Zabito setki pszczół. Sprawcy zniszczyli ule oblewając je ropą

10

Policja z woj. pomorskiego szuka sprawców, którzy w nocy zniszczyli ule w Zajezierzu. Setki owadów zginęło. Właściciel ocenił straty na ok. 10 tys. złotych, ale może to znacząco wpłynąć na rośliny w regionie.

Zabito setki pszczół. Sprawcy zniszczyli ule oblewając je ropą
Setki pszczół zalano ropą w woj. pomorskim (Getty Images, Anadolu Agency)

Owady zginęły po tym, jak nieznani sprawcy zniszczyli ule, zalewając je ropą. Stało się to w nocy z niedzieli na poniedziałek, a właściciel znalazł na miejscu setki martwych pszczół we wtorek i zwrócił się do policji, która zaczęła szukać sprawców zdarzenia. Pszczelarz wycenił szkody na 10 tys. złotych.

Na miejscu funkcjonariusze wykonali oględziny i zabezpieczyli ślady. Ustalamy, ile osób zniszczyło pasiekę, a także, jakimi motywami się kierowały - przekazał st. asp. Piotr Gdaniec z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach w rozmowie z Polsat News.

Policjant dodał, że wcześniej nigdy w regionie nie dochodziło do podobnych sytuacji. Sprawę zakwalifikowano jako uszkodzenie mienia na kwotę 9 tys. złotych, ale śmierć pożytecznych dla roślin owadów może wywołać spore utrudnienia dla regionu. Pszczoły mają już za sobą pierwsze wiosenne obloty, a w wielu ulach matki zaczęły znosić jaja.

Zniszczenie pszczół to kolejny spory cios dla miejscowej flory, innym może być znaczące ochłodzenie które trwa w regionie od kilku dni. Jak mówi Józef Zysk, szef Wojewódzkiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Olsztynie owady muszą utrzymywać w ulu stałą temperaturę 34 stopni Celsjusza, a podczas chłodu nie wylecą po pokarm. Pszczelarze muszą dokarmiać owady, aż nie będą mogli samodzielnie pobierać pyłek.

- Pszczelarze powinni więc teraz dokarmiać swoje pszczółki, najlepiej miodem albo ostatecznie ciastem miodowo-cukrowym. Pokarm ten powinno się kłaść bezpośrednio na ramki - tłumaczy Zysk portalowi Polsat News.

Policja szuka sprawców bestialskiego wydarzenia.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić