Zła wiadomość z okolic Chersonia. Rosjanie przejmują kontrolę nad miastem

Rosyjscy najeźdźcy będą kontrolować od soboty miasto Aleszki w zajętym przez siebie obwodzie chersońskim — poinformował mer miasta Jewhen Ryszczuk. Jak przekazał, rosyjscy żołnierze już patrolują miasto.

Zła wiadomość z okolic Chersonia. Rosjanie przejmują kontrolę nad miastem
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

O zajęciu miasta przez Rosjan Jewhen Ryszczuk poinformował na Facebooku. Jak przekazał, od soboty, 23 kwietnia Rosjanie przejmują kontrolę i odpowiedzialność nad Aleszkami, 24-tysięcznym miastem w obwodzie chersońskim.

Rosjanie patrolują ukraińskie miasto

Mer przekazał, że Rosjanie teraz intensywnie szukają przedstawiciela, który kierowałby miastem, ale na razie nie wiedzą, kto mógłby to zrobić, ponieważ wszyscy przedstawiciele samorządu Aleszek odmówili. Według Rysczuka wojska rosyjskie już patrolują miasto. Mer prosi, aby w czasie godziny policyjnej ludzie nie wychodzili z domów, "aby nie było nieprzyjemnych konsekwencji".

Rosjanie wkroczyli na teren miasta tydzień wcześniej, 14 kwietnia. Wówczas Ryszczuk przekazał, że zajęli budynek administracji miasta i wywiesili tam rosyjską flagę. Poinformował jednak, że wszystkie służby miejskie będą na razie działać.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Większość miejscowych opuściła miasto

Burmistrz zaapelował do władz w Kijowie o ewakuację, ale ta sprawa jest nadal rozwiązywana. Jednak większość mieszkańców już zdążyła opuścić miasto, ponieważ nikt z miejscowych nie chciał mieszkać pod rosyjską okupacją.

Miasto jest prawie puste, wiele osób w tym czasie wyjechało. Trudno o tym mówić, ale dopóki będę mógł kontrolować pewne procesy w mieście, to będę to robił – dodał Ryszczuk.

Obwód chersoński okupowany przez Rosjan

Obwód chersoński to jedyny teren, który udało się zająć Rosjanom od początku inwazji na Ukrainę. Ukraińskie władze przekazują, że na granicy katastrofy humanitarnej znajdują się praktycznie wszystkie wsie w rejonie berysławskim (hromady: Nowoworoncowska, Wysokopilska, Wełykoołeksandriwska, Kałyniwska) i część wsi rejonu chersońskiego (hromady: Czornobajiwska i Stanisławska).

Aleszki – miasto w obwodzie chersońskim na Ukrainie, znajduje się na lewym brzegu Dniepru. Nazwa miasta dała nazwę Piaskom Aleszkowskim – największej pustyni w Ukrainie, znajdującej się w pobliżu miasta, którea zajmuje obszar 46 tysięcy hektarów.

Zobacz także: Bitwa o Donbas. Generał Różański o słabych stronach Rosjan i sile kremlowskiej propagandy
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić