aktualizacja 

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Psycholog zabrał głos

23

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku to temat, który wywołuje wiele emocji. Są różne stanowiska w tej kwestii i część osób sądzi, że dziecko powinno mieć jak najwcześniej wydzieloną własną przestrzeń do spania. Inni preferują podejście oparte na bliskości. Czy jest jednak jakaś granica wieku której powinno się przestrzegać dla prawidłowego rozwoju malucha? Psycholog zabrał głos.

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Psycholog zabrał głos
Czy jest jakaś granica wieku, do której można spać z dzieckiem, aby było to korzystne dla jego rozwoju emocjonalnego? (Pexels)

Dyskusje na temat spania z dzieckiem w jednym łóżku są często bardzo burzliwe. W ostatnim czasie jeden z amerykańskich psychologów zabrał głos w sprawie i odniósł się do tematu. Jego słowa wywołały wiele emocji wśród internautów. Czy jest jakaś granica wieku, od której maluch powinien spać sam?

Zdania odnośnie spania w jednym łóżku z dzieckiem są podzielone. Wielu rodziców praktykuje dziś podejście oparte na bliskości, uważając, że jest ono korzystne dla rozwoju emocjonalnego dziecka i jego poczucia bezpieczeństwa.

Inni natomiast zważają również na własne potrzeby i nie wyobrażają sobie spania z dzieckiem przez dłuższy czas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mamy Mają Moc - Magda Maślak

Czy jest jakaś granica wieku, do której powinno się spać z dzieckiem?

Jeden z amerykańskich psychologów poruszył wspomnianą kwestię w mediach społecznościowych. "Siedmioletni syn nadal śpi z nami w łóżku" - napisała jedna z mam w komentarzu do nagrania. Pod filmem pojawiło się mnóstwo komentarzy od użytkowników sieci. W burzliwej dyskusji głos zabierali zarówno zwolennicy takiego podejścia, jak i jego przeciwnicy.

"Szczerze mówiąc, jestem zaskoczony, że tak wiele osób śpi ze swoimi dziećmi. Myślę, że normą jest trenowanie snu malucha już w wieku 6 miesięcy, aby rodzice odzyskali swój sen i intymność" – napisała jedna z osób. Co odpowiedział psycholog?

- Myślę, że to w porządku, że twój siedmiolatek nadal spał z tobą w łóżku. Myślę, że to całkiem naturalne, bo dzieci czują się bezpiecznie i pewnie śpiąc z rodzicami. Nigdy nie zrozumiem tych komentarzy przeciw - mówił w nagraniu.

Istnieje wiele badań, które mówią, że wspólne spanie jest absolutnie w porządku, a wspólne spanie niekoniecznie oznacza tylko dzielenie łóżka. Może również oznaczać dzielenie pokoju. Przekonasz się, że bardzo niewiele 15-latków nadal śpi w łóżku z rodzicami. W pewnym momencie twoje dziecko osiągnie pewien wiek, w którym samo będzie chciało się wyprowadzić z twojego łóżka i mieć swoją własną przestrzeń – podsumował psycholog.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Autor: PAA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić