aktualizacja 

Kran i baterię wyczyścisz na błysk. Składniki masz w domu!

3

Niejednemu z nas kamień i osad na kranach przy umywalce czy bateriach kabin prysznicowych lub wanny spędza sen z powiek. Taka armatura wygląda na zniszczoną i cała łazienka od razu traci na atrakcyjności. Jest jednak na to sposób - niedrogi i osiągalny właściwie dla każdego.

Kran i baterię wyczyścisz na błysk. Składniki masz w domu!
Ten sposób na pozbycie się kamienia jest tani i łatwy (Pixabay)

Pierwsza zasada: szorowanie to zło

Chemia na gąbkę, gąbka na kran lub baterię, a następnie...szorowanie. Wiele osób w ten sposób pozbywa się kamienia z łazienkowej armatury. Nie jest to sposób trafiony, bo często te sprzęty są pokryte delikatnymi warstwami, które mają lśnić a co za tym idzie - niekoniecznie być odporne na ścieranie. Efekt? Zamiast pięknej baterii mamy całą porysowaną.

Kamień jest nieunikniony, gdyż powstaje w wyniku wytrącenia wapiennego osadu z wody. Im częściej w danym miejscu pojawia się woda, tym większa szansa na kamień. Oprócz nieestetycznego wyglądu może się on przyczyniać do awarii armatury i być siedliskiem bakterii.

Idealny sposób na pozbycie się kamienia i osadu

Detergenty służące do toalet czy kabin prysznicowych nie są wskazane, jeśli chcemy się pozbyć kamienia. Podobnie jest z pastami czyszczącymi. Wszystkie te środki w połączeniu z gąbką, zwłaszcza jej chropowatą częścią, to najgorszy scenariusz dla domowej armatury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lśniące płytki w łazience. Domowe sposoby na czyszczenie kafelków

Po co więc powinniśmy sięgnąć? Odpowiedź jest zaskakująco prosta - potrzebne nam będą ocet i woda. Mieszamy je w proporcjach 1:1, nasączamy tak przygotowanym roztworem ściereczkę, którą szczelnie owijamy kran bądź baterię. Całość pozostawiamy na kilkanaście minut, a następnie dokładnie myjemy. Bez użycia gąbki! Wystarczy ścierka z wodą.

Warto pamiętać, że kamień potrafi się tworzyć na powierzchniach, które na co dzień nie przychodzą nam do głowy. Jeśli czyścimy kran nad zlewem - zwróćmy uwagę na jego podstawę a także na odpływy - warto także tutaj zadbać o usunięcie kamienia. Podobnie jest np. z belką do zawieszenia zasłony prysznicowej - w tym miejscu również pojawia się kamień. A już w szczególności lubi się on osadzać na deszczownicy - także w rejonach, do których ciężko jest dosięgnąć.

Ocet ma dosyć specyficzny zapach, dlatego odkamienianie z jego użyciem najlepiej będzie wykonać na długo przed tym, jak postanowimy urządzić sobie w łazience SPA bądź przygotować aromatyczną kąpiel.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić