aktualizacja 

Czym nawozić pelargonie? Przygotuj domową odżywkę, a będą kwitły jak szalone!

0

Pelargonia to prawdziwa królowa balkonów, ale doskonale prezentuje się także na tarasie czy w donicach przed domem. Jest łatwa w uprawie, odporna na niesprzyjające warunki i potrafi się odwdzięczyć, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Czym nawozić pelargonie, by pięknie kwitły? Wcale nie musisz kupować drogich odżywek!

Czym nawozić pelargonie? Przygotuj domową odżywkę, a będą kwitły jak szalone!
Domowa odżywka do pelargonii: jak ją wykonać? (Pixabay, congerdesign)

Pelargonie cieszą się ogromną popularności, na co w pełni sobie zasłużyły. Kształt kwiatów, piękne kolory, ciekawe odmiany - wszystko to sprawia, że od wielu lat widzimy pelargonie na balkonach, tarasach, w donicach przed domem, ale i na rabatach. Gdy odpowiednio zadbamy o pelargonie, będziemy się cieszyć ich obfitym kwitnieniem aż do jesieni.

W sklepach ogrodniczych, a nawet w wielu popularnych marketach, znajdziemy nie tylko kwiaty, ale i odżywki, którymi możemy je nawozić. Zazwyczaj są one jednak drogie i mało wydajne, a wcale nie działają lepiej niż nawozy, które możemy przygotować sami, wykorzystując kuchenne odpadki.

Czym nawozić pelargonie?

By pelargonie kwitły jak szalone, potrzebują fosforu i potasu. Dlatego skuteczny, domowy nawóz do pelargonii, możesz przygotować ze skórek bananów. Dzięki takiej odżywce rośliny obficie kwitną, zyskuj też ochronę przed chorobami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Faszerowane pieczarki na grilla. Świetny pomysł nie tylko dla roślinożerców

Przygotowanie odżywki ze skórek bananów jest bardzo proste. Wystarczy drobno pokroić skórki, a następnie przełożyć je do słoika i zalać gorącą wodą. Po 48 godzinach odcedzamy zawartość słoika i uzyskujemy nawóz, którym warto podlewać kwiaty dwa razy w miesiącu.

Miksturę można także wykorzystać do innych kwitów doniczkowych i ogrodowych. Świetnie sprawdzi się również do warzyw w ogrodzie.

Pamiętajmy, że pelargonie uwielbiają słońce, dlatego warto wybrać dla nich jasne stanowiska. Nie przesadzajmy jednak, bo ostre słońce może doprowadzić do żółknięcia liści.

Podobnie jest w przypadku podlewania pelargonii: choć lubią one wodę, zbyt obfite podlewanie może im zaszkodzić i doprowadzić do gnicia korzeni. Aby pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pąków, należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić