Aleksandra Lewandowska
Aleksandra Lewandowska| 

Ten błąd popełnia wielu Polaków. Można na tym zaoszczędzić

13

Jedną z przyczyn, przez którą wyrzucamy jedzenie do śmieci, jest upływająca data ważności. Czy powinniśmy się jednak nią kierować w stu procentach? Jaka jest różnica pomiędzy "najlepiej spożyć przed" a "najlepiej spożyć do"?

Ten błąd popełnia wielu Polaków. Można na tym zaoszczędzić
Ten błąd popełnia w sklepach wielu Polaków. Można na tym zaoszczędzić (Adobe Stock, Minerva Studio)

Istnieją tricki, które w prosty sposób pomagają w walce z marnotrawstwem żywności. Dzięki nim możemy sporo zaoszczędzić. Wystarczy zapoznać się z jedną różnicą w informacjach dotyczących dat produktów. Polskie prawo wymaga tego, aby na opakowaniach stosowane były dwa rodzaje ich oznakowania. Co oznacza każdy z nich?

Czym różni się "należy spożyć przed" od "najlepiej spożyć do"?

"Najlepiej spożyć przed" określa datę minimalnej trwałości produktu. Taki produkt możemy zjeść jeszcze przez pewien czas po wygaśnięciu daty wybitej przez producenta. Musimy kierować się jego smakiem, zapachem, konsystencją i własną intuicją. Producent, wybijając konkretną datę, gwarantuje nam, że do tego momentu zachowa on swoje wszelkie walory smakowe. Jednak po tej dacie wciąż nadaje się do zjedzenia. Dotyczy to produktów, takich jak ryż, kasza, makaron, słodycze czy ciastka.

"Należy spożyć do" to bezwzględna data przydatności produktu, która według producenta jest tą ostateczną. Dotyczy ona produktów, które szybko się psują, czyli wędlin, mięsa i nabiału. W tym przypadku są one jeszcze "jadalne" przez maksymalnie kilka dni. Warunkiem jest oczywiście pleśń. Jeżeli się pojawi, produkt jest od razu do wyrzucenia.

Szanujmy żywność, którą kupujemy

Zdarza się, że w sklepach robimy za duże zakupy. Często nie jesteśmy potem w stanie zjeść wszystkiego, co kończy się wyrzuceniem żywności. Należy pamiętać o tym, aby robić to jak najrzadziej. Dzięki dobremu zaplanowaniu zakupów nie tylko kupimy to, co jest nam naprawdę potrzebne, ale także będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Zobacz także: Ceny żywności. W marketach drożyzna, u rolnika tanio - skąd się to bierze?

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić