Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Znany dziennikarz do Tuska: "Donaldzie Drogi, ogarnij się wreszcie".

35
Podziel się:

Jacek Żakowski opublikował dziś na łamach "Gazety Wyborczej" felieton, w którym mocno krytykuję postawę Donalda Tuska na arenie europejskiej. Były premier, który obecnie jest szefem największej w europarlamencie frakcji, powinien zdaniem dziennikarza dużo ostrzej podejść do ostatnich działań Viktora Orbana.

Znany dziennikarz do Tuska: "Donaldzie Drogi, ogarnij się wreszcie".
Według Żakowskiego Donald Tusk nie powinien akceptować zachowań swego węgierskiego sojusznika. (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

W swoim felietony opublikowanym w czwartkowej "Gazecie Wyborczej" Jacek Żakowski krytykuje zbyt łagodną postawę Donalda Tuska wobec węgierskiego premiera Viktora Orbana, którego partia, Fidesz, jest europejskim koalicjantem Koalicji Obywatelskiej.

Oba ugrupowania znajdują się się w Europejskiej Partii Ludowej (EPL), będącej największą siłą w parlamencie europejskim. Szefem stronnictwa jest Donald Tusk, który, według Żakowskiego, powinien dużo mocniej przeciwstawić się antydemokratycznemu postępowaniu Orbana.

Dziennikarz namawia Tuska, by "zebrał się na odwagę" i postawił ultimatum liderom z innych krajów: Ja albo Orban. Jego zdaniem przynależność Fideszu do EPL jest kompromitująca dla, w teorii, prodemokratycznej i proeuropejskiej formacji oraz znacza akceptowanie działań takich jak np. ograniczanie wolności słowa.

Może im to uświadomi, że nie można mieć w jednym klubie oprawców i ofiar. Na coś trzeba się zdecydować - pisze dziennikarz, namawiając Tuska, by "wreszcie się ogarnął".

Czytaj także:

Ograniczanie wolności mediów na Węgrzech

Żakowski nazywa szefa węgierskiego rządu "kieszonkowym Putinem", wskazując na to, co Orban robi nie tylko z węgierskimi mediami (ostatnio przejęto m.in. największy niezależny węgierski portal Index.hu), ale też nauką, sądami i kulturą.

Jak się czujesz z tym, że robi to Twój partyjny kolega? - prowokacyjnie pyta autor felietonu, dodając, że w ten sposób politycy PO dają zielone światło "protofaszystowskim nurtom wyrastającym z chrześcijańskiej prawicy w krajach peryferyjnych".

Jak tłumaczy sam Tusk, ostatnio jego aktywność w mediach była dużo niższa, ponieważ znajdował się na urlopie. Z tego powodu nie zabrał głosu w sprawie postępowania Budapesztu względem portalu Index.hu.

Zobacz także: Morawiecki odtrąbił sukces w Brukseli. "Rozmijanie z faktami"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
LIKEPANEL.PL
2 lata temu
❤️⭐⭐❤️Nazwa może trochę mylić, ale jeśli szukasz kobiet do spotkań bez zobowiązań to strona dla Ciebie!
1945
2 lata temu
Za zdradę i działanie na szkodę Polaków oraz panstwa polskiego.....reszte sobie odpowiedź!
2222
2 lata temu
Dla tow. redaktora z GW Tuske jest drogi ale dla Polski jest zdecydowanie za drogi: Amber Gold, mafie paliwowe, mafie watowskie, destrukcyjne działania gospodarcze takie jak niszczenie LOT, sprzedaż firm, sprzedaż ziemi, strzelanie do górników, to straty wyrządzone Polsce i Polakom, straty zbyt wysokie na to by o nich nie pamiętać i nie żądać wyrównania.Czas wyjaśnić czy te straty są efektem złej woli, czy głupoty drogiej osoby.
noo
2 lata temu
Myślałem że będzie go namawiał do zabrania głosu w sprawie swego kolegi ministra P. Nowaka.
e12k
2 lata temu
Pan Tusk jest szefem marnej frakcji w eu,a Orban jest premierem kraju.Więc p.Tusk może ewentualnie wyczyścić buty p.Orbanowi,pod warunkiem że ten się zgodzi.Panie Żakowski.
długopis
2 lata temu
Kugelschreiber Tusk potrzebuje ręki która go poprowadzi.
odx/
2 lata temu
Żakowski. Znałem twego ojca. Ciekawe co by powiedział na to, co robisz.
8787
2 lata temu
Prawdą jest że przodkowie i rządzących obecnie i totalnej opozycji walczyli o Polskę. Jedni walczyli w okopach i powstaniach, a drudzy przyjechali na ruskich i niemieckich czołgach
ludzik
2 lata temu
To jest teraz dziennikarstwo. Mówić co trzeba robić zamiast przekazywać informacje
Marek
2 lata temu
Ścierają się dwie wizje Polski. Wizja Polska oparta o Polski kapitał i Niemiecka oparta na niemieckim kapitale. Przypomnę wszystkim, że jak wszystko będzie Niemieckie to wszystko oprócz sklepów będzie zamykane. Przecież nie po to się kupuje Polskie firmy żeby produkować. Kupuje się je po to żeby likwidować konkurencję i zamykać.
Kacper
2 lata temu
Tusk ogarnij się... zmień pracę (wyjdź spod spódnicy Angeli), weź kredyt ...od Nowaka ;-) i wyprowadź do Brukseli
espero
2 lata temu
Żaden demokrata nie powinien być obecny na zaprzysiężeniu łamiącego Konstytucję tzw prezydenta. A to dlatego, że mandat do rządzenia uzyskany w drodze demokratycznych wyborów ( a te nie były zresztą demokratyczne ) dotyczy tylko działań w ramach konstytucyjnego porządku prawnego. Jezeli prezydent ( albo inna władza państwowa ) łamie Konstytucję to wykracza poza ramy uzyskanego od wyborców mandatu i działa na własną rękę i własną odpowiedzialność. Staje się władzą nielegalną, gdyż w demokracji każda wladza działa tylko w imieniu suwerena a nie swoim. Gdyby w Polsce nie bylo przez wieki systemu folwarczno - pańszyźnianego powstałoby społeczeństwo obywatelskie które rozumiałoby zasadę legalizmu władzy. Na przyklad w Szwecji pod koniec XVI wieku król ( znany w Polsce jako Zygmunt III Waza ) po objęciu władzy zaczał łamać prawa królestwa Szwecji. Wszystkie wybierane władze państwa i obywatele dali mu pół roku na zmianę swojej polityki po czym wobec kontynuowania łamania praw zdetronizowali. Gdyby w Polsce mieszkali obywatele i demokraci a nie ciemnota wywodząca się z pańszczyźnianych to społeczeństwo doprowadziłoby do delegalizacji PiS jako partii antydemokratycznej a nie udzielało mu poparcia. Ten system kiedyś się skończy jak swego czasu III Rzesza ale będzie to związane z ruiną kraju. Ludzie nie ulegajcie złudzeniu, że ułozycie sobie życie z dala od polityki. Polityka jest nauralnym środowiskiem dla obywatela. Organizujmy się twórzmy masowe ale demokratyczne partie z którymi każdy reżim będzie musiał się liczyć.
Lolek
2 lata temu
Żakowski a kto to ?
gość
2 lata temu
Panie Jacku może pan każe ogarnąć się Kimowi,albo któremuś szejkowi w Emiratach.Pokażą wtedy panu czyje poglądy są bardziej na topie pana czy ich. Minął się pan z powołaniem. Może w polityce byłby pan Maradoną,a może zawojował by pan świat sprzątając odpady komunalne.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić