Zatrważające dane z Rosji. Rekord zgonów z powodu COVID-19

Ponad tysiąc osób zmarło jednego dnia z powodu COVID-19 w Rosji. Jest to nowy niechlubny rekord tego kraju. Od początku pandemii choroba ta zabiła już ponad 222 tys. Rosjan, ale mimo to zaszczepiło się mniej niż 30 proc. społeczeństwa. Resort zdrowia przekonuje, że system zdrowotny dobrze sobie radzi z nowymi zakażeniami.

Zatrważające dane z Rosji. Rekord zgonów z powodu COVID-19
Ponad 1 tys. ofiar COVID-19 w Rosji dziennie (Getty Images, Dmitry Rogulin)

Rosja w sobotę po raz pierwszy od początku pandemii odnotowała ponad 1 tys. zgonów z powodu COVID-19 w ciągu jednej doby. Resort zdrowia przez cały tydzień informował o gwałtownych wzrostach liczby zakażeń i ofiar śmiertelnych, a Kreml obarcza za to winą Rosjan, którzy unikają szczepień.

Mniej niż 30 proc. zaszczepionych

W Rosji w pełni zaszczepionych jest mniej niż 30 proc. społeczeństwa, a poziom zaufania do rosyjskich preparatów jest bardzo niski. Od początku pandemii w kraju tym zmarło prawie 222 tys. osób z powodu COVID-19. W sobotę resort zdrowia poinformował o kolejnych 33 tys. zakażeń.

- Ci, którzy nie chcą się szczepić, są bardzo nieodpowiedzialni. Ta choroba zabija – powiedział w tym tygodniu rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Lekarze odchodzą ze szpitali

Rząd przekonuje, że system opieki zdrowotnej nie jest przeciążony i może poradzić sobie z rosnącą liczbą pacjentów. Jednak minister zdrowia Michaił Muraszko wezwał lekarzy, którzy masowo odchodzą ze szpitali w obawie przed koronawirusem, aby zaszczepili się i wrócili do pracy.

Jeśli brać pod uwagę cały kontynent europejski, czwarta fala jest słabsza niż poprzednie. Najwięcej infekcji notuje się w Wielkiej Brytanii (37 tys.), Rosji (27 tys.), Rumunii (13 tys.), na Ukrainie (12 tys.) i w Niemczech (8 tys.).

Zobacz także: Oskarżył Tuska. Spotkał się ze zdecydowaną reakcją
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić