o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Wzruszenie w Gdańsku w imieniny Pawła. Na wszystko patrzyli żona i dzieci Adamowicza

51
Podziel się

We wtorek 29 czerwca nastąpiło odsłonięcie muralu przedstawiającego Pawła Adamowicza. Termin nie został wybrany przypadkowo – właśnie tego dnia tragicznie zmarły obchodził imieniny. Aleksandra Dulkiewicz, obecna prezydent Gdańska, wygłosiła poruszający apel.

Wzruszenie w Gdańsku w imieniny Pawła. Na wszystko patrzyli żona i dzieci Adamowicza
Paweł Adamowicz 29 czerwca obchodził imieniny i właśnie dlatego tego dnia nastąpiło odsłonięcie jego muralu (Getty Images, NurPhoto/Contributor)
bEraBjRx

Mural z podobizną Pawła Adamowicza znajduje się przy ul. Mniszki na gdańskim Starym Mieście. To było ważne miejsce dla prezydenta – nieopodal mieści się budynek, w którym się wychowywał. Autorem dzieła jest Jarosław Malicki. Artysta zdecydował się wykonać je za darmo, jako prezent dla miasta.

Chciałem podziękować gdańszczanom. Przychodzili pod rusztowanie, wspierali mnie, gratulowali mi, kiedy pobrudzony farbą szedłem ulicą – powiedział Jarosław Malicki w rozmowie z Gazetą Wyborczą.
bEraBjRz

W Gdańsku odsłonięto nowy mural. Przedstawia Pawła Adamowicza

W uroczystości odsłonięcia muralu brali udział rodzice Pawła Adamowicza, jego żona Magdalena Adamowicz oraz starsza córka Antonina. Wdowa po prezydencie Gdańska wykonała ostatnie pociągnięcia pędzla oraz zwróciła się do zgromadzonych ze wzruszającą mową.

Patrząc na radosną twarz Pawła, uśmiechającą się do nas wszystkich, ja i nasze córki, jesteśmy ogromnie wzruszone. (...) Ten przepiękny mural nie jest pomnikiem, jest wezwaniem, aby o marzeniach Pawła codziennie pamiętać. Niech więc ta twarz Pawła przypomina nam, że godność człowieka jest jego przyrodzonym prawem – mówiła Magdalena Adamowicz.
bEraBjRF

Na uroczystości nie zabrakło również Aleksandry Dulkiewicz. Obecna prezydent Gdańska przyznała, że wciąż tęskni za zmarłym oraz zaapelowała, aby nie ustawać w dążeniu do odkrycia, jak naprawdę doszło do jego tragicznej śmierci.

Ja tęsknię bardzo. Niełatwy chleb mi zostawił. Czuję, że gdziekolwiek jest, przygląda się nam. Zostawił nam wszystkim zadanie – musimy dążyć do poznania prawdy i sprawiedliwości dotyczącej tego, co wydarzyło się 13 stycznia 2019 roku – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
bEraBjRG

Odsłonięcie muralu zostało połączone z galą wręczenia Gdańskiej Nagrody Równości imienia Pawła Adamowicza. Na liście laureatek ostatecznie znalazły się Adriana Dadci Smoliniec, Khedi Alieva oraz Izabela Duczyńska.

Zobacz także: Zobacz też: Walczą z hejtem. Mural połączył dzieci i artystów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEraBjSa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(51)
Ola
4 tyg. temu
To ile ona miał mieszkań, domów, itp? Z jakimi aferami był podobno związany? Przypomnijcie bo zapomniałem... Teraz trzeba go jeszcze wynieść na ołtarze i modlić się przed muralem - oczywiście za opłatą...
luna
4 tyg. temu
dlaczego zona i dzieci , rozbawione i usmiechniete na pogrzebie ...meza i taty? te fakty to zagadka? NIE....ten sie smieje kto jest zadowolony....ta prawde pokazaly kamery
Odsłoniony
4 tyg. temu
Odsłoniono???? Naprawdę? Redaktorzy bez znajomości języka polskiego...
bEraBjSb
Hmmm
4 tyg. temu
Najbardziej to tęskni za Adamowiczem dziecko Dulskiej
edi
4 tyg. temu
a ten zaglodzony przez Adamowicza pewnie nawet grobu nie ma bo byl uczciwy
edi
4 tyg. temu
MURAL i beda teraz pluc...na budynia
po prostu
4 tyg. temu
a na muralu lista mieszkań kont i cała reszta syfu
Manolo
4 tyg. temu
Adamowicz siedzi w USA, wszyscy o tym wiedzą ............ Ustawka nie wypaliła.
3333
4 tyg. temu
Na muralu brakuję maksymy Owsiaka: RÓBTA CO CHCETA Owsiak głosił. Adamowicz poszedł na imprezę bo chciał. Zabójca zabił bo chciał
stary układ
4 tyg. temu
jak to mówią.....dziecko jest ojca niema......
WujaDobraR
4 tyg. temu
Dzisiaj już nima prawdziwych Gdańszczan....
Ciekawski
4 tyg. temu
P.Magda Adamowicz z jakiej racji dostała ciepłą podadkę w Brukseli???
Gunter Helga
4 tyg. temu
Dziękujemy P.Dulkiewicz !!!
bEraBjRT
solidarność z...
4 tyg. temu
Jeszcze Bolka Wałęse namalujcie do kompletu. Jak WY Gdańszczanie możecie sobie POzwolić, żeby promować ANTY-POLSKĄ Targowicę po tym co Gdańsk przeszedł w czasie II WŚ z rąk Niemieckich oprawców. Sodoma i Gomora.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić