o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Węgry. Stan wyjątkowy daje ogromną władzę Viktorowi Orbanowi

32
Podziel się

W poniedziałek węgierski parlament przegłosował ustawę, która na czas stanu wyjątkowego, daje specjalne uprawnienia premierowi. Rząd Viktora Orbana będzie mógł rządzić krajem poprzez dekrety. Nowe prawo jest jednak mocno niejasne, przez co budzi obawy, czy będzie wykorzystywane tylko w dobrej wierze.

Victor Orban
Victor Orban (PAP/EPA)
bDJDcEbV

Węgierski parlament przegłosował 2/3 głosów ustawę, która na czas epidemii koronawirusa daje premierowi możliwość rządzenia poprzez dekrety. Oznacza to, że szef rządu będzie mógł ogłaszać nowe prawa bez zatwierdzania ich przez zgromadzenie ustawodawcze.

Prawo nie określa jednak, na jak długo przyznaje premierowi specjalne uprawnienia, ani co dokładnie oznacza "walka z koronawirusem". Budzi to obawy, że Viktor Orban, którego partia Fidesz rządzi na Węgrzech od 10 lat, będzie wykorzystywał je do ograniczania swobód obywatelskich i politycznych pod pretekstem walki z zagrożeniem epidemicznym. W trakcie stanu wyjątkowego zawieszona zostaje też organizacja wyborów i referendów.

Orban już wcześniej krytykowany był m.in. za ograniczanie wolności mediów czy swobód ekonomicznych obywateli. Dlatego też opozycja obawia się, że trudno mu będzie oprzeć się pokusie wykorzystania swych uprawnień. Nowej ustawie ma też przyjrzeć się Komisja Europejska.

bDJDcEbX

Naturalnie wspieramy wprowadzenie stanu wyjątkowego. Zgadzamy się, że rząd musi zrobić wszystko aby walczyć z zagrożeniem. Zgodziliśmy się niemal na wszystko, ale tylko na określony czas - mówiła "Guardianowi" Agnes Vadai, deputowana opozycyjnej Koalicji Demokratycznej.

Zobacz także: Kto powinien decydować o przesunięciu terminu wyborów prezydneckich?

Stan wyjątkowy na Węgrzech

Mający większość Fidesz odpowiada na zarzuty, twierdząc że określenie trwania stanu wyjątkowego jest niemożliwe, bo nie wiadomo ile potrwa epidemia. Oznacza to jednak, że premier Orban zostanie pozbawiony ogromnej władzy, którą daje mu ustawa, dopiero wtedy, gdy przegłosuje to wspierający go parlament.

bDJDcEcd

W Budapeszcie uchwalono też inne przepisy - m.in. prawo penalizujące szerzenie fałszywych informacji o koronawirusie, za co może grozić kara nawet do 5 lat więzienia. Z kolei za grupowe złamanie izolacji lub uniemożliwianie nadzoru podczas stanu zagrożenia może grozić aż 8 lat pozbawienia wolności, jeżeli poskutkuje to czyjąś śmiercią.

Na Węgrzech zarażonych wirusem SARS-CoV-2 zostało już około 500 osób, z czego 16 zmarło. Od początku epidemii w kraju, wyzdrowiało 37 osób. Podobnie jak w większości krajów Europy, szczyt zachorowań przewidywany jest nad Dunajem w następnych tygodniach

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDJDcEce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJDcEcy
KOMENTARZE
(32)
As1
11 miesięcy temu
Przecież w Polsce prezesowi to wcale nie jest potrzebne. Zamiast dekretami rządzi ustawami, ktore Sejm zawsze poprze (nawet w nocy), a prezydent z szybkoscią światła podpisze. Drobny problem stanowi Senat, który może to opóżnić o 1 miesiąc.
GOSC
11 miesięcy temu
jezeli Orban jest T U T A J krytykowany to znaczy nic innego ze robi i rzadzi dobrze dla narodu wegierskiego
Patrick K.
11 miesięcy temu
BRAWO! Panie Orban ma Pan okazję uwolnić całkowicie Pański kraj i naród od sabotażu i antywęgierskich działań lewacko-neomarksistowskich pseudoelit z UE , PE i KE oraz do końca zwalczyć resztki ideologii Sorosa i jej przedstawicieli oraz całej lewacko-komuszej zarazy jaka jeszcze trawi Węgry. To niebywałe szczęście dla Węgier. Polacy mogą niestety na razie tylko pozazdrościć...
bDJDcEcz
gaga
11 miesięcy temu
A w Polsce nie ma tego samego? Głosowanie tabletowe!!! I straszenie ćpuna??
Obywatel RP
11 miesięcy temu
Rośnie nam sąsiad jak Białoruś a co gorsza nasz Kaczyński ma takie same zapędy. Niczego dobrego to nie wróży. Odizolują nas jak kiedyś murem berlińskim tylko że teraz zrobimy to sami. A ciemny lud jeszcze przyklaskuje.
Najnowsze komentarze (32)
Stalin
11 miesięcy temu
Brawo Orban. Może w tym czasie uda mu się pokonać oba wirusy tzn Covid i lewactwo
ddd
11 miesięcy temu
kulfon
ddd
11 miesięcy temu
kulfon
Jan Kowalski
11 miesięcy temu
Wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowych rozwiązań ! Brawo Orban ! PIS-owcy uczcie się !!!
obserwator
11 miesięcy temu
Węgry, wierny sojusznik III Rzeszy do samego końca, podążają tradycyjną drogą do dyktatury. Widać, że węgierskim władzom demokracja śmierdzi, za to pachnie autorytaryzm i dyktatura w już prawie faszystowskim stylu. Gdyby Unia była przewidująca, byłyby w traktatach przepisy o wywaleniu z Unii takich państw, jak dyktatorskie Węgry czy populistyczno - szowinistyczna Pislandia. Kiedy Orban swoim dekretem wprowadzi dyktaturę dziedziczną?
Miś
11 miesięcy temu
Pozazdrościł Putinowi i Kimowi .
PLO
11 miesięcy temu
TAKA SAMA SWINIOA JAK DEWELOPER , TYLKO KAZDY DYKTATOR KONCZYL BARDZO MARNIE
KKKK
11 miesięcy temu
TO NATURALNA SELEKCJA , NIKT NIKOMU NIE ŻYCZY NICZEGO ZŁEGO ALE INGEROWANIE W PRAWA NATURY TO NIC DOBREGO , PÓKI ŚMIERĆ BĘDZIE , TO BĘDZIE SPRAWIEDLIWOŚĆ .
bDJDcEcr
B52
11 miesięcy temu
jak pandemia AH1N1 skosiła 182 Polaków POganie nie ogłosili stanu wyjątkowego ale zalecali kąpiele słoneczne
wefew
11 miesięcy temu
oooooooooooooooooo to już za dwa dni w polsce będziemy mieć stan wyjątkowy
Pińćset
11 miesięcy temu
Zobaczycie że za kilka lat będziemy służyć pod flagą Rosji jako jedna z republik. Jak Białoruś i Węgry wprowadzamy takie prawa tak aby być gotowym na władze rosyjskie. Tak jak Putin obiecał że odzyska wszystkie stracone republiki tak spełni swoje słowa. A my przyklaskujemy w rytm 500+
Waldi
11 miesięcy temu
To spełnienie snu Kaczyńskiego. A goguś z Węgier to jego koleś więc trzeba się przygotować na Polski suspens niczym w filmie akcji...
emeryt
11 miesięcy temu
Problem w tym,że PREZES po prostu jest słabszy intelektualnie a Polacy to nie Wegrzy
wiosna
11 miesięcy temu
Dłużyło się im za czasami gdzie rządzili nimi rosjanie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić