Żulczyk nazwał Dudę "debilem". Jest decyzja sądu

73

Tą sprawą żyła cała Polska. Jakub Żulczyk został oskarżony o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy, gdy w zamieszczonym na Facebooku wpisie nazwał go "debilem". Sąd wydał decyzję, czy pisarz rzeczywiście dopuścił się złamania prawa. Znamy treść werdyktu.

Żulczyk nazwał Dudę "debilem". Jest decyzja sądu
Sąd wydał werdykt, czy Jakub Żulczyk rzeczywiście dopuścił się znieważenia prezydenta kraju (PAP, Rafał Guz)

Jak informuje Wirtualna Polska, werdykt wydał sędzia Tomasz Julian Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie. W trakcie rozprawy w poniedziałek 10 stycznia oświadczył on, że Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa, co oznacza, że nie można mu przypisać odpowiedzialności karnej.

Jakub Żulczyk – znieważenie prezydenta. Znamy werdykt stołecznego sądu

Sędzia Tomasz Julian Grochowicz podkreślił, że do uznania jakiegokolwiek czynu za przestępstwo konieczne jest ustalenie, że narusza on wartości społeczne. Tymczasem w przypadku wpisu Jakuba Żulczyka nie dopatrzono się takich znamion.

Oskarżony swoim zachowaniem nie popełnił przestępstwa, więc nie można mu przypisać odpowiedzialności karnej. Aby uznać jakikolwiek czyn za przestępstwo, konieczne jest ustalenie, że narusza on wartości społeczne w stopniu wyższym niż znikomy – podkreślał sędzia (Wirtualna Polska).
Zobacz także: Zobacz też: Andrzej Duda dostał radę od Krzysztofa Skiby. Była od serca

Sędzia zaznaczył, że piastowanie wysokiego urzędu jest nieodłącznie związane z ryzykiem publicznej krytyki. Tymczasem jeśli prezydent będzie chroniony kosztem wolności wypowiedzi, dojdzie do sztucznego podtrzymywania autorytetu instytucji, a nawet tłumienia krytyki.

Nadmierna ochrona prezydenta kosztem wolności wypowiedzi może prowadzić do sztucznego niejako podtrzymywania autorytetu instytucji. A nadmierne zaangażowanie instytucji publicznej w obronę urzędu prezydenta może prowadzić do tłumienia krytyki – zwrócił uwagę sędzia (Wirtualna Polska).

Wyrok nie jest prawomocny. Jakub Żulczyk nie krył radości z powodu werdyktu sądu. Zdecydował się również na zamieszczenie wpisu na Facebooku, w którym podziękował za wsparcie oraz pomoc prawną.

Sprawa została umorzona, jestem niewinny. Dziękuję mecenasowi Nowińskiemu za reprezentowanie i wam wszystkim za wsparcie – napisał Jakub Żulczyk na portalu społecznościowym.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić