Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Wzbudził zachwyt. "Pierwsza potwierdzona obecność unikatowego drapieżnika"

35
Podziel się:

Nietypowe odkrycie w Nadleśnictwie Góra Śląska (woj. dolnośląskie). "Pierwsza potwierdzona obecność tego unikatowego drapieżnika w naszych lasach - informują dolnośląscy leśnicy. O jakiego drapieżnika chodzi?

Wzbudził zachwyt. "Pierwsza potwierdzona obecność unikatowego drapieżnika"
Ryś w Nadleśnictwie Góra Śląska. (Facebook, Nadleśnictwo Góra Śląska, Martin Perzyński)

Ryś euroazjatycki jest to gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny kotów, do których zaliczamy także kota domowego i żbika. Rysie występują w Polsce w dwóch populacjach: w północno-wschodniej części kraju oraz znacznie liczniejsza populacja zamieszkuje Karpaty.

Od 2019 roku w Polsce rozpoczęto reintrodukuję rysi w ramach projektu "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski". Do sierpnia 2019 wypuszczono na wolność 18 osobników. W ubiegłym roku występowanie rysi stwierdzono także na Pojezierzu Drawskim i Ińskim, a także na Powiślu w rejonie Kwidzyna.

Obserwacja rysia z naszego terenu poszerza jego zasięg także o lasy naszego nadleśnictwa - informują pracownicy Nadleśnictwa Góra Śląska.

Film opublikowany na profilu Nadleśnictwa Góra Śląska pokazuje spokojnie kroczącego za dnia rysia.

Ryś - pierwsza potwierdzona obecność tego unikatowego drapieżnika w naszych lasach - informują leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Bliskie spotkanie z rysiem. Niezwykłe nagranie z Gór Sowich

Ryś w Polsce jest gatunkiem rzadkim, szacuje się, że liczebność tego drapieżnika wynosi zaledwie 200 osobników. Jest gatunkiem chronionym od 1995 roku.

Ryś osiąga rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego. Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach i palce zakończone wysuwalnymi pazurami. Wierzch grzbietu jest czarno-żółtorudy z brunatnymi plamkami (plamki są znacznie wyraźniejsze u populacji górskich, a prawie w niewidoczne u populacji nizinnych). U większości osobników włosy na szyi i spodzie głowy tworzą charakterystyczną kryzę i bokobrody.

Futro ma doskonałe właściwości izolujące, a stojące uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, które pełnią bardzo ważną funkcję: skupiają fale dźwiękowe, które po doprowadzeniu do uszu wzmacniają sygnał dźwiękowy. Co ciekawe ryś słyszy także wysokie częstotliwości w granicach 60-70 kHz. Ogon jest krótki i ciemniejszy na czubku. Ryś ma dobrze rozwinięty wzrok i potrafi tak jak kot domowy dobrze widzieć przy słabym oświetleniu lub w ciemności.

W warunkach naturalnych wrogami rysi mogą być wilki, choć badania dowiodły, że zwierzęta te żyją raczej ze sobą w pokoju, natomiast młodym osobnikom zagrażają duże ptaki drapieżne np. bieliki. Największym jednak zagrożeniem dla rysi jest niestety człowiek i jego działalność np. defragmentacja kompleksów leśnych, która nie sprzyja osiedlaniu się tych drapieżników oraz kolizje drogowe, czy kłusownictwo, które przyczyniają się do ich śmiertelności. Innym czynnikiem wskazującym na dużą śmiertelność tych ssaków są niezależne od człowieka pasożyty i choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Leśnik
1 tyg. temu
Niestety zwierzę nie jest bezpieczne! Na początku listopada kłusownicy zyrodnialcy z PZŁ zabili rysia w województwie zachodniopomorskim!
Nickjaknick
1 tyg. temu
Jak zwykle w takich opowieściach filmik nagrany scyzorykiem grzybiarza...
68 lat
1 tyg. temu
Wspaniałe.ciesze się tymbardziej że śmiertelność tego drapieżnika jest obecnie dużo większą niż w czasach gdy był legalnie pozyskiwany przyczyny Kłusownictwo,kolizję drogowe i choroby pozdrawiam z Bieszczad
68 lat
1 tyg. temu
Wspaniałe.ciesze się tymbardziej że śmiertelność tego drapieżnika jest obecnie dużo większą niż w czasach gdy był legalnie pozyskiwany przyczyny Kłusownictwo,kolizję drogowe i choroby pozdrawiam z Bieszczad
realista
2 tyg. temu
taa, rysie.. Jeszcze może ogłośta, że ziemia jest okrągła, głupie uwierzą
Mieeetek
2 tyg. temu
to ściema, widać że ma obroże. Rysie nie istnieją. To tylko wymysł żeby zrobić program ich ochrony i obsadzić kilka etatów.
rolnik
2 tyg. temu
jeszcze mu kto huknie że śrutu...
Twój Nick
2 tyg. temu
Wszystkie Ryśki to fajne chlopaki
Rysiek
2 tyg. temu
To nie ryś, to Czesiek smarknął na obiektyw.
Erwin
2 tyg. temu
Nie można z tego powodu się cieszyć. Rysie jak każdy drapieżnik odżywia się mięsem. Morduje sarny i wiele innych bardziej pożytecznych zwierząt. Mamy już dosyć wilków, a tu jeszcze rysie. A kto zadba o inne zwierzęta nie mające pazurów, dziobów i szponów. Ci co ochraniają drapieżniki mają słabe pojęcie o współcześnie funkcjonującej przyrodzie. W dawnych czasach mogło to funkcjonować, ale kiedy wzrosło zaludnienie zmieniły się warunki bytowania zwierząt. Dziwi mnie to, że ci wykształceni tego nie rozumieją. no nadają się, jak leśnicy, do wyrębu lasu, nazywając wycinkę pielęgnacją.
Posum
2 tyg. temu
Wy podajecie namiary a kapelan lasów państwowych przyjedzie z kolesiami i odstrzeli rysia.
Kot w butach
2 tyg. temu
Widziałem ostatnio jak rys przechadzał się po ulicach pipidowy Kwidzyna.
Leśnik Jaromi...
2 tyg. temu
Fajnie. Rysie są bardzo smaczne.
Vasil
2 tyg. temu
Na dolnym śląsku rysie są widywane, nie jest to nic niezwykłego. Sam widziałem ślady rysia na śnieżniku.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić