Niebawem o ciąży dowiesz się ze...śliny. Na rynek trafił nowy test

3

Do tej pory kobiety, które chciały sprawdzić, czy są w ciąży, musiały szukać ustronnego miejsca. Bo bez względu na to, jak nowoczesny i drogi test ciążowy kupiły, wykorzystywał on próbkę moczu. Wygląda na to, że niebawem takie rozwiązanie odejdzie do lamusa. Na rynek trafił właśnie pierwszy test ciążowy ze śliny.

Niebawem o ciąży dowiesz się ze...śliny. Na rynek trafił nowy test
Ten test może się okazać prawdziwą rewolucją (Pexels)

Do tej pory testy ciążowe można było wykonać na dwa sposoby - albo nasikać bezpośrednio na pasek testowy, albo zebrać mocz do pojemniczka a następnie zakropić nim wskazaną kasetkę. Test autorstwa izraelskiego startupu działa w nieco inny sposób, który jest znany już wielu z nas dzięki testom na koronawirusa.

Nowoczesny test ciążowy od momentu powstania w 2016 roku przeszedł szereg badań diagnostycznych z wykorzystaniem śliny. Jak podaje GeekWeek, właśnie dopuszczono go na rynek w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Producenci wystąpili też o zezwolenie amerykańskiego FDA z nadzieją, że nowoczesne narzędzie uda się też wprowadzić na rynek amerykański.

Hormon ciążowy jest także w ślinie

Nowoczesny test wymaga pobrania próbki śliny, a następnie umieszczenia jej w pojemniczku analitycznym. Po 10 minutach poznamy wynik. Dwie kreski oznaczają ciążę, jedna jej brak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Joanna Racewicz: "Nie można pozwolić na to, żeby w Polsce ciąża groziła śmiercią"

Test ze śliny, podobnie jak klasyczne testy ciążowe, bazuje na tzw. hormonie ciążowym, czyli podwyższonym poziomie beta HCG. Hormon ten jest obecny w ślinie od trzeciego-czwartego tygodnia ciąży.

Ta ekscytująca innowacja oferuje kobietom możliwość sprawdzenia, czy są w ciąży, w czystszy, prostszy i łatwiejszy sposób i jest od dawna oczekiwanym osiągnięciem na rynku testów ciążowych - stwierdził Chris Yates z Abingdon Health, firmy współpracującej z izraelskim startupem.

Badania kliniczne na 300 kobietach wykazały skuteczność testu w 95 proc. To nieco mniej, niż klasyczne testy, ale ten test jest znacznie wygodniejszy od tradycyjnej wersji. Należy jednak pamiętać, aby przed jego wykonaniem odczekać pół godziny od posiłku czy picia.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić