o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksandra Lewandowska
Aleksandra Lewandowska
|

Ten błąd popełnia wielu Polaków. Można na tym zaoszczędzić

6
Podziel się

Jedną z przyczyn, przez którą wyrzucamy jedzenie do śmieci, jest upływająca data ważności. Czy powinniśmy się jednak nią kierować w stu procentach? Jaka jest różnica pomiędzy "najlepiej spożyć przed" a "najlepiej spożyć do"?

Ten błąd popełnia wielu Polaków. Można na tym zaoszczędzić
Ten błąd popełnia w sklepach wielu Polaków. Można na tym zaoszczędzić (Adobe Stock, Minerva Studio)
bEEGtwmt

Istnieją tricki, które w prosty sposób pomagają w walce z marnotrawstwem żywności. Dzięki nim możemy sporo zaoszczędzić. Wystarczy zapoznać się z jedną różnicą w informacjach dotyczących dat produktów. Polskie prawo wymaga tego, aby na opakowaniach stosowane były dwa rodzaje ich oznakowania. Co oznacza każdy z nich?

Czym różni się "należy spożyć przed" od "najlepiej spożyć do"?

"Najlepiej spożyć przed" określa datę minimalnej trwałości produktu. Taki produkt możemy zjeść jeszcze przez pewien czas po wygaśnięciu daty wybitej przez producenta. Musimy kierować się jego smakiem, zapachem, konsystencją i własną intuicją. Producent, wybijając konkretną datę, gwarantuje nam, że do tego momentu zachowa on swoje wszelkie walory smakowe. Jednak po tej dacie wciąż nadaje się do zjedzenia. Dotyczy to produktów, takich jak ryż, kasza, makaron, słodycze czy ciastka.

bEEGtwmv

"Należy spożyć do" to bezwzględna data przydatności produktu, która według producenta jest tą ostateczną. Dotyczy ona produktów, które szybko się psują, czyli wędlin, mięsa i nabiału. W tym przypadku są one jeszcze "jadalne" przez maksymalnie kilka dni. Warunkiem jest oczywiście pleśń. Jeżeli się pojawi, produkt jest od razu do wyrzucenia.

Szanujmy żywność, którą kupujemy

Zdarza się, że w sklepach robimy za duże zakupy. Często nie jesteśmy potem w stanie zjeść wszystkiego, co kończy się wyrzuceniem żywności. Należy pamiętać o tym, aby robić to jak najrzadziej. Dzięki dobremu zaplanowaniu zakupów nie tylko kupimy to, co jest nam naprawdę potrzebne, ale także będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

bEEGtwmB
Zobacz także: Ceny żywności. W marketach drożyzna, u rolnika tanio - skąd się to bierze?

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

bEEGtwmW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Pikuś
2 miesiące temu
To może być świeże i dobre naszpikowane konserwantami i nie trzeba terminu ważnosci jest super zdrowe tylko jeść.
Jggjk
2 miesiące temu
Dać rządowi nich jedzą to na co pozwalają przedsiębiorcom ,polska to kraj ludzi chorych psychicznie
Awatar 👽
2 miesiące temu
Szczerze mówiąc, niektórzy kupują bez zastanowienia, czy im to potrzebne, czy nie, a potem połowa żywności wędruje do śmietnika. (A tak szczerze mówiąc niektórzy za dużo w dupach mają od nadmiaru jedzenia.) żenada 👎⁉️
bEEGtwmX
Karollo
2 miesiące temu
"Dzięki dobremu zaplanowaniu zakupów nie tylko kupimy to, co jest nam naprawdę potrzebne, ale także będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy." Myślałem, że to będzie jakiś trick w stylu 2dni to jeszcze można chleb czy nabiał...ale pewnie taki news nigdy się nie pojawi, bo wiele zależy od tego, czy warunki przechowywania żywności były takie, jak podaje producent. Mój trick na "przedłużanie" daty spożycia jest taki:jak masz za dużo, to od razu zamroź, albo rozdaj po sąsiadach. I po kłopocie.
wel
2 miesiące temu
To podjadanie w sklepach. Szczególnie matki z dziećmi .Dają batoniki, drożdżówki .Może się uda ukraść. Ciekawy byłby artkuł o kradzieżach i podjadaniu za darmo .Jak to wygląda w różnych sieciach. Taki dłuższy artykuł .
pan.P
2 miesiące temu
To wiadome od lat, artykuł powtórka czy nie na czasie ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić