Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Zdjęcia satelitarne ujawniają prawdę o Kim Dzong Unie. Doprowadził do katastrofy

233

Próby nuklearne prowadzone we wnętrzu koreańskiej góry Mount Mantap doprowadziły do zmiany kształtu masywu, a także całkowitego zawalenia ośrodka badań Punggye-ri, znajdującego się w jej wnętrzu. Zdjęcia z satelity nie pozostawiają wątpliwości.

Zdjęcia satelitarne ujawniają prawdę o Kim Dzong Unie. Doprowadził do katastrofy
(Domena publiczna)

Porównanie zdjęć satelitarnych sprzed kilku lat z aktualnymi pozwoliło zobaczyć wielkie zmiany. Okazuje się, że cała góra na przestrzeni ostatnich lat przesunęła się o 3,5 metra. Naukowcy zaobserwowali także, że szczyt góry osunął się o 50 cm.

Nie można jednoznacznie ocenić skali zniszczeń. Tamtejsze instalacje militarne mogły zostać bądź to zupełnie zniszczone, bądź też tylko w części uszkodzone - komentuje główny autor artykułu w "Science", Teng Wang z Nanyang Technological University.

Nowe zdjęcia z satelity potwierdzają wcześniejsze domysły. Naukowcy już w kwietniu donosili, że rezygnacja z programu prób jądrowych to jedynie wizerunkowa sztuczka Kim Dzong Una. Wycofał się z nich nie ze względu na wolę pokoju, a na brak możliwości prowadzenia dalszych testów.

Zobacz także: Zobacz także: Nocne zdjęcia NASA sugerują, że Rosja, Chiny i Korea Płn. kłamią

Fale sejsmiczne wywołane eksplozją bomby atomowej i te spowodowane zawaleniem się wnętrza Mount Mantap kilka minut później rozchodziły się w przeciwnych kierunkach. To oznacza, że o ile pierwsze z nich były wywołane eksplozją, to już w drugim przypadku doszło do implozji, co potwierdza tezę o tym, że wtórny wstrząs był wynikiem obsypania się skał - informuje space24.pl

Problemu można było uniknąć. Serwis 38North, dobrze poinformowany w sprawach Korei Północnej donosi, że najgłębsze wykopy we wnętrzu góry Mantap sięgają tylko 800 m. Tymczasem, opierając się na doświadczeniu USA i ZSRR z czasów zimnej wojny, naukowcy już kilkanaście lat temu stwierdzili, że próby atomowe muszą być przeprowadzane przynajmniej 5 km pod ziemią, by nie niszczyć środowiska. W innym wypadku trzęsienia ziemi i niszczenie struktury skał jest nieuniknione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić