Magiczny przycisk w samochodzie. Masz go? Możesz sporo zaoszczędzić!

263
Podziel się:

Wielu z nas na co dzień używa samochodu w całkowicie podstawowym zakresie. Najczęściej nie mamy czasu doszukiwać się funkcji wszystkich przycisków, jakie wylądowały na naszej desce rozdzielczej. Korzystamy z tego, czego potrzebujemy. Tymczasem może w ten sposób umknąć nam wiele praktycznych funkcji, które mogą pomóc zaoszczędzić.

Magiczny przycisk w samochodzie. Masz go? Możesz sporo zaoszczędzić!
Nie każdy kierowca wie do czego służy ten przycisk (Pixabay, TikTok)

Przycisk start stop

Ten przycisk ma większość nowszych modeli samochodów. O tym, jak zbawienną może mieć on funkcję dla naszego portfela przekonała się tiktokerka Megans Bubble. Według niej używanie funkcji start-stop pozwala oszczędzić nawet 7 proc. paliwa.

Automatycznie wyłączy twój pojazd, gdy będzie on nieruchomy przez dłuższy czas, na przykład gdy będziesz czekać na światłach lub podczas przejazdu przez Drive Thru. To ma zwiększyć oszczędność paliwa i zmniejszyć emisje - wyjaśniła Megans w swoim nagraniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jedyne takie pasy w Polsce. Kuriozalna sytuacja w Łodzi

Nawet jeśli używanie funkcji start-stop nie przyczyni się do dużych oszczędności w naszym portfelu, to z pewnością przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Naukowcy z Politechniki w Madrycie zbadali, że samochód z napędem 4x4, który jest wyposażony w system start-stop, emituje do powietrza o 20 proc. mniej CO2, niż ten, który tego systemu nie ma.

Pamiętajmy, że aby samochód mógł skorzystać z systemu start-stop, nasza skrzynia biegów musi być w pozycji neutralnej (na tzw. luzie). W przypadku automatycznej skrzyni biegów samochód zrobi to za nas.

Więcej przycisków - więcej funkcji

To nie jest pierwsze nagranie na temat ukrytych funkcji w samochodzie, jakim podzieliła się Megans Bubble. W jednym z wcześniejszych filmów opowiadała o przycisku służącym do zamknięcia obiegu powietrza. Może się nam przydać na rodzimym podwórku, zwłaszcza gdy podróżujemy przez niewielkie miejscowości pokryte smogiem. Na widok ciemnego dymu unoszącego się z kominów lepiej zawczasu użyć tego przycisku!

Im nowszy samochód, tym więcej przycisków i funkcji. Wiele współczesnych modeli, zwłaszcza tych z bogatszym wyposażeniem, posiada podgrzewane fotele, których moc nagrzania regulujemy przyciskami bądź pokrętłami. Niektóre mają nawet opcję masażu pleców. Do tego dochodzi klimatyzacja, która w nowszych modelach jest zazwyczaj dwu a nawet trzy strefowa. Dzięki temu każdy z pasażerów może ustawić taką temperaturę, jaka będzie dla niego komfortowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić