Zapowiedź stała się faktem. Wielka Brytania zwróciła Mauritiusowi cały archipelag
Wielka Brytania podpisała umowę o zwrocie Mauritiusowi archipelagu Czagos. Jednak na wyspie Diego Garcia pozostanie brytyjsko-amerykańska baza wojskowa.
W czwartek Wielka Brytania zawarła porozumienie, na mocy którego archipelag wysp Czagos został zwrócony Mauritiusowi. Jednocześnie przewidziano utrzymanie wspólnej bazy wojskowej z USA na wyspie Diego Garcia, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w regionie Oceanu Indyjskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tłumy Polaków na rajskiej wyspie. Nawet sprzedawcy pamiątek uczą się polskiego
Premier Wielkiej Brytanii, Keir Starmer, podkreślił znaczenie bazy na Diego Garcia dla obrony i wywiadu kraju.
Chwilę temu podpisałem umowę o zabezpieczeniu wspólnej bazy brytyjsko-amerykańskiej na Diego Garcia. Jest to absolutnie niezbędne dla naszej obrony i wywiadu, a zatem dla bezpieczeństwa narodu brytyjskiego - powiedział Starmer.
Zgodnie z umową, Wielka Brytania wydzierżawiła wyspę na 99 lat, płacąc za to 101 mln funtów rocznie. Archipelag Czagos, składający się z ponad 60 wysp, był wcześniej częścią Mauritiusu, zanim w 1965 r. został wydzielony jako Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego.
Co ciekawe - Diego Garcia była jedyną zamieszkałą wyspą archipelagu. Aby stworzyć na niej bazę wojskową trzeba było wszystkich mieszkańców wysiedlić.
Mauritius od lat walczy o zwrot archipelagu
Mauritius od lat starał się odzyskać kontrolę nad Czagos, argumentując, że wyspy zostały mu odebrane w zamian za zgodę na niepodległość. W ostatnich latach kraj ten zyskał poparcie państw afrykańskich i organów ONZ, co skłoniło Wielką Brytanię do negocjacji.
W październiku ubiegłego roku Londyn zgodził się uznać suwerenność Mauritiusu nad Czagos, pod warunkiem utrzymania bazy wojskowej na Diego Garcia. Podpisanie umowy o kilka godzin opóźnił pozew sądowy wniesiony przez dwie kobiety z Czagos, który jednak został odrzucony przez sąd w Londynie.