Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Złe wieści dla ozdrowieńców. Chodzi o iloraz inteligencji

68
Podziel się:

Pacjenci, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, uzyskują gorsze wyniki w testach na inteligencję – wynika z najnowszego badania brytyjskich naukowców. Odkrycie potwierdza wcześniejsze doniesienia na temat długofalowych skutków infekcji COVID-19. Obejmować mają one problemy z koncentracją i trudności ze znalezieniem właściwych słów.

Złe wieści dla ozdrowieńców. Chodzi o iloraz inteligencji
Naukowcy wskazują, ze infekcja COVID-19 może prowadzić do obniżenia zdolności poznawczych (Getty Images)

Artykuł na temat powiązań między zakażeniem koronawirusem, a zdolnościami umysłowymi został opublikowany w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet". Od stycznia do grudnia 2020 roku naukowcy przetestowali w ramach Wielkiego Brytyjskiego Testu Inteligencji 81 337 osób. Blisko 13 tys. uczestników przeszło wcześniej infekcję koronawirusem.

Koronawirus powoduje spadek zdolności poznawczych. "Mgła mózgowa"

Badacze uwzględnili czynniki takie jak wiek, płeć, język ojczysty i poziom wykształcenia. Odkryto, że osoby, które przeszły COVID-19 radzą sobie gorzej w zadaniach wymagających rozumowania, planowania i rozwiązywania problemów niż osoby, które nie były zakażone.

Wyniki są zbieżne z doniesieniami o długim Covidzie, w przypadku którego powszechne są: "mgła mózgowa", kłopoty z koncentracją i trudności ze znalezieniem właściwych słów – piszą badacze.

Najgorzej w teście wypadły osoby, które w trakcie infekcji wymagały podłączenia do respiratora. Zaobserwowano u nich spadek zdolności umysłowych odpowiadający 7 punktom w testach na iloraz inteligencji. To gorszy wynik niż u osób, które doznały w przeszłości udaru.

Naukowcy wskazują, że jedną z możliwych przyczyn deficytów poznawczych były trwające objawy wirusa, takie jak wysoka temperatura lub problemy z oddychaniem. 4,8 proc. uczestników, którzy byli chorzy, zgłaszało objawy rezydualne.

Brytyjscy naukowcy o "długim Covidzie". Wzywają do dalszych badań

Badanie przeprowadzili naukowcy z Imperial College London, Kings College London oraz uniwersytetów w Cambridge, Southampton i Chicago. Podkreślają oni, że nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Wyniki powinny posłużyć raczej jako wezwanie do dalszych badań.

Sądzimy, że jest prawdopodobne, by było wiele czynników. Np. poprzednie badania u hospitalizowanych pacjentów z chorobą układu oddechowego nie tylko wykazują obiektywne i subiektywne deficyty poznawcze, ale sugerują, że u niektórych pozostają one w czasie pięcioletniej obserwacji – wskazano.

Zaledwie 275 uczestników wypełniło test inteligencji zarówno przed, jak i po zachorowaniu na COVID-19. To ograniczać ma możliwości wyciągania jednoznacznych wniosków na temat skutków zakażenia. Podkreślono jednak, że duży i zróżnicowany społeczno-ekonomicznie przykrój grupy badawczej umożliwił włączenie do analizy wielu potencjalnie zakłócających zmiennych.

Obejrzyj także: Rząd nie będzie walczył z antyszczepionkowcami? „To problem uniwersalny”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
osa..
rok temu
dlatego .że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie mózgu ,podawać tlen i sprawdzić czy nie nastąpił mikro udar mózgu--- zrobić rezonans magnetyczny głowy
Piotras987
rok temu
Ale o co chodzi. Jakieś maseczki, Szczepionki? Coś się stało?
Tos5ia5
rok temu
Troche dziwne.wczesniej wiedzieli kto zachoruje? Wypelnili test przed zachorowaniem i po zachorowaniu.
Dooman
rok temu
Proponuję skupić się co robią szczepionki a nie wyolbrzymionego wirusa
Xxl
rok temu
Co to za bzdury? Co przed badali potem zarażali co idem? Szczepionki może to robią a nie ozdrowiency pojęcia się pomyliły...
Ale jaja
rok temu
Co za bzdura! Po pierwsze nad szczepionka się pracuje kilka lat... Po drugie wszystkie te obostrzenia o maskach itd są żenujące.. Jak maska może pomóc w walce z virusem??? Skoro ten wymyślony Covid przyszedł do nas z Wuhan?? I jeszcze dystans 2 metrów.. To już dno a pod tym dnem jeszcze jedno dno.. Pokażcie statystyki ile ludzi umiera dziennie z powodu raka albo tego że na czas nie mogą być przyjęci do lekarza bo trzeba wypełnić dokumentację o Covidzie. W USA statystyki pokazują że co 3 sekundy ginie osoba od strzału, a wy ludziom wmawiacie ze trzeba robić szczepionki które do końca nie są dopracowane? W Chinach po miesiącu każdy wyszedł na ulicę bez masek i świętowali nowy rok. A co z ubezpieczeniem na zycie? Przecież nikt nie ma ubezpieczenia na Virusy... Kto o tym pomyślał? Bez obrazy ale osobie bez wiedzy wszystko jest się wstanie wmówić.. Pozdrawiam
Wwwwwwwwwww
rok temu
Co zrobić na inteligencję to ci co wymyślają te brednie niech wezmą się pistolet i się strzela w kolano by rozum im wróci bo na razie ludzie żyją i się cieszą życiem a wy inteligencja macie papiery za co za mięso czy grube pieniądze kupione na bazarze bo teraz tak się to kupuje
Czerepach
rok temu
Proponuję przeprowadzić badania w parlamencie, również tym europejskim i jak u kogoś spadł wskaźnik IQ powinien zawiesić swoją działalność. Powód jest prosty, wybieraliśmy mądrzejszych i obecne kwalifikacje nie spełniają warunków zajmowanego stanowiska.
Śmieszne
rok temu
A ponieważ większość tych ludzi jest po 80siatce,to te badania oczywiście z wiekiem tych osób nic wspólnego nie mają... Śmiać się nie umierać.
Baa..
rok temu
Zapewne tym zaszczepionym iloraz intrligencji podnoósł sie przynajmniej o 100%. Prawdziwi umysłowi stachanowcy. Żyć , nie umierać , czy się śmiaç ?
Ereb
rok temu
Twierdzicie więc że ludzie którzy odkryli iż mniej chorują od kąd zmuszono ich do noszenia maseczek i mycia rąk są głupsi? No nie :-p Tylko nie mówcie o tym nieszczepionych bo znów będą płacze bez żadnych dowodów :-p
Nygusy
rok temu
Zdalna nauka wychodzi
Nowy wał
rok temu
Ja tę przypadłość przypisałbym zaszczepieńcom, poszerzając ją o zaburzenia funkcji poznawczych i problemy z odseparowaniem informacji przekazywanej podprogowo w mediach, w wyniku czego dochodzi do szczepienia takiego otumanionego podprogiem.
Hopek
rok temu
Przyczyna jest oczywista mikrozakrzepy w mózgu niszczą jego część. Nie widać tego bo są to na tyle małe, że pomijalne ale jest ich wiele i wystarczy. I szczepionki nic do tego nie mają.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić