Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Ksiądz nagle zniknął. Wyśledzili go parafianie. "Powód zwykle ten sam"

442
Podziel się:

Ks. Mirosław Rybka z Chełma z dnia na dzień zniknął ze swojej parafii, porzucił też pracę katechety. Zdziwieni parafianie zlokalizowali go w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Na stanowisko dostał się bez konkursu - donosi "Gazeta Wyborcza".

Ksiądz nagle zniknął. Wyśledzili go parafianie. "Powód zwykle ten sam"
Ks. Rybka rzucił sutannę. Zdj. ilustracyjne (Getty Images,)

Ks. Mirosław Rybka został duchownym 20 lat temu. W ostatnim czasie pracował w parafii pw. Świętego Ducha w eleganckiej dzielnicy Chełma. Wierni nie posiadali się ze zdumienia, gdy 45-letni kapłan pod koniec czerwca po prostu zniknął z kościoła.

Tajemnicze zniknięcie księdza

Ksiądz przestał odprawiać msze, nie był obecny w kancelarii, a ostatecznie zniknął także z listy wikariuszy. Ks. Rybka cieszył się dużą sympatią parafian, którzy od razu zauważyli jego nieobecność. Na pytania, gdzie podział się lubiany duchowny, nikt w parafii nie potrafił - lub nie chciał - odpowiedzieć.

Taki mądry, wyważony, zawsze pomocny i uśmiechnięty od ucha do ucha. Przemiły człowiek. Aż tu nagle był ksiądz, nie ma księdza - mówią parafianie, z którymi rozmawiali dziennikarze "Gazety Wyborczej".

Kapłan z dnia na dzień przestał także nauczać w dwóch szkołach, w których był katechetą. Uczniowie Technikum nr 1 i Szkoły Branżowej I stopnia w Chełmie nie kryli zaskoczenia. Zniknięcie duchownego bardzo ich zasmuciło. - Na jego lekcje religii aż chciało się iść - wspominają.

Duchowny się przebranżowił

W placówkach oświaty powód nieobecności kapłana również nie był znany. Parafianie w końcu wzięli sprawy we własne ręce i zaczęli szukać księdza za pośrednictwem internetu. W końcu go zlokalizowali. Okazało się, że ks. Rybka zaczął pracę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

Duchowny bynajmniej nie został tam zatrudniony na stanowisku kapelana. Ks. Rybkę przyjęto na etat pomocy administracyjnej w departamencie promocji, sportu i turystyki. Pracę otrzymał bez przeprowadzenia procedury konkursowej. W rozmowie z redakcją "GW" rzecznik urzędu Remigiusz Małecki podkreślił, że Rybka posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia tej roli.

W urzędzie o niczym nie wiedzieli?

Według kanclerza kurii metropolitalnej w Lublinie ks. Rybka otrzymał upomnienie kanoniczne, a 3 sierpnia karę suspensy za odmowę wykonywania obowiązków wikariusza parafialnego. W związku z tym 45-latek ma zakaz święceń czy noszenia stroju duchownego, wciąż jednak formalnie jest księdzem.

Kara została na niego nałożona dopiero trzy tygodnie po tym, jak zaczął pracę w urzędzie. Rzecznik Małecki zarzeka się, że marszałek województwa lubelskiego z PiS jak i inni pracownicy urzędu nie byli świadomi, że nowo zatrudniony mężczyzna jest kapłanem.

O tym, że Mirosław Rybka jest księdzem, dowiedzieliśmy się już po jego zatrudnieniu w urzędzie – Małecki powiedział "Wyborczej".

Poszło o kobietę?

Dziennikarze "GW" postanowili podpytać otoczenie ks. Rybki o powód, dla którego rzucił on sutannę. Podobno do rezygnacji z duchowieństwa zmotywowała go kobieta. Potwierdziło to dwóch księży, kolegujących się z ks. Rybką.

Każdego roku z terenu naszej archidiecezji z sutanną rozstaje się jeden, maksimum dwóch księży. Powód zwykle jest ten sam – kobieta - wyjaśnił ksiądz z jednej z lubelskich parafii.
Zobacz także: Kulisy skandalu w białostockiej kurii. "Tajemnicza sauna"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(442)
brat44 Brata
6 godz. temu
"DUCH TO MOC " dodalem, ci PLUSIK węzu pod przymusem Apostola Mateusza! ZA ROSTROPNOSC OCZYWISCIE ...Kumasz...A?
"Duch to Moc"
2 dni temu
PO SUKCESACH UKRAINY , DZIEKI BRONI ZACHODU,WIDAC KTO ZWYCIĘZY W TRZECIEJ WOJNIE ...ZBROJENIA i WYSCIG TRZEBA KOCHAC CAŁYM SERCEM,CAŁA DUSZĄ,CAŁĄ MYSLĄ i ZE WSZYSTKICH SIŁ...WRÓCMY DO LUKASZA i DUCHA ,KTORY JEDNAK W CHMURACH TERAZ TEZ JEST ,JAKO DUCH ,A ZYJĄC PRZEWIDZIAŁ JAK POKONAC SZATANA NA KONCU CZASÓW i "NA DRZEWIE WZIĄŁ CIAŁO WĘŻA i ZAWISŁ"
44 +44: 2
2 dni temu
Jezeli i brat to błąd ..Brat prawidłowo w j.polskim literki bedą mialy nieznaną wagę,cyfrki podobnie.AHOJ!
44 I brat
2 dni temu
Macieriowicz otrzymsał Order Orła Bialego od uszczęsliwionego Dudy za nienawisc do wydumanych nieprzyjacól...'kochajmy się " Pan Tadeusz ks,12 dialog Szlachcica z Generalem .!
wąż
2 dni temu
Dlatego tak tlumaczył Piotrowi Jezus w Ew. Mt16:17zeby PIOTR skumał,ze "DUCH W TRÓJCY - TO BÓG" ,a BOG JEST SWIETY!
brat Brata
2 dni temu
A to Lukasza 14:26 ...sam tak wykompinowal,ze zapomnial o przodkach i wnuczkach, wnukach?
brat Brata
2 dni temu
UMIERAMY WSZYSCY .ALE DLACZEGO JEZUS i MT 12;31 ZAKAZUJE ZYWYM BLUZNIC NA DUCHA! DEOBRZE BYŁOBY POJĄC W TYCH TRUDNYCH CZSACH DLACZEGO TAK?CZY LUKASZ 10:18 NAPEWNO DOBRZE ROZUMOWAŁ ,NIE ZNAJĄC OSOBISCIE JEZUSA?
gad
2 dni temu
WAZNE CO JEZUS MÓWIL I CZEGO ŻĄDAŁ...WIEDZIAŁ CO UKRYŁ,PRZEKAZUJĄC APOSTOŁOWI MATEUSZOWI 11:25.NIETRUDNO BYLO ODSZUKAC.
wąż
2 dni temu
NA TEJ ZIEMI , NIE TYLKO SŁOWIANSKIEJ , "KOCHAJ BOGA Z CAŁEGO SERCA SWEGO,Z CAŁÉJ DUSZY,Z CAŁEJ MYSLI i ZE WSZYSTKICH SIŁ."
JP2
2 dni temu
CZY CHRYSTUS BYŁ NA TEJ ZIEMI CZY TRZEBA GO URODZIC? BRZ CHRYSTUSA CZŁOWIEK NIE WIE KIM JEST JAKA JEST GODNOSC ...
TRWOGA
2 dni temu
BEZ BOGA NAWET DO SIEBIE CZŁOWIEK NIE NIE DOTRZE I NIE POKOCHA SIEBIE i BLIZNIEGO SWEGO TAK JAK JEZUS CHRYSTUS!
wąż
2 dni temu
On wiedział kto będzie bratem,na którego się gniewac to tak jakby na Niego!
44 +44: 2
2 dni temu
Gdy się zistało zaopatrzonym w belkę na jednej z czterech zrenic to trudno było kochac siebie samego...
44 +44: 2
2 dni temu
NAJLEPIEJ TO SIEBIE POSZUKAC i POKOCHAC NIE JAK BLIZNIEGO ,ALE i BLIZNIEGO ..TO CHYBA JASNE "KOCHAJ BLIZNIEGO SWEGO i SIEBIE SAMEGO" Z MYSLĄ CO PO SMIERCI KIM BĘDĘ i BĘDZiEMY!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić