Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|
aktualizacja

Zamieszki na ulicach Paryża. Rzucali w policjantów racami i kamieniami

14
Podziel się:

Setki demonstrantów wyszło w sobotę na ulice Paryża. Protestowano przeciwko brutalności policji oraz nowej ustawie dotyczącej bezpieczeństwa publicznego. Jak twierdzą manifestanci, przepisy ograniczają podstawowe wolności obywatelskie.

Zamieszki na ulicach Paryża. Rzucali w policjantów racami i kamieniami
W Paryżu wybuchły zamieszki, po tym jak demonstranci starli się z policją (PAP, EPA, Benjamin Legier)

W stolicy Francji wybuchły zamieszki, po tym jak demonstranci starli się z policją. Zamaskowani mężczyźni rozbili jedną z witryn sklepowych. Funkcjonariusze użyli wobec manifestantów gazu łzawiącego.

Zamieszki w Paryżu. Rozbili witrynę sklepową i rzucali w policjantów kamieniami

Na początku tygodnia francuski rząd zapowiedział wprowadzenie ustawy, zakazującej upublicznianie w mediach społecznościowych wizerunków funkcjonariuszy policji. Spowodowało to natychmiastowy odzew ze strony środowisk opozycyjnych. Zarzucono prezydentowi Emmanuelowi Macronowi, że próbuje w ten sposób ograniczać swobody obywatelskie.

Francuzi wyszli na ulice Paryża, aby zaprotestować przeciwko nowym przepisom o "bezpieczeństwie globalnym". Manifestację zabezpieczali funkcjonariusze policji. Demonstranci nieśli transparenty z hasłami takimi jak "Francja – państwo policyjne" oraz "zniesienie ustawy o bezpieczeństwie globalnym".

Dążymy do coraz większego ograniczenia wolności. Nie ma żadnego uzasadnienia dla takich działań – powiedziała jedna z obecnych na manifestacji mieszkanek Paryża Karine Shebabo.

Inny z demonstrujących zarzucił swojemu krajowi hipokryzję.

Francja ma długie tradycje ograniczania swobód swoich obywateli, mówiąc jednocześnie innym, jak ważna jest wolność – ocenił Xavier Molenat.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z protestów. Widać na nich, jak demonstranci demolują przy pomocy młotków witrynę jednego ze sklepów. Jak podkreślił redaktor portalu The Post Millennial Andy Ngô, ekstremiści nie byli zadowoleni z tego, że ich działania zostały nagrane.

Zaatakowali dziennikarza za filmowanie – napisał Ngô.

Na innym z nagrań widać, jak protestujący rzucają w policjantów racami i kamieniami. Funkcjonariusze zmuszeni są do odwrotu. W ich kierunku cały czas lecą różnego rodzaju przedmioty.

Protesty w Paryżu. Sprzeciwiają się nowej ustawie o bezpieczeństwie publicznym

Jak zapowiedział Emmanuel Macron, ustawa o bezpieczeństwie publicznym ma zostać napisana od nowa. Mimo to, sprzeciwiają się jej francuscy aktywiści i dziennikarze. Krytycy nowej ustawy uważają, że przepisy utrudnią pociągnięcie do odpowiedzialności funkcjonariuszy, którzy popełnią przestępstwo.

W ostatnim czasie, gniew obywateli podsyciło pobicie przez policjantów czarnoskórego producenta muzycznego Michela Zeclera. Incydent wyszedł na jaw dzięki nagraniom z monitoringu oraz z telefonów komórkowych świadków. Francuscy lewicowi politycy zarzucają funkcjonariuszom policji systemowy rasizm.

Obejrzyj także: Paryż znów płonie. "Żółte kamizelki" wróciły na ulice

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
Artur
2 lata temu
Czyli Francja nie dostanie unijnej pomocy za łamanie praworządności?
Ironik
2 lata temu
Protestują przeciw zakazie udostępniania wizerunków policjantów. Jednocześnie ich "w akcji" nagrywać nie wolno. Ups, zapomniałem, że protestujący doktor ma na imię Kali.
hehehe
2 lata temu
franca demokracja+
europo
2 lata temu
co na tą praworzadność we Francji podobnie i W Niemczech-Piekna Hipokryzja Bruxeli???
hehehe
2 lata temu
po takich zamieszkach jeszcze bardziej je ograniczy
Dess
2 lata temu
... hmmm, agresją sprzeciwiają się agresjii????
Jkl
2 lata temu
U nas tez chcą wprowadzić „bezkarność plus”, policja kupuje amunicję w dużych ilościach, zabierane są nasze prawa. Na naszych oczach wprowadzają Nowy Porządek Świata i już nawet się z tym nie kryją.
Gość
2 lata temu
To ludziom wydaje się że coraz bardziej ogranicza się ich wolność. A prawda jest taka że ludzie prezentuja coraz większa agresję i przemoc.
Zxc
2 lata temu
"Francuzi wyszli na ulicę" haha tacy trochę jakby po mocnym solarium ci francuzi :p
Babcia
2 lata temu
I bardzo dobrze...Ludzie na całym świecie powinni wyjść na ulicę i protestować przeciw zabieraniu nam człowieczeństwa.Możni tego świata chcą nas pod przykrywką pandemii zaczipować .Każą nam się zaszczepić bo jak nie to będzie ograniczenie swobody...Chcą z nas zrobić bezwolne roboty,pozbawione gotówki i wszelkich praw...Ot cała tajemnica "dziwnej pandemii"...
Fred
2 lata temu
A u nas rolniki rozwalają stolice.
Nikt6
2 lata temu
Za pobicie białego przez policje też by wyszli rozwalać miasto!?? Wątpliwe. Czarny czy brązowy to rasizm i powód do zamieszek, a biały to tylko kolor.
Bob
2 lata temu
A Unia znowu powie że w Polsce łamana jest prawożądność.
ddd
2 lata temu
i maja racje !!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić