Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|
aktualizacja

Zamach w Waszyngtonie? Polko mówi o zagrożeniach

11
Podziel się:

Stolica USA przygotowuje się do inauguracji Joe Bidena. W środę ma tam być aż 26 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej, na ten moment jest około 10 tys. Czego można spodziewać się za pięć dni, podczas inauguracji prezydentury Joe Bidena? O odpowiedź poprosiliśmy byłego szefa jednostki GROM, gen. Romana Polko.

Zamach w Waszyngtonie? Polko mówi o zagrożeniach
(Getty Images)

Zaprzysiężenie Bidena odbędzie się 20 stycznia, w środę. Mając w pamięci to, co działo się dwa tygodnie wcześniej - chodzi o szturm zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol - amerykańskie służby przygotowują się do ewentualnej reakcji. Stąd, do stolicy ściągana jest Gwardia Narodowa. Jakie mogą być zagrożenia?

Polko: Pamiętajmy o Iranie

Po pierwsze, terroryści mogliby wykorzystać doświadczenia z ostatnich zamieszek i próbować wmieszać się w tłum. Po drugie, musimy pamiętać, że Iran zapowiadał niedawno działania odwetowe za zabicie rok temu gen. Solejmaniego w Iraku - mówi o2 były dowódca jednostki GROM i zastępca szefa BBN, gen. Roman Polko.

Wskazuje też na rosnące niezadowolenie społeczne z obostrzeń, związanych z epidemią koronawirusa. - Stąd ta Gwardia Narodowa. Obywatele mają do nich zaufanie większe, niż do policji - przekonuje Polko.

Zobacz także: Zamieszki w USA. Dr Krzysztof Liedel: nie doceniono skali zagrożenia

Secret Service w gotowości

Generał dodaje, że pełną parą działa także Secret Service - służba odpowiedzialna za ochronę najważniejszych osób w USA.

Monitorują ruch w sieci i sprawdzają go pod kątem zagrożeń, bo takich sygnałów jest ostatnio bardzo dużo - dodaje gen. Polko.

Zwraca także uwagę na inną kwestię: wielu żołnierzy jest politycznie oddanych Trumpowi, szczególnie żołnierzy rezerwy.

Wojskowi poza służbą biorą aktywny udział w dyskusji politycznej. Ale mam nadzieję, że poglądy zostawią za sobą w chwili, gdy włożą mundur - przekonuje.

Przypomina także, że Ameryką wstrząsały w ostatnim czasie dwie duże fale zamieszek: związanych z ruchem BlackLivesMatter i fala zamieszek pro-trumpowskich. Polko ma jednak nadzieję, że środowa inauguracja przebiegnie spokojnie.

Obecność Gwardii Narodowej powstrzyma ludzi przed wychodzeniem na ulice. Nie będą chcieli stawać naprzeciwko wojska, które cenią i szanują. Liczę na spokój - kończy gen. Polko.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
To prawda
2 lata temu
że prawdziwi Gromowcy nie podają mu ręki ?
Wolf
2 lata temu
USA jest najwiekszym panstwem siejacym terror ! A ten Polko ile ma emerytury ? Jest mlody i moze ja pobierac przanajmniej jeszcze ze 40 lat !
AAAAAAA
2 lata temu
To są takie efekty jak się chłam dorwie do rządzenia.
wowka
2 lata temu
to fakt, nikt nie wie, co się wydarzy a armia stoi murem za Prezydentem Trumpem
wtyka82
2 lata temu
&&*** Szanowny Panie Generale Polko jak na eksperta i byłego doradcę myślę że stać pana na więcej niż takie powszechne ogólniki jak: że Secret Service działa pełną para i to że terroryści mogą próbować się wmieszać w tłum. Otóż Szanowny Panie Secret Service jako służba nie sprawdziła się totalnie to widział cały świat , natomiast dwa rzekomo wykryte w tym dniu ładunki wybuchowe to zwykła ściema by poprawić reputację służb z totalnego blamażu! W każdych niepowodzeniach służb specjalnych mówi się o zagrożeniu terroryzmem , szkoda tylko , że i tu jak to bywa w zwyczaju nie wyciągnięto zielonych ludzików z Rosji to dopiero byłby hit sezonu! Diagnoza jest między innymi prosta amerykanie są głęboko podzieleni i głęboko zmanipulowani przez HESTABLISHMENT który nie dostrzega iż ludziom żyje się ciężko bo szkolnictwo ,służba zdrowia , ubezpieczenie społeczne, mieszkalnictwo i w końcu zarobki legły w gruzach! Gdzie rasizm jest nadal obecny gdzie policja z łatwością wyciąga broń zwłaszcza do osób kolorowych to wszystko składa na to że multimilionerzy i milionerzy tak łatwo grają nastrojami ludzkimi!
J-23
2 lata temu
A może by tak wysłać wot? Tam są sami bohaterowie hehehe napewno się przydadzą i nie dopuszczą do zamachu.
Bolus
2 lata temu
Panie generale Polko niech Pan skoncentruje sie na polskiej arenie politycznej a nie na amerykanskiej. Jeszcze troche a w Polsce bedzie zamach stanu i zaden amerykanski general sie tym nie zainteresuje.
wtyka82
2 lata temu
Szanowny Panie Generale Polko jak na eksperta i byłego doradcę myślę że stać pana na więcej niż takie powszechne ogólniki jak: że Secret Service działa pełną para i to że terroryści mogą próbować się wmieszać w tłum. Otóż Szanowny Panie Secret Service jako służba nie sprawdziła się totalnie to widział cały świat , natomiast dwa rzekomo wykryte w tym dniu ładunki wybuchowe to zwykła ściema by poprawić reputację służb z totalnego blamażu! W każdych niepowodzeniach służb specjalnych mówi się o zagrożeniu terroryzmem , szkoda tylko , że i tu jak to bywa w zwyczaju nie wyciągnięto zielonych ludzików z Rosji to dopiero byłby hit sezonu! Diagnoza jest między innymi prosta amerykanie są głęboko podzieleni i głęboko zmanipulowani przez HESTABLISHMENT który nie dostrzega iż ludziom żyje się ciężko bo szkolnictwo ,służba zdrowia , ubezpieczenie społeczne, mieszkalnictwo i w końcu zarobki legły w gruzach! Gdzie rasizm jest nadal obecny gdzie policja z łatwością wyciąga broń zwłaszcza do osób kolorowych to wszystko składa na to że multimilionerzy i milionerzy tak łatwo grają nastrojami ludzkimi!
wake up
2 lata temu
"Po pierwsze, terroryści mogliby wykorzystać doświadczenia z ostatnich zamieszek i próbować wmieszać się w tłum ",jak zrobila to wczesniej antifa i blm ,czemu nie napiszecie ze zostal aresztowany przez FBI aktywista blm.
Karolina 2021
2 lata temu
Panie generale zamachów nie dokonuje się wtedy kiedy potencjalne ofiary się ich spodziewają bo pozbawia się elementu zaskoczenia.
Bobik
2 lata temu
Znaczy się, winni już są wyznaczeni, tj. Iran. To teraz faktycznie coś tam się może stać za pozwoleniem tajniaków albo wręcz ich rękami, bo jest potrzebny pretekst do rozpoczęcia wojny. Szkoda tylko zwykłych ludzi.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić