Najczęściej występuje we francuskich autach. Problem widać w nocy

40

Oświetlenie pojazdu ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo. Szczególnie jesienią i zimą, gdy dni bywają krótkie, a kierowcy są zmuszeni do częstej jazdy po zmroku. Większość skupia się na działaniu przednich świateł, zaniedbując tylne. To bardzo źle.

Najczęściej występuje we francuskich autach. Problem widać w nocy
Zdjęcie ilustracyjne (Materiały prasowe, Policja)

Brak lub niewłaściwe działanie tylnych świateł może doprowadzić do tragedii. Warto kontrolować ich stan, gdyż w wielu autach nie działają tak, jak powinny. I nie chodzi wyłącznie o przepalone żarówki. Zdarza się bowiem, że żarówki są sprawne, lecz lampy nie świecą wystarczająco mocno, a czasem ledwie się tlą.

To problem szczególnie zauważalny w starszych modelach grupy PSA (Peugeot/Citroën). Konkretnie chodzi o kombivany Partner i Berlingo z przełomu wieków. Ledwie świecące małe tylne lampy to domena tych modeli. Wraz z wiekiem auta, sytuacja jeszcze się pogarsza. Winny jest zazwyczaj słaby kontakt z masą lub zwarcie w układzie elektrycznym.

Usterki oświetlenia widać też często w innych modelach koncernu. Peugeot 307 czy 206, w których działa tylko jeden reflektor, nie należą do rzadkości. To kwestia często przepalających się żarówek.

Zwracać uwagę na oświetlenie powinni jednak wszyscy, nie tylko kierowcy francuskich aut. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, ale i stan swoich finansów. Niedziałające lub nieprawidłowo działające światła to wykroczenie, w skrajnych przypadkach zagrożone karą nawet do 3 tys. zł.

Zobacz także: Duże zmiany w TVN. Stacja nie ma najlepszej passy
Autor: ARU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić