Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DFR
|

Bywa nazywany "drzewem śmierci". Uważaj podczas spaceru z dzieckiem

7
Podziel się:

Które rośliny są trujące? To pytanie powinni zadawać sobie nie tylko rodzice czy właściciele domowych zwierząt, ale wszyscy, którzy decydują się na wypoczynek na łonie natury. Szkodliwe mogą być nie tylko rośliny doniczkowe, ale także bardzo popularne rośliny rosnące na łonie natury.

Bywa nazywany "drzewem śmierci". Uważaj podczas spaceru z dzieckiem
Jedną z trujących roślin w Polsce jest cis pospolity (Adobe Stock)

Trujące rośliny w Polsce niestety nie są rzadkim zjawiskiem. Wystarczy wyjść na spacer po osiedlu lub pojechać na łono natury, aby spotkać gatunki roślin, których spożycie może być dla nas, naszych dzieci lub zwierząt bardzo niebezpieczne i doprowadzić nawet do śmierci.

Trujące rośliny w Polsce. Spożycie może prowadzić nawet do śmierci

Popularną rośliną trującą, którą możemy spotkać niemal wszędzie jest cis pospolity. To wiecznie zielone iglaste drzewo lub krzew, który powszechnie rośnie na naszych osiedlach. Często można go spotkać także na cmentarzu. Trujące są wszystkie części cisu – nie wolno spożywać zarówno igieł, owoców jak i gałązek. Pierwszymi objawami zatrucia są wymioty, ból brzucha, biegunka i ślinotok. Potem toksyny prowadzą do zawrotów głowy, problemów z oddychaniem i utraty przytomności, a następnie do zaburzeń pracy serca i do śmierci.

Toksyczne właściwości cisu były znane już w starożytności. Roślina była nazywana "drzewem śmierci". Dzisiaj wiadomo, że za śmiertelną dawkę dla człowieka uznaje się już 50–100 g igieł.

Trującą rośliną jest też pokrzyk wilcza jagoda. Niestety bardzo łatwo pomylić jego owoce z jagodami lub borówkami, a to może prowadzić do poważnych konsekwencji. Najwięcej toksyn zawierają owoce wilczej jagody – dawka śmiertelna dla dorosłego to zaledwie 10-20 sztuk. Objawy zatrucia wilczą jagodą to zaczerwienienie skóry, przyspieszony oddech, rozszerzone źrenice, nudności i wymioty, a także wysoka gorączka, halucynacje czy drgawki.

Trujące rośliny domowe. Uważaj na zwierzęta

Trujące rośliny doniczkowe również mogą zaszkodzić - przede wszystkim dzieciom i zwierzętom. Szkodliwy jest m.in. popularny skrzydłokwiat. Zawiera on alkaloidy i szczawiany wapnia, które mogą podrażnić skórę oraz śluzówkę, a także wywołać bóle brzucha i skurcze w klatce piersiowej.

Trujący kwiat domowy to także dracena. Do zatrucia dochodzi w wypadku zjedzenia liści kwiatu lub kontaktu z sokiem rośliny. Toksyczna jest ona zwłaszcza dla zwierząt, u których objawy zatrucia są bardzo gwałtowne. Koty lub psy po zjedzeniu liści draceny będą mieć rozszerzone źrenice, zaburzenia równowagi, ślinotok, krwiste wymioty, biegunkę oraz będą osowiałe.

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Kika
5 miesięcy temu
Jak zwykle dziennikarze Wirtualnej kopiują teksty bez włączania myślenia. Cały brukowy portal
Znawca roślin...
5 miesięcy temu
Bzdura wszechczasow !!! Czerwona osłonka cisu jest jadalna . Nawet smaczna , jadłem wiele razy . Tak się cis rozmnaża , ptaki zjadają i przenoszą nasiona . Reszta cisu jest oczywiście trująca . Jak już piszecie o truciznach to się przyłóżcie
irenka
5 miesięcy temu
Cis i inne rośliny ozdobne nie są do jedzenia! Kto zje 100 gr igieł lub wypije wodę po konwaliach? Dzieci należy uczyć, że je się to co leży na talerzu. Taki artykuł zachęca do eksperymentów jak z dopalaczami.
Kropka
5 miesięcy temu
Co się z tymi ludźmi dzieje? Kiedyś jak było zatrucie roślinami było wiadomo że działanie było celowe. A teraz? Trzeba uważać na dzieci. Nas wychowywano, żeby byle czego do gęby nie ładować.
nick
5 miesięcy temu
..a gdzie owoc konwalii?
Dzialkowicz
5 miesięcy temu
Ludzie sadzą cisy na niewielkich działkach przydomowych czy w ogrodach działkowych. Powinno być zabronione. Właściciel działki lub sąsiedzi nie mający wiedzy mogą sprowadzić nieszczęście na swoich bliskich.
Ojciec T.
5 miesięcy temu
A kto o zdrowych zmyslach bedzie jadł dracenę czy skrzydłokwiat? Że cis jest trujący to raczej wszyscy wiedzą od pokoleń. No i ten zabójczy, morderczy,przerazający barszcz sosnowskiego...piszcie o tym wiecej to zaraz sie lydzie rzucą,zeby sprawdzić. Jak ze świerzo malowaną ławką.nikt nie uwierzy w kartkę,kazdy musi dotknąc
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić