popelina w 2015 pisała, że wraca. W necie nic nie ginie...
Wujek z USA
6 miesięcy temu
Nie trudno domyślić się kto może stać za pojawieniem się tej choroby i kto może buntować rodziców przeciw szczepieniom.
ghjgfhjk
6 miesięcy temu
Nie, nie, nie - alkocholizm to stala 'choroba' w tym sprzedajnym pseudokraiku, co nas mordowal, co z SS wsporpracowal.... Oni tam walili paliwo od rakiet, 'zwyciezcy', bo im NATO czy Soros nie zasponsorowali innych trunkow hehehehe....hahahhahahaaaaa....
aga
6 miesięcy temu
Ukraina to siedlisko wielu chorób zakaźnych. Wraz z Ukraińcami importujemy te choroby do Polski.
anżej
6 miesięcy temu
się nie szczepi bo nie
DODO
6 miesięcy temu
To nich też są antyszczepionkowcy?
Bohdan
6 miesięcy temu
Dwa razy dostałem szczepionkę na polio, podawalo toto z kostką cukru i nie było problemów i powikłań. Więc co to przeszkadza ruSSkim trollom, że polakom daje się szczepionki???
hansen
6 miesięcy temu
pewnie dla młodych nawiedzonych antyszczepionkowców to będzie jak bajka, ale w moim miasteczku w latach 80tych było jeszcze sporo osób powykszywianych przez hajnegomedine. Być może gdybyście mieli kogoś w rodzinie z tą straszną chorobą, rozum by wam wrócił, ale mocno na to pracujecie...
Big Pharma
6 miesięcy temu
Socha, do boju!
NIXON
6 miesięcy temu
W Polsce co chwilę pojawiają sie informacje o powrocie dawnych chorób. I dotyka własnie pracowników zza wschodniej granicy.
Klamstwa
6 miesięcy temu
To jest polio poszczepienne. Dzikiego polio nie ma od 1984 r, wedlug WHO. Szczepia zywymi szczepami przeciwko mutacjom z tych szczepow i strasza bo ludzie nie chca tego syfu. Zalosne. W indiach dzieci do dzis dostaja zakazane w UE zywe OPV i doznaja paralizu.
Gość
6 miesięcy temu
Parę lat temu była epidemia polio poszczepiennego
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić