Zaskakujące kulisy pochówku matki Jana Pawła II. Mało kto o tym wie

18

Matka papieża Jana Pawła II nie żyje od 1929 roku, jednak dopiero niedawno wyjaśniono okoliczności jej pochówku. Przez wiele lat uważano, że Emilia Wojtyła została pierwotnie pochowana w Wadowicach, co okazało się nieprawdą.

Zaskakujące kulisy pochówku matki Jana Pawła II. Mało kto o tym wie
Matka papieża zmarła w 1929 roku (PAP)

2 kwietnia 2023 roku mija równo 18 lat od śmierci Jana Pawła II. Karol Wojtyła zmarł w wieku 84 lat na nieco ponad miesiąc przed 85. urodzinami. Jego śmierć wywołała ogromne poruszenie w wielu krajach, a w szczególności w Polsce. Pontyfikat polskiego papieża trwał przez ponad 26 lat.

Wraz z rocznicą śmierci Jana Pawła II warto dowiedzieć się o niektórych faktach z jego życia. Los nie oszczędzał młodego Karola Wojtyły. W wieku 8 lat stracił swoją matkę Emilię, a trzy lata później pożegnał brata Edmunda, którego zabrała szkarlatyna. W 1941 roku po długiej chorobie zmarł za to jego ojciec Karol.

W książce "Emilia i Karol Wojtyłowie" można poczytać o historii rodziców papieża. Szczególnie poruszający wydaje się wątek śmierci matki Jana Pawła II. Emilia Wojtyła zmarła w 1929 roku w wyniku zapalenia mięśnia sercowego i niewydolności nerek. Przez lata wiele źródeł podawało, że zmarła spoczęła w Wadowicach, a następnie jej ciało przeniesiono do Krakowa. Nie była to jednak prawda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nerwowo w opozycji. "Obrazili się na sondaż"

Odpowiedzi dotyczące pochówku matki papieża znalazły się w dokumentach znajdujących się w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. Okazało się, że po śmierci w 1929 roku Emilia Wojtyła została pochowana od razu w Krakowie, a nie w Wadowicach. Jej ciało spoczęło na cmentarzu Rakowickim.

Autorka książki potwierdziła jednak, że doszło do ekshumacji ciała zmarłej. Zwłoki nie zostały jednak przeniesione z Wadowic, a pomiędzy grobami właśnie na cmentarzu Rakowickim. Pierwszy nagrobek datowany był na 1929 rok, a drugi na 1934. Wówczas ekshumowano też ciała jej rodziców oraz syna Edmunda.

Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić