Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski | 
aktualizacja 

Zdjęcia satelitarne ujawniają prawdę o Kim Dzong Unie. Doprowadził do katastrofy

233

Próby nuklearne prowadzone we wnętrzu koreańskiej góry Mount Mantap doprowadziły do zmiany kształtu masywu, a także całkowitego zawalenia ośrodka badań Punggye-ri, znajdującego się w jej wnętrzu. Zdjęcia z satelity nie pozostawiają wątpliwości.

Zdjęcia satelitarne ujawniają prawdę o Kim Dzong Unie. Doprowadził do katastrofy
(Domena publiczna)

Porównanie zdjęć satelitarnych sprzed kilku lat z aktualnymi pozwoliło zobaczyć wielkie zmiany. Okazuje się, że cała góra na przestrzeni ostatnich lat przesunęła się o 3,5 metra. Naukowcy zaobserwowali także, że szczyt góry osunął się o 50 cm.

Nie można jednoznacznie ocenić skali zniszczeń. Tamtejsze instalacje militarne mogły zostać bądź to zupełnie zniszczone, bądź też tylko w części uszkodzone - komentuje główny autor artykułu w "Science", Teng Wang z Nanyang Technological University.

(Science)

Nowe zdjęcia z satelity potwierdzają wcześniejsze domysły. Naukowcy już w kwietniu donosili, że rezygnacja z programu prób jądrowych to jedynie wizerunkowa sztuczka Kim Dzong Una. Wycofał się z nich nie ze względu na wolę pokoju, a na brak możliwości prowadzenia dalszych testów.

Zobacz także: Zobacz także: Nocne zdjęcia NASA sugerują, że Rosja, Chiny i Korea Płn. kłamią

Fale sejsmiczne wywołane eksplozją bomby atomowej i te spowodowane zawaleniem się wnętrza Mount Mantap kilka minut później rozchodziły się w przeciwnych kierunkach. To oznacza, że o ile pierwsze z nich były wywołane eksplozją, to już w drugim przypadku doszło do implozji, co potwierdza tezę o tym, że wtórny wstrząs był wynikiem obsypania się skał - informuje space24.pl

Problemu można było uniknąć. Serwis 38North, dobrze poinformowany w sprawach Korei Północnej donosi, że najgłębsze wykopy we wnętrzu góry Mantap sięgają tylko 800 m. Tymczasem, opierając się na doświadczeniu USA i ZSRR z czasów zimnej wojny, naukowcy już kilkanaście lat temu stwierdzili, że próby atomowe muszą być przeprowadzane przynajmniej 5 km pod ziemią, by nie niszczyć środowiska. W innym wypadku trzęsienia ziemi i niszczenie struktury skał jest nieuniknione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Solisz tak ziemniaki? Ten błąd popełnia wiele osób
Zajrzeli do psiej budy. Szokujące odkrycie
Ratowali mężczyznę. Po chwili dramat powrócił. Nagranie z Brodnicy
Chińska "Śnieżna Wioska" zamknięta. Wszystko przez fałszywy śnieg
Wzrost napięcia między Izraelem a Egiptem. Wszystko przez artykuł
Co, jeśli YR4 uderzy w Księżyc? Badacze o skutkach dla Ziemi
Akcja strażników miejskich z Zakopanego. Nikomu nie darowali
Masz taką płytę? Przestań używać. Jest pilny komunikat
Katastrofą samolotu Delta. Ujawniono szokującą wiadomość
Pochodzi sprzed 2 tys. lat i jest w trzech częściach. Niezwykłe odkrycie
Komentatorzy po spotkaniu w Paryżu. Co dalej z bezpieczeństwem Europy
Kapibary przeszkadzają mieszkańcom prestiżowego osiedla. Chcą działań
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić