Zobaczyła to na plaży. "1200 razy bardziej toksyczna od cyjanku"

78

Constance Morris spacerowała z rodziną po jednej z plaż w Kornwalii, gdy nagle jej uwagę przykuło leżące na nabrzeżu truchło bardzo nietypowo wyglądającej ryby. Kobieta nie wiedziała jeszcze, że ma do czynienia z jedną z najniebezpieczniejszych ryb na świecie. Substancja przez nią wydzielana jest około 1200 bardziej toksyczna niż cyjanek.

Zobaczyła to na plaży. "1200 razy bardziej toksyczna od cyjanku"
Ryba okazała się bardzo niebezpieczna (Facebook, Constance Morris)

Constance Morris dokonała niezwykłego odkrycia podczas rodzinnych wakacji w Newquay w Kornwalii. Kobieta spacerowała po wzdłuż plaży Towan i napawała się morskimi widokami, gdy nagle jej uwagę przykuła grupa mew, dziobiąca coś na nabrzeżu.

Ekstremalnie niebezpieczna ryba. Fale wyrzuciły ją na brzeg

Na piasku leżało truchło ryby o dość niecodziennym wyglądzie. Brytyjka hobbystycznie zajmuje się fotografowaniem wyrzucanych na brzeg martwych zwierząt morskich dla "Marine Strandings Network". Z takim okazem jednak jeszcze nie miała do czynienia.

Kiedy podeszłam do ryby, od razu wiedziałam, że to niezwykłe znalezisko - napisała w poście udostępnionym w mediach społecznościowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koszmarny widok u wybrzeży Australii. Setki wielorybów na plaży

Kobieta była tak zafascynowana znaleziskiem, że postanowiła skonsultować je z naukowcami zajmującymi się morskimi stworzeniami. Na szczęście była w pełni przygotowana - miała przy sobie wszystko, co potrzebne, by spakować rybę i zabrać ją ze sobą. - Mam szczęście, że zawsze noszę przy sobie zestaw do tego typu rzeczy - stwierdziła.

Intuicja jej nie zawiodła. Eksperci poinformowali, że znaleziona przez nią ryba jest rzadkością na brytyjskich wybrzeżach. Nie to jednak okazało się największą rewelacją. Okaz, który Morris wzięła w ręce, jest wysoce toksyczny.

Matt Slater, oficer ochrony środowiska w Cornwall Wildlife Trust potwierdził w rozmowie z "The Sun", że dziwny osobnik to przedstawiciel gatunku Lagocephalus lagocephalus - rodzaj ryb rozdymkokształtnych z rodziny rozdymkowatych. Są one blisko spokrewnione z Fugu, a więc najbardziej śmiercionośnym gatunkiem na świecie.

Ryba wytwarza silną truciznę - tetrodotoksynę, która według badaczy jest nawet 1200 bardziej toksyczna niż cyjanek. Jej dotknięcie, a tym bardziej spożywanie jej mięsa, może być skrajnie niebezpieczne dla ludzi.

Tetrodotoksyna, która dostanie się do organizmu, powoduje silne bóle, drgawki oraz paraliż mięśni. W skrajnych przypadkach spożycie tej trucizny może prowadzić do niewydolności oddechowej i w konsekwencji do śmierci z uduszenia. Na całe szczęście Brytyjka miała na dłoniach rękawiczki, gdy rozprawiała się z rybą. W innym przypadku nie wiadomo, jak skończyłoby się to niecodzienne "spotkanie".

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić