Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga | 

Wytyczne proboszcza z okazji kolędy. "Zachowajmy czujność"

68

Proboszcz z Mysłowic na Śląsku wydał nietypowe wytyczne dotyczące kolędy. Na stronie internetowej przekazuje, że nie ma obowiązku składania ofiar, ponadto nie chce rozmawiać m.in o polityce, a w dzień kolędy należy zachować czujność.

Wytyczne proboszcza z okazji kolędy. "Zachowajmy czujność"
Zbliża się kolęda. (Forum)

Proboszcz z Mysłowic na Śląsku postanowił wydać szczegółowe wytyczne dotyczące nadchodzącej kolędy w 2025. W komunikacie opublikowanym na stronie parafii podkreślił, że wizyta duszpasterska to ważna tradycja, ale zaznaczył, że nie interesują go rozmowy na tematy takie jak polityka czy zdrowie. - Proponujemy wybrać jeden temat do rozmowy - przekazuje ksiądz.

Duchowny zwrócił uwagę, by nie przetrzymywać go zbyt długo, ponieważ na jego wizytę czeka wiele rodzin. - Pamiętajmy, że nie możemy kapłana zasypać wieloma pytaniami i zatrzymać go dla siebie - dodaje. Podkreślił również, że ofiary pieniężne są dobrowolne i nie ma żadnych stawek. - Kolęda nie obliguje nikogo do składania ofiar pieniężnych - czytamy na stronie.

W dzień kolędy zachowajmy czujność. Nie chodzi o to, żeby siedzieć na klatce schodowej, wystarczy przy uchylonych drzwiach nasłuchiwać dzwonka. Jeśli ktoś ma jakieś zawiłe dojście do domu, to warto wyjść przed dom. Otwarta furtka jest wyraźnym sygnałem, że tam na kolędę czekają. Nie złośćmy się, jeśli kolęda kogoś ominie. Błędy zdarzają się wszystkim. Od razu chwyćmy za słuchawkę telefonu i próbujmy skontaktować się z kapłanem - czytamy na stronie parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego warto spędzać czas z dzieckiem w jego świecie? Rozmowa psychologa z rodzicem i dzieckiem

Kolęda w Polsce. Jaki jest cel wizyty duszpasterskiej?

Kolęda to nic innego jak wizyta duszpasterska w domach parafian. Takie wizyty najczęściej odbywają się po świętach Bożego Narodzenia. Zwyczajowo przyjęło się, że ostatnie powinny odbyć się do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego. Parafie dokładne terminy odwiedzin umieszczają na stronach internetowych. Ogłoszenia są również podczas mszy.

Podstawowym celem kolędy jest modlitwa, poświęcenie domu i błogosławieństwo rodziny. Często księża prosili najmłodszych mieszkańców o okazanie prowadzonych zeszytów do zapisków na lekcjach religii. Księdzu często towarzyszą ministranci podczas wizyt.

W ostatnich latach, przede wszystkim w dużych miastach, mieszkańcy nie decydują się na spotkania z księżmi, dlatego duchowni coraz częściej proszą o sporządzenie listy chętnych osób do zaproszenia. Często pojawiają się też nietypowe prośby ze strony kapłanów, jak na przykład zapewnienie transportu, czy ustalenie pomiędzy mieszkańcami kto przygotuje obiad, czy kolację.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Horror w tle sielanki. Plażowicze z Australii o niczym nie mieli pojęcia
Putin zapewnia władze w Damaszku: popieramy "integralność terytorialną Syrii"
Zmarł dr Jerzy Łazowski. Był pionierem farmacji onkologicznej w Polsce
Ujawniono tajne akta dotyczące zabójstwa Kennedy'ego. Teraz mnożą się teorie spiskowe
Właśnie teraz rodzą się "marczaki". Pilny apel z lasu
Niezwykłe odkrycie w najdalszej znanej galaktyce. Badacze byli zaskoczeni
Amerykanie w Europie. Woźnica dał im nauczkę
Syn Ronaldo może wybrać grę dla jednej z pięciu reprezentacji. Wyjątkowy przypadek
O włos od tragedii na drodze. "Co taki ktoś ma w głowie?"
Właśnie kwitnie. Za zrywanie grożą potężne kary
10-latek skradł miliony serc. To, czym się zajmuje, wprawia w osłupienie
Trump aktywował ustawę z 1798 roku. Ekspert mówi o "straszaku"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić