Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Żulczyk nazwał Dudę "debilem". Jest decyzja sądu

45
Podziel się:

Tą sprawą żyła cała Polska. Jakub Żulczyk został oskarżony o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy, gdy w zamieszczonym na Facebooku wpisie nazwał go "debilem". Sąd wydał decyzję, czy pisarz rzeczywiście dopuścił się złamania prawa. Znamy treść werdyktu.

Żulczyk nazwał Dudę "debilem". Jest decyzja sądu
Sąd wydał werdykt, czy Jakub Żulczyk rzeczywiście dopuścił się znieważenia prezydenta kraju (PAP, Rafał Guz)

Jak informuje Wirtualna Polska, werdykt wydał sędzia Tomasz Julian Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie. W trakcie rozprawy w poniedziałek 10 stycznia oświadczył on, że Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa, co oznacza, że nie można mu przypisać odpowiedzialności karnej.

Jakub Żulczyk – znieważenie prezydenta. Znamy werdykt stołecznego sądu

Sędzia Tomasz Julian Grochowicz podkreślił, że do uznania jakiegokolwiek czynu za przestępstwo konieczne jest ustalenie, że narusza on wartości społeczne. Tymczasem w przypadku wpisu Jakuba Żulczyka nie dopatrzono się takich znamion.

Oskarżony swoim zachowaniem nie popełnił przestępstwa, więc nie można mu przypisać odpowiedzialności karnej. Aby uznać jakikolwiek czyn za przestępstwo, konieczne jest ustalenie, że narusza on wartości społeczne w stopniu wyższym niż znikomy – podkreślał sędzia (Wirtualna Polska).
Zobacz także: Zobacz też: Andrzej Duda dostał radę od Krzysztofa Skiby. Była od serca

Sędzia zaznaczył, że piastowanie wysokiego urzędu jest nieodłącznie związane z ryzykiem publicznej krytyki. Tymczasem jeśli prezydent będzie chroniony kosztem wolności wypowiedzi, dojdzie do sztucznego podtrzymywania autorytetu instytucji, a nawet tłumienia krytyki.

Nadmierna ochrona prezydenta kosztem wolności wypowiedzi może prowadzić do sztucznego niejako podtrzymywania autorytetu instytucji. A nadmierne zaangażowanie instytucji publicznej w obronę urzędu prezydenta może prowadzić do tłumienia krytyki – zwrócił uwagę sędzia (Wirtualna Polska).

Wyrok nie jest prawomocny. Jakub Żulczyk nie krył radości z powodu werdyktu sądu. Zdecydował się również na zamieszczenie wpisu na Facebooku, w którym podziękował za wsparcie oraz pomoc prawną.

Sprawa została umorzona, jestem niewinny. Dziękuję mecenasowi Nowińskiemu za reprezentowanie i wam wszystkim za wsparcie – napisał Jakub Żulczyk na portalu społecznościowym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
POwolnesundy
3 miesiące temu
Nareszcie.... czekałem na taki wyrok . Teraz już będę mógł zwyzywać sędziego sądu od debili i nawet gorzej i powołać się na wyrok sądu w sprawie Żulczyka .
michal
5 miesięcy temu
bo to prawda jak robi tak jest (do tego pasozyt zerujacy na polakach co sobie nakupowal vip jety prezplacajac ok 100mln zl do B.G. 5000/5500 na koszt podatnikow gdzie usa juz bylo w nato a tylko zrobil dla siebie im lizac ........) do tego bym dodal za czasow jego okreslenie falszywi, chciwi, prozni, "slepi", zlosliwi = buractwo, teraz sie 500+ bedzie zaslanial ktore tez jest niedorobione - wstyd byc polakiem a jego czasow jezeli chodzi o iq
EEE
6 miesięcy temu
Pojechał ostro. Ludzie wypowiadają się jak potrafią. Moim zdaniem powinno być więcej kunsztu w wypowiedziach.
Polak
6 miesięcy temu
Normalnie pisarz Żulczyk urósł w moich oczach. W dzisiejszych czasach brak ludzi, którzy nazywają rzeczy po imieniu. Co za odwaga nazwać Hitlera hitlerowcem. Od dziś zostaję fanem twórczości pana Żulczka.
oooo
6 miesięcy temu
no tak, przecież to nie krzesło, którego tak bardzo bał się komoruski, ze chlopak misiacami siedzial w areszcie...
Oki
6 miesięcy temu
W Wiadomościach po Wiadomościach słyszałem, że należy używać sformułowań typu ,, zachowujesz się jak d.bil" bo jest to zasadnicza różnica w ocenie. Troszkę się w tym pogubiłem z tymi różnymi znaczeniami, podstępami i wulgarnością związaną z obozami w polityce
bogu
6 miesięcy temu
Niektórzy ludzie w swej podłości zrobią wszystko żeby tylko się lansowac.
T9m
6 miesięcy temu
A za słowo matoł które poleciało kiedyś q stronę króla Tuska sąd skazał. Wolne sądy, wolne....
polak
6 miesięcy temu
I macie jeszcze wątpliwości dlaczego trzeba skończyć definitywnie w Polsce z KASTĄ?
zakręcony
6 miesięcy temu
Sędzia widać nie rozumie co to jest krytyka a co to jest ubliżanie. Natomiast osoba używająca tego słowa powinna posiadać kwalifikacje medyczne lub dowody na ten stan. Jeśli to słowo nie jest ubliżeniem to co najmniej sianiem nieprawdziwej informacji w celu poniżenia danej osoby lub naruszenia jego wizerunku. Jeśli to określenie by było w zaciszu domowym to pal licho ale publicznie to już przestępstwo
Hahaha
6 miesięcy temu
No i zulczyka już wszyscy znają . O to mu chodziło .
Taaa
6 miesięcy temu
Dla ciebie zulczyk pan prezydent wybrany w demokratycznych wyborach .
ERY
6 miesięcy temu
Z tego zrozumiałem że GDYBY UŻYŁ TEGO SŁOWA W STOSUNKU DO SĘDZIEGO sędziny TO NIE BYŁO BY OBRAŹLIWE I KARALNE ??
Kastowicz
6 miesięcy temu
Czy gdybym użył takiego samego określenia wobec Tomasza Juliana Grochowicza, to mógłbym liczyć na takie samo orzeczenie?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić