Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WEG
|

Hebrajskie imię bije rekordy popularności. Nosi je ponad milion Polek

81
Podziel się:

Wybór imienia dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Moda z roku na rok ulega ciągłym zmianom, co wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Część rodziców decyduje się na nowoczesne imiona, zapożyczone z języków obcych. Inni chętnie wybierają popularne opcje, na które moda nigdy nie przeminie.

Hebrajskie imię bije rekordy popularności. Nosi je ponad milion Polek
(unsplash)

Anna - najczęściej wybierane imię żeńskie w Polsce

Wśród żeńskich imiona w Polsce bezapelacyjnie króluje imię Anna. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zajmuje się prowadzeniem systemu ewidencji ludności PESEL, na podstawie którego co roku publikuje listy najpopularniejszych imion w Polsce. Zgodnie z danymi na dzień 24 stycznia 2022 roku imię Anna nosiło aż 1053032 kobiet.

Pochodzenie imienia Anna

Imię Anna pochodzi od hebrajskiego słowa "Channah" oznaczającego "pełna wdzięku i łaski". Imię to pojawiło się w Polsce około XII wieku. Co ciekawe, podobnie brzmiące imię Hanna ma to samo pochodzenie. Anna imieniny obchodzi 10 stycznia, 27 lutego, 7 czerwca, 9 czerwca, 15 lipca, 26 lipca oraz 1 września.

Żeńskie imiona, które nigdy nie wyjdą z mody

Każdego roku popularnością cieszą się różne imiona żeńskie. Są jednak takie, które są ponadczasowe i nadal wybiera je wiele rodziców. Poniższe imiona nosi najwięcej kobiet w Polsce.

Katarzyna

Na liście opublikowanej przez MSWiA w 2022 roku zaraz po imieniu Anna, drugie miejsce zajęło imię Katarzyna. W Polsce nosi je aż 606814 Polek. Jest to imię pochodzenia greckiego od słowa "katharos" oznaczającego "czysta, dziewicza i bez skazy". Do Polski jednak trafiło ono za pośrednictwem języka łacińskiego.

Maria

Na trzecim miejscu najpopularniejszych żeńskich imion w Polsce znalazła się Maria z liczbą 601501. Imię to może pochodzić od hebrajskiego słowa "mariam" oznaczającego "napawać radością" lub od egipskiego słowa "meri-jam" oznaczającego "ukochana przez boga".

Małgorzata

W Polsce imię Małgorzata nosi zaś 581732. Pochodzi ono od greckiego słowa "margarites", co oznacza "perła". W Polsce nadawane jest od XIII wieku.

Agnieszka

Imię Agnieszka jako pierwsze imię przyjęło w Polsce 549842 kobiet. Jest to imię pochodzenia greckiego od słowa "hagneia" oznaczającego "czystość, bez skazy, świętość". W średniowieczu występowało w kilku wersjach, np. Jagnieszka, Agna, Jagna, czy Jegnieszka.

Barbara

Imię Barbara, które nosi w Polsce 491058 kobiet, wywodzi się z Grecji. Od przymiotnika "barbaros", czyli "barbarzyńca". Zaczęto nadawać je w Polsce od XIV wieku.

Ewa

Imię Ewa ma nie do końca poznane pochodzenie. Może wywodzić się od hebrajskiego słowa "hajja" oznaczające "być", od arabskiego słowa "hajja", co w tym przypadku oznacza "wąż" lub od hebrajskiego słowa "hawwa", czyli "wzięta od mężą lub dającą życie". Według Biblii jest to pierwsze imię kobiety stworzonej z żebra Adama.

Magdalena

Imię Magdalena to imię pochodzenia biblijnego. Wywodzi się ono od przydomka Marii Magdaleny, która jest patronem tego imienia. W Polsce nosi je 434596 kobiet.

Elżbieta

Krystyna wywodzi się od hebrajskiego słowa "eliszeba" oznaczającego "Bóg mą przysięgą lub moją doskonałością". Cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, gdzie jest ono imieniem królowej - Elżbiety II.

Krystyna

Imię Krystyna obecnie jest rzadziej nadawane niż kilka lat temu, jednak jego popularność nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Jest to imię pochodzenia łacińskiego od słowa "Christinius", czyli "Chrystusowy". Oznaczało ono więc osobę należącą do Chrystusa, chrześcijankę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(81)
Człowiek
3 tyg. temu
A ja nie zbyt lubię moje imię ba nigdy nie ma ani bryloka ani branzoletki z imieniem Klara
Henio
3 tyg. temu
Tyle polek ma imiona po znienawidzonych pejsatych, jak to rozumieć?
Anaeva
3 tyg. temu
Mam na pierwsze Anna,a na 2gie Ewa...przypadek?... Nie sądzę chyba. Mama od zawsze wiedziała,bo ona na imię Ewa była,a ja 2gie imię mam po niej 😊
Mariusz
3 tyg. temu
A mi się podoba imię Zosia
Kaska
4 tyg. temu
A nigdy nie piszą o imieniu Mieczysława
Szmul
4 tyg. temu
A imię Ruchla? Ładne nie?
Olcia_lawenda...
4 tyg. temu
Zrobisz imię Aleksandra następnym razem, bardzo proszę <3
Chwdp
4 tyg. temu
Nic nie napiszę bo cenzura działa w interesie dlugonosych wynalazców holocaustu - w sensie wymordowywania narodow( plemion) i zajmowania ich ziemi
MagdalenaMagd...
4 tyg. temu
O jej! Jak się cieszę jest tu imię Magdalena a to moje imię:)
Maggymoon
4 tyg. temu
Magdalena to palestyńskie imię.... pochodzi z nad jeziora magdalia
Picka
4 tyg. temu
A Paula
Sebastian
4 tyg. temu
Michał Mateusz jan Paweł też żydowskie 😂😂
Polk
4 tyg. temu
A Sandra?
Robin Chłód
4 tyg. temu
A Rachela?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić