Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ZS
|

100 lat temu te imiona były zakazane. Dziś biją rekordy popularności

45
Podziel się:

Wybór imienia dla pociechy czasem przysparza rodzicom sporo problemów. Znalezienie oryginalnego i pasującego imienia dla małego człowieka może spędzić sen z powiek. Co ciekawe, niektóre dzisiejsze propozycje jeszcze 100 lat temu były uważane za niewłaściwe i znajdowały się na "liście zakazanej".

100 lat temu te imiona były zakazane. Dziś biją rekordy popularności
Wybór imienia dla dziecka nie zawsze jest łatwym zadaniem (Adobe Stock, TATYANA TOMSICKOVA)

Dla wielu przyszłych rodziców wybór imienia jest niezwykle istotną sprawą. Często już na wiele tygodni, a nawet miesięcy przed powitaniem malucha na świecie, trwają poszukiwania idealnego imienia - a jest w czym przebierać. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu część dzisiejszych, dobrze znanych propozycji była praktycznie niedostępna. Tym sposobem w spisach sprzed 100 lat nie znajdziemy popularnych dziś Agat, Katarzyn, Weronik, Agnieszek, Tomaszów, Marcinów, ani nawet Piotrów. Na tym jednak lista odradzanych dawniej imion się nie kończy.

100 lat temu te imiona były zakazane. Dziś cieszą się dużą popularnością

Mieczysław Rościszewski, autor poradnika savoir-vivre "Pani domu" z 1904 roku, zastrzegał, że pewne imiona są zarezerwowane wyłącznie dla osób o niższym statucie społecznym. Autor pozycji wspomniał nawet o całej liście zakazanych imion, gdzie znalazły się również te, które nosili bohaterowie literaccy i historyczni, a także imiona starożytne.

Więc i u nas używać imion starożytnych nie należy – można bowiem dziecko nasze narazić na śmieszność – np. Kunegunda, Balbina, Leokadya, Genowefa, Marcyanna, Honorata, Weronika, Agnieszka, Marcela, Franciszka, Agata, Apolonia, Eulalia, Eufrozyna, Katarzyna itp., w ogóle wszelkie imiona prababek, są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie - wyliczał Rościszewski.

Autor wymienił też imiona, których nie powinno się nadawać synom. Na tej liście znalazł się m.in. Piotr, Maciej, Tomasz, Mieczysław, Paweł, Wojciech, Bartłomiej czy Marcin.

Imiona dziś. Jakiego nie nadamy swojemu dziecku?

Choć obecnie wybór imion podlega zdecydowanie mniejszym restrykcjom społecznym, wciąż obowiązują nas pewne zasady. Rada Języka Polskiego doradza przyszłym rodzicom, aby unikać imion od nazw przedmiotów pospolitych oraz nazw geograficznych.

Urząd stanu cywilnego może odrzucić nasz wniosek, jeżeli imię jest ośmieszające lub też nie wskazuje na płeć dziecka. Nie może również podsuwać złych skojarzeń.

Zobacz także: Najrzadziej występujące imiona dla dzieci w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło: o2pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
Tata
2 tyg. temu
Podczas okupacji do urzędu przyszedł obywatel, który twierdził, że się brzydko nazywa i chce to zmienić. Jak się pan nazywa-zapytał urzędnik. Nazywam się Adolf Wychodek. A jak się chce pan nazywać. Jerzy Wychodek odparł klient.
xaxa
2 tyg. temu
100 lat temu to bardzo popularne imię było Adolf. Jak taki facecik z wąsem chciał zabłysnąć to już po 45 nie jest popularne.
parapet
3 tyg. temu
Dla chłopca to tylko Taboret.
KOWIDIAN
3 tyg. temu
KOWID ... ładne imie !
Jozef
3 tyg. temu
A Kazimiera bo nic o niej
Goga
3 tyg. temu
No nie co za debilizm z tymi imionami.
Polak
3 tyg. temu
Najlepsze są Brajanki.
Litua
3 tyg. temu
W USA popularne imiona biblijne Starego Testamentu tak jak w Izraelu. Aron,Zebulon czyli Zeb, Benjamin czyli Ben,Zak czyli Zachariasz, w krajach latynoskich to imiona Nowego Testamentu Jesus, Marija, Ana bardzo często spotykane. Europa Wschodnia, Środkowowschodnia to kult Świętych. Zofia, Anna, Barbara, Mikołaj, Marek, Jan. Imieniny to święto świętego Patrona. Występują właściwie tylko w Polsce i to w starszym pokoleniu. W świecie młodych to już zanika. Świętujemy głównie swój dzień Urodzin. Chociaż z upływem lat to już nie bardzo jest co świętować. Starzenie się?
złośnica
3 tyg. temu
"statucie społecznym"??? chyba: statusie... Statut to ma stowarzyszenie, szkoła itd. gdyż jest to akt prawny regulujący zadania i strukturę organizacyjną itd.
Dziad zły
3 tyg. temu
Jarek po turecku to 🤣🤣🤣🤣
U64
3 tyg. temu
E tam, Katarzyna, Genowefa, Weronika na pewno dawali, bo mam takie w rodzinie. Natomiast słyszałam, że nie można było nadać komuś "z ludu" imienia Maria. Zamiennikiem miała być Marianna,ale to nie wina urzędników tylko księży, bo nie godzili się na chrzest dziecka o imieniu Maria. Było zarezerwowane dla wysoko urodzonych i Matki Boskiej. To podobno zmieniło się dopiero w latach 60. Tak mi mówiła kiedyś stara Marianna.
MARIUSZ
3 tyg. temu
Raz w telewizji był chłop co rodzice dali jemu na imię Solidariusz na cześć Solidarności. To dopiero siara nosić takie imię.
Jan
3 tyg. temu
Nieprawda. Te tzw. Zakazane imiona były może mniej popularne ale używane i to często. Wiem bo prowadzę genealogię nie tylko swojej rodziny. Te imiona były używane. Agata, Katarzyna czy Marcin były
wnuczka Weron...
3 tyg. temu
Moja babcia urodzona w 1904r. miała na imię Weronika. Jakim cudem więc nadano jej to imię, skoro było zakazane?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić