Z przodu majtek jest mała kokardka. Zdziwicie się, do czego służy

27

Mała kokardka z przodu majtek to widok, który nikogo nie dziwi. Dziś pełni ona funkcję ozdobą. A kiedyś? Niewielu wie, że historia kokardki ma długą tradycję. Do czego służyła w dawnych czasach?

Z przodu majtek jest mała kokardka. Zdziwicie się, do czego służy
(Getty Images, HappyNati)

Do czego służyła kiedyś kokardka z przodu majtek?

Majtki z przyszytą małą kokardką to obrazek znany z każdego sklepu z bielizną. Dziś jest zwykłym elementem ozdobnym, ale nie zawsze tak było. Kiedyś pełniła specjalną funkcję.

Dawniej kokardka miała pomagać kobiecie w rozpoznaniu przodu bielizny. Była to wartościowa wskazówka w czasach, gdy nie było prądu, a kobiety wstawały, by zajmować się domem jeszcze przed wschodem słońca. Po ciemku było więc trudno poprawnie założyć bieliznę.

Pytanie o niepozorną kokardkę na majtkach zostało zadane również na popularnej platformie Reddit. Jeden z użytkowników podzielił się ciekawą teorią.

"Kokardka może pochodzić z czasów "przedelastycznych", kiedy bieliznę przytrzymywała tasiemka przewleczona przez koronkę oczek na górze. Mała kokardka to miejsce, w którym zawiązywano tę tasiemkę. Umieszczenie z przodu jest oczywiste, ponieważ to najłatwiejsze miejsce do zawiązania jej" - napisał.

Wstążkę w majtkach przewiązywało się przez kilka dziurek, a następnie zawiązywało z przodu na kokardkę, by bielizna trzymała się na swoim miejscu.

Warto wspomnieć, że w średniowieczu mężczyźni również mieli kokardki na bieliźnie. Dzięki takim wiązaniom nie spadały one z bioder. Obrazy, drzeworyty i ilustracje książkowe, zarówno o tematyce sakralnej, jak i świeckiej, przedstawiają wyłącznie mężczyzn noszących tego typu majtki. Mały kawałek materiału zakrywał pośladki i okolice łonowe i był spięty wąskimi paskami zawiązanymi na biodrach w kokardę.

Wnika z tego, że taki sposób zawiązywania bielizny stosowali głównie mężczyźni. Albo, że tylko oni byli podawani w źródłach historycznych. Przełomowa okazała się ilustracja książkowa z niemieckiego przekładu "Sławne kobiety" Giovanniego Boccaccio, opublikowanego w 1474 roku. Przedstawia ona Semiramis, królową Asyryjczyków i dwie jej damy dworu w majtkach.

Dziś mamy i prąd, i elastyczne materiały. Oznacza to, że tajemnicza kokardka jest już tylko pamiątką po dawnych czasach i jej zadanie to po prostu ładnie wyglądać.

Autor: MBD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić