Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Marta Kutkowska
|

Dlaczego Polacy noszą obrączkę na prawej ręce? Wyjaśniamy

82
Podziel się

Obrączka to niewielki symbol trwałości związku. Tradycja noszenia tego drobnego elementu biżuterii wywodzi się aż ze starożytności. W zależności od szerokości geograficznej, pierścionek nosi się na prawej lub lewej ręce. Ma to swoje historyczne uzasadnienie.

Dlaczego Polacy noszą obrączkę na prawej ręce? Wyjaśniamy
Tradycja noszenia obrączek jest długa. (123RF)
bEKfPMRh

Dziś trudno wyobrazić sobie ceremonię ślubną bez wzajemnego wręczania sobie obrączek. Pierwsze "krążki" dawali sobie już mieszkańcy starożytnego Egiptu.

Od XIII wieku rytuał wymiany obrączek stał się również tradycją kościelną i na stałe wpisał się w plan ceremonii ślubnych. Dla chrześcijan obrączki zyskały więc wymiar religijny. Są one bowiem także symbolem zawarcia związku małżeńskiego przed Bogiem.

bEKfPMRj

Na której ręce nosi się obrączkę ślubną?

Do dziś, na lewej ręce nosi się obrączki m.in.: we Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Włoszech, Słowenii, Turcji, Brazylii, Egipcie, Meksyku, USA i Kanadzie. W Polsce i wielu innych krajach przyjęło się jednak nosić obrączkę na prawej dłoni.

Skąd takie różnice? Wyjaśnia w rozmowie z Onetem ks. dr hab. Dominik Ostrowski, liturgista, wykładowca akademicki i konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski:

Zwyczaj noszenia obrączki na prawej dłoni to stara rzymska tradycja, upowszechniona w całej Europie. Prawa ręka miała tam szczególne znaczenie: władzy, wolności, decyzyjności.
bEKfPMRp

Vena amoris – żyła miłości

Liturgista podkreśla, że tradycje zaczęły się z czasem odmiennie kształtować w różnych zakątkach świata:

Źródła podają, że to rozróżnienie zwyczajów pojawiło się najpierw we Francji w XIV w., a potem od XVII w. zaczęło się upowszechniać w innych krajach: Anglii, Irlandii, Włoszech, Szwecji, Czechach, na Słowacji, jeszcze później w USA, Kanadzie, Meksyku. Nie wiemy na pewno, z czego wynikło, ale znaczenie mogły mieć starożytne zwyczaje egipskie, odkryte ponownie w epoce renesansu. Już 6 tys. lat przed Chrystusem Egipcjanie nosili pierścienie na czwartym palcu lewej dłoni, bo według nich to tam biegła tzw. vena amoris – żyła miłości, bezpośrednio połączona z sercem.
bEKfPMRq

Obrączka jako symbol miłości i oddania wciąż ewoluuje. Jednak chyba najważniejsze nie jest to, w jaki sposób go nosimy, ale co dla nas znaczy i czy kryją się pod nim szczere intencje.

Zobacz także: Nie ma miejsc w szpitalach. Dr Konstanty Szułdrzyński tłumaczy, dlaczego tak jest: "System niedomaga"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKfPMRK
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(82)
Lusia
7 miesięcy temu
Każdy jako tako i takie to malzenstwo
Jka
7 miesięcy temu
W tym kraju wszystko się nosi na prawą w stronę, jacy ludzie taki kraj, jeszcze wszystkim się to czkawką odbije
sima
7 miesięcy temu
A ja z mężem wcale nie nosimy .Do ślubu kupiliśmy z tombaku, po ślubie zdjęliśmy. Jesteśmy razem ponad 30 lat i niech tak zostanie.
bEKfPMRL
Polak
7 miesięcy temu
Ja noszę na lewej ręce a jestem Polakiem...ma to swoje plusy bo nie niszczy mi się gałka zmiany biegów w aucie. Hahaah...żartuję, Po prostu, My Amerykanie mamy swoje zasady!
he he
7 miesięcy temu
przez noszenie tyle złota się wyciera że normalnego człowieka na takie straty nie stać
Ilona
7 miesięcy temu
Mam, nie noszę, bo w pracy i tak muszę zdejmować i w końcu by się zgubiła. Miłość do męża noszę w sercu :*
Wlasnie..
7 miesięcy temu
MILOSZCZI JEST ZMIENNA .. A NIE STALA... WIEC .. JEST BLEDEM SIE ZENIC NA STALE... SKORO MILOSZCZI WYGASA... ..KIEDY CZLOWIEK BENDZE WOLNY A NIE TRADYCYJNY NIEWOLNIK JEDEN DRUGIEGO.. KIEDY?????
krakus
7 miesięcy temu
cienka redakcjo z artykulu wynika ze guzik wiecie o tradycji noszenia obraczek przez Polakow.....prawde napisala tylko pani Edzia..wy piszecie jak wyborcza gazeta napisala ze ze my Polacy nie rozumiemy Skandynawow bo oni nie wiedza co to HONOR..zeby to zrozumiec trzeba miec to w sobie
żona
7 miesięcy temu
bzdura, teraz w ogóle nie nosi się obrączek, niestety taka porąbana moda! A szkoda
Jakieś
7 miesięcy temu
bzdury i zabobony.
mańkut
7 miesięcy temu
a ja noszę na lewej i kto mi zabroni???
swen
7 miesięcy temu
tylko w rosji i w polsce nosi sie na prawej
Klemens
7 miesięcy temu
Polacy zawsze byli wywrotowcami o czym świadczą wybory do parlamentu .
bEKfPMRD
1234
7 miesięcy temu
No proszę ! Pozabijajcie się z powodu obrączek .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić