Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Wypadek w Chorwacji. Śledztwo może zostać przeniesione do Polski

23
Podziel się:

Rzecznik prasowy i zastępca prokuratora okręgowego w Varazdin wyjawił, jakie konsekwencje dla śledztwa ma śmierć kierowcy polskiego autokaru. Postępowanie karne nie może być prowadzone przeciwko osobie, która nie żyje. Niewykluczone, że śledztwo zostanie przeniesione do Polski.

Wypadek w Chorwacji. Śledztwo może zostać przeniesione do Polski
Wypadek w Chorwacji. Śledztwo może zostać przeniesione do Polski (PAP)

Od kilku dni trwa śledztwo po wypadku polskiego autobusu w Chorwacji. Prokuratura stanowa musi ustalić czy zostało popełnione przestępstwo, a potem ewentualnie wskazać winnego katastrofy.

W wypadku polskiego autobusu w Chorwacji zginęli obaj kierowcy, a jak podkreśla przedstawiciel prokuratury w rozmowie z dziennikarzami gazety "Jutarnji", postępowanie karne nie może być prowadzone przeciwko osobie, która nie żyje.

Jak podkreśla Darko Galić, rzecznik prasowy i zastępca prokuratora okręgowego w Varazdin, niewykluczone, że zostanie podjęta decyzja o przekazaniu śledztwa polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie ofiary były obywatelami polskimi.

Jednym z problemów, z jakimi zmierzyli się już śledczy jest to, że tachograf (urządzenie rejestrujące funkcjonowanie pojazdu) został zniszczony tak, że nie można odczytać prędkości. W tachografie znaleziono jednak obie karty cyfrowe kierowcy i z tych danych ustalono, że przestrzegane były zasady dotyczące czasu jazdy i przerw.

Dramatyczne dane z soboty

12 osób zginęło, a 32 zostało rannych w wypadku polskiego autokaru w sobotę nad ranem na autostradzie na północ od Zagrzebia. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

Do wypadku doszło ok. godz. 5.40 na autostradzie A4 w położonym na północ od stolicy Chorwacji regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie.

To była pielgrzymka organizowana przez biuro Bractwa św. Józefa, która wyjechała wczoraj z Częstochowy do Medjugorie. Wśród pielgrzymów było trzech księży, sześć zakonnic, reszta to głównie świeccy pielgrzymi - przekazał rzecznik polskiego MSZ, Łukasz Jasina.

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię, pod którą członkowie rodzin ofiar mogą uzyskać informacje: +38 514 899 414.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
Pielgrzym
miesiąc temu
Wszystko chciwość. Biuro chciało zaoszczędzić na kierowcy i wzieli emeryta. Ja mam 50 lat i nie jechałbym nocą autem bo mnie to męczy a dziadek ryzykował życie tych osób bo miał mało emerytury. Ciągle mało i mało. Biuro nawet się nie wpisało do rejestru organizatorów turystyki bo trzeba opłatę zapłacić z tego tytułu. Teraz ofiary nie otrzymają nawet odszkodowania. Chciwość .chciwość i chciwość ..... Pewnie w ramach rekompensaty święte obrazki dostaną uczestnicy.
PZU
2 miesiące temu
Kto pastwi się nad śmiercią innych. Ten od śmierci o krok stoi.
PZU
2 miesiące temu
Kto pastwi się nad śmiercią innych. Ten od śmierci o krok stoi.
Lewy
2 miesiące temu
Chyba nie będzie drugiej komisji Macierewicza która za nic w kilka lat dostała od rządu 30 milionów złotych?
Lepszy sposób
2 miesiące temu
Polacy to sądzą drzewa przy drogach żeby zabijać kierowców i ich pasażerów.
Bogdan
2 miesiące temu
Jak ginąć , to tylko w katastrofie ,najlepiej jadąc na pielgrzymkę !!! Rozgłos medialny zapewniony !!!
absmak
2 miesiące temu
Chorwaci umorzą ale w Polsce niektórzy będą udawać postępowanie przez kilka lat i w końcu uznają za winnego zmarłego kierowce, to cały wymiar prawa po Ziobrowemu.
dlaczego
2 miesiące temu
Tego rodzaju wypadków było dotad sporo, ale nigdy nie pisano o tym po kilka artykułów dziennie. Tym bardziej że żadnych nowych ustaleń, jedynie sensacyjne treści.
moni
2 miesiące temu
I po to to przeciągać? wszystko jest jasne. tragedia jak wiele innych każdego dnia tylko, że o tej więcej na wizji.
Pytam tylko
2 miesiące temu
Kierowca 72 lata i wiezie autobusem dziesiątki osób przez tysiące kilometrów!!!??? Czy właściciel firmy transportowej wsadził by do tego autobusu całą swoją rodzinę?
Sylwia2W
2 miesiące temu
Dlaczego nie ma informacji, czy kierowca był zaszczepiony "elixirem" ?😐 A jeśli tak, to ile dawek przyjął ?
głupcy!
2 miesiące temu
Zabili Wam Prezydenta i wielu mądrych, niewinnych ludzi. A wy się nabijacie, obśmiewacie i plujecie jadem. Chyba rzeczywiście powinniście być jedynie niemieckiem landem albo radziecką republiką.
olo
2 miesiące temu
I co w Polsce zrobicie ? teraz wielce kontrole zapowiadają ! ciekawe po co i komu ? a że kierowca miał72 lata to podziękować trzeba Tuskowi bo on chce wraz z Unią wprowadzić dożywotnią pracę.
avatar
2 miesiące temu
Zastanawiające, jak jest potężna rozwałka to przeważnie pielgrzymi albo nawiedzeni
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić