Nigdy jej tak nie podlewaj. Nie przetrwa do świąt

16

Pierniki, mandarynki, choinka i ona - prawdziwa królowa świąt, jeśli idzie o rośliny, wyjątkowo charakterystyczna. W powszechnym obiegu funkcjonują różne jej nazwy - poinsecja nadobna, wilczomlecz piękny lub nadobny oraz gwiazda betlejemska.

Nigdy jej tak nie podlewaj. Nie przetrwa do świąt
Chcesz żeby gwiazda betlejemska do świąt była piękna? Wykorzystaj ten trik (Getty Images, Nicola Gordon)

Czerwone i zielone liście, charakterystyczny pokrój oraz kształt liści plasuje gwiazdę betlejemską na szczycie podium, jeśli chodzi o rośliny kupowane na święta. Głównie chodzi o przykwiatki, które przebarwiają się. Przybierają one najczęściej intensywny, czerwony kolor, choć można spotkać także liście o barwie pomarańczowej, różowej, białej, a nawet dwubarwne. Co ciekawe, często zdarza się, że kolorowe liście poinsecji są mylnie przez niektórych uważane za płatki kwiatów.

Jak uprawiać gwiazdę betlejemską, by do świąt była piękna?

Jeśli chcesz, by poinsecja wprawiała w zachwyt, musisz wiedzieć, w jaki sposób uprawia się gwiazdę betlejemską. Jest to roślina bardzo wrażliwa na niekorzystne warunki otoczenia, w którym przebywa. Nie chcesz, by gubiła liście? Zwróć uwagę na to, jak często ją podlewasz - zwłaszcza, gdy dojrzewa.

Ale pamiętaj! Wilczomlecz padnie szybciej niż myślisz, jeśli otrzyma zbyt dużo wody. Najlepiej dostarczać wodę dopiero w sytuacji, gdy górna warstwa podłoża jest już przesuszona. Zbyt duża jej ilość może doprowadzić np. do groźnych chorób grzybowych, a w konsekwencji do zgnicia korzeni i śmierci rośliny.

Nieoceniony będzie też nawilżacz powietrza, gdyż gwiazda betlejemska kocha wilgoć. Ustaw ją niedaleko nawilżacza i patrz, jak się rozwija. Alternatywą dla nawilżacza powietrza jest miseczka wypełniona keramzytem i wodą postawiona tuż przy roślinie, co podwyższy wilgotność powietrza skromniej, ale i tak będzie miała pozytywny wpływ.

W jakiej temperaturze uprawiać gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska jest rośliną ciepłolubną, ale nie będzie rozwijała się prawidłowo w pobliżu kominka czy kaloryfera, bo jest w ich otoczeniu zdecydowanie zbyt sucho. Roślina ta najlepiej czuje się w temperaturze 18-20°C, ale jeśli ta jest nieco niższa, czyli około 15-16°C, to kwiaty i przylistki utrzymają się trochę dłużej.

Uwaga! Choć gwiazda betlejemska jest piękna, to jak wszystkie wilczomlecze zawiera sok mleczny, który jest trujący i może powodować podrażnienia skóry. Dlatego przy wykonywaniu wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych należy używać gumowych rękawiczek.

Zobacz także: Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską?
Autor: AHA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić