Wzruszenie w Gdańsku w imieniny Pawła. Na wszystko patrzyli żona i dzieci Adamowicza

60

We wtorek 29 czerwca nastąpiło odsłonięcie muralu przedstawiającego Pawła Adamowicza. Termin nie został wybrany przypadkowo – właśnie tego dnia tragicznie zmarły obchodził imieniny. Aleksandra Dulkiewicz, obecna prezydent Gdańska, wygłosiła poruszający apel.

Wzruszenie w Gdańsku w imieniny Pawła. Na wszystko patrzyli żona i dzieci Adamowicza
Paweł Adamowicz 29 czerwca obchodził imieniny i właśnie dlatego tego dnia nastąpiło odsłonięcie jego muralu (Getty Images, NurPhoto/Contributor)

Mural z podobizną Pawła Adamowicza znajduje się przy ul. Mniszki na gdańskim Starym Mieście. To było ważne miejsce dla prezydenta – nieopodal mieści się budynek, w którym się wychowywał. Autorem dzieła jest Jarosław Malicki. Artysta zdecydował się wykonać je za darmo, jako prezent dla miasta.

Chciałem podziękować gdańszczanom. Przychodzili pod rusztowanie, wspierali mnie, gratulowali mi, kiedy pobrudzony farbą szedłem ulicą – powiedział Jarosław Malicki w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

W Gdańsku odsłonięto nowy mural. Przedstawia Pawła Adamowicza

W uroczystości odsłonięcia muralu brali udział rodzice Pawła Adamowicza, jego żona Magdalena Adamowicz oraz starsza córka Antonina. Wdowa po prezydencie Gdańska wykonała ostatnie pociągnięcia pędzla oraz zwróciła się do zgromadzonych ze wzruszającą mową.

Patrząc na radosną twarz Pawła, uśmiechającą się do nas wszystkich, ja i nasze córki, jesteśmy ogromnie wzruszone. (...) Ten przepiękny mural nie jest pomnikiem, jest wezwaniem, aby o marzeniach Pawła codziennie pamiętać. Niech więc ta twarz Pawła przypomina nam, że godność człowieka jest jego przyrodzonym prawem – mówiła Magdalena Adamowicz.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na uroczystości nie zabrakło również Aleksandry Dulkiewicz. Obecna prezydent Gdańska przyznała, że wciąż tęskni za zmarłym oraz zaapelowała, aby nie ustawać w dążeniu do odkrycia, jak naprawdę doszło do jego tragicznej śmierci.

Ja tęsknię bardzo. Niełatwy chleb mi zostawił. Czuję, że gdziekolwiek jest, przygląda się nam. Zostawił nam wszystkim zadanie – musimy dążyć do poznania prawdy i sprawiedliwości dotyczącej tego, co wydarzyło się 13 stycznia 2019 roku – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Odsłonięcie muralu zostało połączone z galą wręczenia Gdańskiej Nagrody Równości imienia Pawła Adamowicza. Na liście laureatek ostatecznie znalazły się Adriana Dadci Smoliniec, Khedi Alieva oraz Izabela Duczyńska.

Zobacz także: Zobacz też: Walczą z hejtem. Mural połączył dzieci i artystów
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić