Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MBD
|

Z przodu majtek jest mała kokardka. Zdziwicie się, do czego służy

23
Podziel się:

Mała kokardka z przodu majtek to widok, który nikogo nie dziwi. Dziś pełni ona funkcję ozdobą. A kiedyś? Niewielu wie, że historia kokardki ma długą tradycję. Do czego służyła w dawnych czasach?

Z przodu majtek jest mała kokardka. Zdziwicie się, do czego służy
(Getty Images, HappyNati)

Do czego służyła kiedyś kokardka z przodu majtek?

Majtki z przyszytą małą kokardką to obrazek znany z każdego sklepu z bielizną. Dziś jest zwykłym elementem ozdobnym, ale nie zawsze tak było. Kiedyś pełniła specjalną funkcję.

Dawniej kokardka miała pomagać kobiecie w rozpoznaniu przodu bielizny. Była to wartościowa wskazówka w czasach, gdy nie było prądu, a kobiety wstawały, by zajmować się domem jeszcze przed wschodem słońca. Po ciemku było więc trudno poprawnie założyć bieliznę.

Pytanie o niepozorną kokardkę na majtkach zostało zadane również na popularnej platformie Reddit. Jeden z użytkowników podzielił się ciekawą teorią.

"Kokardka może pochodzić z czasów "przedelastycznych", kiedy bieliznę przytrzymywała tasiemka przewleczona przez koronkę oczek na górze. Mała kokardka to miejsce, w którym zawiązywano tę tasiemkę. Umieszczenie z przodu jest oczywiste, ponieważ to najłatwiejsze miejsce do zawiązania jej" - napisał.

Wstążkę w majtkach przewiązywało się przez kilka dziurek, a następnie zawiązywało z przodu na kokardkę, by bielizna trzymała się na swoim miejscu.

Warto wspomnieć, że w średniowieczu mężczyźni również mieli kokardki na bieliźnie. Dzięki takim wiązaniom nie spadały one z bioder. Obrazy, drzeworyty i ilustracje książkowe, zarówno o tematyce sakralnej, jak i świeckiej, przedstawiają wyłącznie mężczyzn noszących tego typu majtki. Mały kawałek materiału zakrywał pośladki i okolice łonowe i był spięty wąskimi paskami zawiązanymi na biodrach w kokardę.

Wnika z tego, że taki sposób zawiązywania bielizny stosowali głównie mężczyźni. Albo, że tylko oni byli podawani w źródłach historycznych. Przełomowa okazała się ilustracja książkowa z niemieckiego przekładu "Sławne kobiety" Giovanniego Boccaccio, opublikowanego w 1474 roku. Przedstawia ona Semiramis, królową Asyryjczyków i dwie jej damy dworu w majtkach.

Dziś mamy i prąd, i elastyczne materiały. Oznacza to, że tajemnicza kokardka jest już tylko pamiątką po dawnych czasach i jej zadanie to po prostu ładnie wyglądać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
Nooooo...
2 miesiące temu
Chwytasz za kokardkę i ciągniesz w stronę stóp... Do tego mi służy i lubię ją ;)
Ojej
2 miesiące temu
W poniedziałek kokardką do przodu, we wtorek kokardką do tyłu, w środę wywracamy majtki na lewą stronę i kokardka z przodu w, a w czwartek kokardka z tyłu, w piątek do pralki, gdyż wszystkie cztery strony zostały dobrze wykorzystane
Justa
2 miesiące temu
Jak nie było prądu to nie było i majtek. Chyba że jaśnie pani się ubierała ale ona raczej nie obrzasku wstawała by krowy doic
Karola
2 miesiące temu
Teraz zakłada sie tak aby brązowa krecha była z tyłu
Ggg
2 miesiące temu
Ja tam gdzieś ten system i noszę stringi na odwrót
Ja gut
2 miesiące temu
W Niemczech mają kokardkę, żeby wiedzieć z której strony wkładać chomika
Anges
2 miesiące temu
Kokardka jest po to zeby szybxiej stawal
qwerty
2 miesiące temu
Żeby od odświeżacz zaczepić. Nie które to robią dodatkowe "miejsce za zaczep" w okolicy pępka
Starzyk
2 miesiące temu
W dawnych czasach jak było ciemno to można było brać na węch.
Meander
2 miesiące temu
Przecież jest prostsza metoda, żółtym do przodu, brązowym do tyłu. Można tez stosować rotację, tył przód, przód tył
Benius
2 miesiące temu
Żeby można było latwo zębami chwycić..
Myśliciel
2 miesiące temu
Nawiązując do tytułu: po co jest z przodu kokardka? Po nic. Kiedyś była po coś
bumerang
2 miesiące temu
O2- co się stało z informacją o ministrze edukacji?.
adam
2 miesiące temu
I po co ja to kliknąłem. Czuję się jak bohater dowcipu: - Wiesz dlaczego majtki mają z przodu kokardkę? - Nie wiem. Dlaczego? - Majtki mają z przodu kokardkę, żeby wiedzieć, gdzie jest przód. A teraz pytanie filozoficzne. Skąd ten, kto przyszywał kokardkę wiedział gdzie jest przód? Przecież wtedy tej kokardki jeszcze nie było. I inne pytanie filozoficzne: Co było pierwsze? Przód majtek, czy kokardka? Pozdrawiam zespół o2 i daję game-changing-life-hacking-news-braking-mind-blowing inforację. Wiecie po co kubek ma uszko do trzymania? Żeby było za co go trzymać!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić