Aniela Siwek| 

Zapadła decyzja WHO. Są kolejne rekomendacje

353

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła w sobotę, że pandemia koronawirusa prawdopodobnie potrwa jeszcze przez "długi czas", a jej skutki będą widoczne przez kolejne dziesięciolecia.

Zapadła decyzja WHO. Są kolejne rekomendacje
Tedros Adhanom Ghebreyesus (YouTube)

Komitet Doraźny Światowej Organizacji Zdrowia zebrał się w piątek w Genewie, aby omówić obecną sytuację. To już czwarte takie spotkanie od ogłoszenia światowego kryzysu. Według WHO pandemia koronawirusa potrwa jeszcze bardzo długo, a jej skutki mogą być odczuwalne przez kolejne kilkadziesiąt lat.

WHO nadal ocenia, że ​​globalny poziom ryzyka COVID-19 jest bardzo wysoki - poinformowała po spotkaniu. 

Komitet składający się z 17 członków i 12 doradców jednogłośnie orzekł, że nadal mamy stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Wezwano najbardziej dotknięte kraje do rygorystycznych blokad, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.  Zachęcono także władze do intensywnego wpierania naukowców oraz lekarzy w opracowywaniu szczepionek i leków.

Zobacz także: Taśmy. Historie podsłuchanych polityków i ujawnionych sekretów
To otrzeźwiające, gdy myślisz, że sześć miesięcy temu, kiedy zalecałeś ogłoszenie PHEIC [stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym], było mniej niż 100 przypadków i żadnych zgonów poza Chinami. Pandemia to kryzys zdrowotny, który zdarza się raz na sto lat, a jego skutki będą odczuwalne przez dziesięciolecia – powiedział mediom szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus wchodząc na spotkanie.

Komisja wezwała również do przyspieszenia badań nad pozostałymi "krytycznymi niewiadomymi" wirusa, takimi jak pochodzenie choroby i możliwość przenoszenia jej ze zwierząt na ludzi. COVID-19 zabił ponad 680 tys.osób na całym świecie. Zakażonych jest już 17,6 mln osób.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić