Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Parentyfikacja. Groźne zjawisko ma destrukcyjny wpływ na dzieci

8
Podziel się:

Niektóre dzieci są już od najmłodszych lat samodzielne i niezwykle zaradne. Często jednak noszą one na sobie ogromny ciężar. Tę krzywdę robią im niestety rodzice, którzy zamiast być dla nich opiekunami, sami wymagają opieki.

Parentyfikacja. Groźne zjawisko ma destrukcyjny wpływ na dzieci
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Ofiary zjawiska parentyfikacji to dzieci, które ze względu na niedojrzałość swoich rodziców lub wypadek losowy, stały się ich opiekunami. Często dotyczy to rodziców rozwiedzionych lub gdy jedno z nich jest chore.

Takie dziecko nie chce, by rodzic był zły lub smutny. W związku z tym wchodzi w role, które nie są odpowiednie dla jego wieku.

Dzieci, które muszą myśleć jak dorośli

Maluchy, których to dotknęło same sprzątają, gotują, a nawet robią zakupy. Często opłacają rachunki czy zajmują się młodszym rodzeństwem.

W oczach obcych ludzi są niezwykle zaradne i samodzielne. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wszystko co robi, robi po to, żeby przypodobać się rodzicowi i go odciążyć. Przez to jednak często nie ma czasu na zabawę i wchodzenie w relacje z rówieśnikami.

Wiąże się to z rozwojem wielu zaburzeń. Dziecko, które za wszelką cenę musi udowodnić wszystkim, że jest silne, wewnątrz może być niezwykle kruche. A to z kolei prowadzi do rozwoju chorób psychosomatycznych, takich jak astma czy problemy skórne.

Takim dzieciom często w dorosłym życiu towarzyszą zaburzenia emocjonalne i nieumiejętność budowania relacji. Osoba sparentyfikowana całe życie żyje problemami swojej rodziny. Często odczuwa poczucie winy. Jest narcyzem i perfekcjonistą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Prawda
6 miesięcy temu
Coś w tym jest, znam osobę w tej chwili 40letnią, która od 4roku życia sama sobie jedzenie robiła i inne dorosłe obowiązki -teraz jest perfekcjonistą i nerwusem.
Miśka
6 miesięcy temu
Astma i problemy skórne? Really? 😂
latwizna
6 miesięcy temu
Jasne robmy dzieci,same sie beda chowac,perentyfikowac wzajemnie
wha
6 miesięcy temu
wypad rodzina jest swieta wara
Marinette
6 miesięcy temu
zajmijcie się poważnymi problemami
Krecik w mieś...
6 miesięcy temu
JAAAASNE !!!! Róbmy wszystko za nasze dzieci, niech się niczego nie uczą a potem napiszmy artykuł o tym, jak to nasze dziecko w wieku 42 lat nie potrafi pralki włączyć, powiesić prania o ugotowaniu czegoś do jedzenia nie wspominając...
Hejho
6 miesięcy temu
To pokolenie dzieci rodziców balujacych w PRLu.
Rodzic
6 miesięcy temu
No i co jeszcze? Weź ten durny artykuł skasuj... Krzywdzi zaradne dzieci. Żeby takie coś pisać, najpierw trzeba je mieć.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić