Złowił tajemniczego stwora. "Najbrzydsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem"

25

Przerażającego odkrycia dokonał u wybrzeży Australii pewien rybak. Jason Moyce wyciągnął z wody tajemnicze, głębinowe stworzenie. Zdjęcie ryby wyglądającej jak z horroru błyskawicznie obiegło media społecznościowe.

Złowił tajemniczego stwora. "Najbrzydsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem"
Rybak podzielił się zdjęciem tajemniczego okazu w mediach społecznościowych (Facebook, Jason Moyce)

Jason Moyce, występujący w sieci pod pseudonimem Trapman Bermagui, złowił zagadkowego stwora koło swojego rodzinnego miasta Bermagui, około 380 km na południe od Sydney. Ani rybak, ani kapitan jego łodzi nie byli jednak w stanie rozpoznać gatunku ryby. O pomoc w zidentyfikowaniu znaleziska mężczyzna postanowił zwrócić się do internautów. Opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie tajemniczego zwierzęcia.

To najprawdopodobniej najbrzydsza ryba, jaką kiedykolwiek widziałem – podkreślił w opisie pod zdjęciem.

Złapał wyjątkowo koszmarny okaz. Poprosił internautów o pomoc

Na fotografii widać, że stworzenie ma szaro-różowy korpus i wyłupiaste oczy. Ogromny pysk skrywa rząd ostrych zębów. Sfotografowane zwierzę wciąż ma w gardle przynętę.

Waży 4 kg i zostało złapane na głębokości 540 m – opisał rybak w rozmowie z amerykańskim "Newsweekiem".

Jason Moyce zasugerował w opisie zdjęcia na Facebooku, że może to być blobfish, czyli ryba z gatunku psychrolutes marcidus. Te skorpenokształtne zwierzęta występują głównie w wodach Australii oraz Tasmanii. Charakteryzuje je "obwisły" wygląd, który oddaje angielska nazwa – blob oznacza w tym przypadku bezkształtną masę. Warto jednak podkreślić, że gatunek ten nie ma zębów.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Do opublikowanego zdjęcia dużo bardziej pasują jednak ryby z rodziny żabnicowatych. Co prawda badacze nie odnotowali występowania tych ryb u wschodnich wybrzeży Australii, ale niektóre gatunki żabnic żyją na północnym Pacyfiku, u wybrzeży Chin i Japonii.

Tezę o żabnicy zdaje się potwierdzać James Maclaine, starszy kustosz ds. ryb w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej. Podkreśla on, że na pewno nie jest to psychorolutes marcidus, czyli blobfish.

Stawiałbym na żabnicę. Jestem prawie pewien, że widzę między oczami złowionego okazu specyficzną przynętę, której ryby tego gatunku używają do polowania. Najbardziej przypomina mi to żabnicę z gatunku lophiodes mutilus – podkreśla ekspert.

Złowił tajemniczy okaz. Tożsamość ryby wciąż pozostaje zagadką

Żabnice żyją zwykle na głębokości do 1500 metrów. Charakteryzują się dużymi głowami, szerokimi pyskami i ostrymi zębami. Opis ten pasowałby do zdjęcia zamieszczonego przez Jasona Moyce'a.

Ryby z gatunku lophiodes mutilus żyją głównie w mule na dnie. "Chodzą" po nim przy użyciu płetw piersiowych, przygotowując zasadzkę na swoją ofiarę. Choć odpowiedź, że złowiony okaz to właśnie żabnica wydaje się dość prawdopodobna, wciąż pozostaje to tajemnicą.

Obejrzyj także: "Bezzębny rekin" u wybrzeży Wietnamu. Rybak pokazał tajemniczą bestię

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić