Ruszasz takim autem spod domu? Spodziewaj się wysokiego mandatu

15

Nawet trzy tysiące złotych mandatu grozi za poruszanie się drogami publicznymi nieodśnieżonym autem. W związku z atakiem zimy w całym kraju o sprawie przypominają policjanci.

Ruszasz takim autem spod domu? Spodziewaj się wysokiego mandatu
Przed wyruszeniem w podróż należy pamiętać o dokładnym odśnieżeniu auta (Adobe Stock)

Śnieg spadł w tym roku znacznie wcześniej, niż można było się spodziewać. Biały puch na drogach i autach oznacza, że kierowcy mają jeszcze jeden dodatkowy obowiązek. Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zwraca uwagę, że przed wyruszeniem w drogę należy dokładnie odśnieżyć samochód.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obejrzyj także: Samochody zakopane w gigantycznych zaspach śnieżnych. Francuzi publikują nagranie

Odśnieżasz auto na włączonym silniku? Za to również grozi mandat

Wysokość mandatu za nieodśnieżone auto zależy od sytuacji. Nadkomisarz Robert Opas podkreśla, że czym innym jest samochód z pokrywą śniegu i lodu na dachu, a czym innym nieodśnieżona tablica rejestracyjna. W pierwszym wypadku mandat może oscylować w okolicach górnej granicy, wynoszącej 3 tys. zł. W drugim przypadku kierowca zapłaci 500 zł i otrzyma 8 punktów karnych.

Priorytetem tak naprawdę jest pole widzenia kierowcy i widoczność, ale jeśli chodzi o większe samochody, to trzeba mieć świadomość, że śnieg spadający z dachu może się nie skończyć mandatem, ale może spowodować powstanie obrażeń i wtedy wobec kierowcy może zostać skierowany wniosek do sądu – zwraca uwagę policjant.

Funkcjonariusze podkreślają, że choć usuwanie pokrywy lodu oraz śniegu z auta wydaje się prostym zadaniem, należy robić to właściwie. Za odśnieżanie na włączonym silniku, zwłaszcza w terenie zabudowanym, również grozi kara. Za to wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości 300 zł.

Odśnieżanie to niby-błaha czynność, ale ma fundamentalne znaczenie dla widoczności i dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Często są to piesi, którzy w tego typu warunkach pogodowych idą bardzo często w kapturze czy zaciągniętej na oczy czapce i też nie widzą tych pojazdów. Ponad 70 proc. wypadków z udziałem pieszych powodują kierujący pojazdami – zaznacza nadkomisarz Robert Opas.

Piesi mają obowiązek noszenia odblasków

Policjanci zwracają uwagę, że niekorzystne warunki sprawiają, iż piesi są na drodze słabo widoczni. Mundurowi zachęcają wszystkich do noszenia odblasków i przypominają, że zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym, piesi w niektórych sytuacjach mają obowiązek używać elementów odblaskowych. Chodzi o osoby, które poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Od stycznia do końca października w Polsce doszło do 18 316 wypadków, czyli o 820 mniej niż przed rokiem. Zginęły w nich 1593 osoby, a 21 152 zostały ranne. To odpowiednio o 283 i 1086 mniej niż rok temu.

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić