Zdjęcia z Ukrainy. Niezwykle smutne. Oto co się stało w cieniu wojny

Susza przyczyniła się do zniszczenia unikatowego jeziora w rezerwacie w obwodzie odeskim w Ukrainie. Zbiorniki wodne wyschły, ponieważ do ujść i jezior prawie nie wpływa woda z zewnątrz. Nie ma też żadnej wymiany wodnej pomiędzy Morzem Czarnym a Tuzłowskimi Limanami.

Zdjęcia z Ukrainy. Niezwykle smutne. Oto co się stało w cieniu wojny
Jezioro jeszcze przed wyschnięciem (Facebook, Ivan Rusev)

O katastrofie ekologicznej napisał na Facebooku kierownik działu naukowego Narodowego Parku Przyrody "Tuzłowskie Limany" Iwan Rusew. Opublikował też zdjęcia wyschniętych jezior. - W cieniu toczącej się wojny, pod koniec lata, wyschły jeziora akademika Juwenali Zajcewa - napisał.

Poziom wody był wyjątkowo niski

Jak pisze naukowiec, główną przyczyną jest susza, która spowodowała, że w tym roku prawie żadna woda nie wpływa do ujść i jezior z zewnątrz. Nie było też przepływu wody wzdłuż małych rzek do estuariów.

Ponadto, jak twierdzi Rusew, w tym roku poziom wody w pobliżu Dunaju jest wyjątkowo niski, przez co woda w ujściach Dżanszewski i Małego Sasyka również nie otrzymuje wody z Dunaju i nie uzupełnia jeziora.

I wreszcie nie ma żadnej wymiany wody pomiędzy Morzem Czarnym a ujściami Tuzłowskiego Limanu – dodał.

Problem nasilił się w wyniku okupacji Krymu

Rusew dodał, że problem wymiany wody z Morza Czarnego szczególnie nasilił się w wyniku rosyjskiej okupacji Krymu. Ponadto, zdaniem Rusewa, oprócz działań wojennych jedną z przyczyn braku wymiany wody jest fakt, że Odeska Administracja Państwowa zablokowała wydanie pozwoleń dla lokalnych rybaków.

Rybacy zostali zatem bez ryb, a parowanie wody z ujść rzek doprowadziło do całkowitego wyschnięcia chronionych jezior.

Jeziora z błotem leczniczym

Tuzłowskie Limany to narodowy park przyrodniczy położony na terytorium rejonu tatarbunarskiego w obwodzie odeskim w Ukrainie. Utworzono go 1 stycznia 2010 r. Powierzchnia wynosi 27 865 ha.

Wszystkie ujścia w tym regionie charakteryzują się obecnością błota leczniczego (borowiny), z której od dawna korzystają okoliczni mieszkańcy. Zasoby balneologiczne ujść rzek nadają się do wykorzystania terapeutycznego w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, układu krążenia, narządów trawiennych, schorzeniach ginekologicznych i schorzeniach skóry.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: W Polskę uderzyło jednocześnie kilka kryzysów. Prezes ZBP kreśli czarny scenariusz i apeluje o dialog
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić